Sprowadzanie samochodów zyskuje na popularności

sprowadzanie samochodów

W artykule przeczytasz

Sprowadzanie samochodów to zjawisko, które jest ostatnio bardzo popularne. Rocznie do Polski importuje się ponad milion samochodów używanych. Wygląda na to, że nie inaczej będzie w 2020 roku, bo już styczeń był pod tym względem rekordowy.

Import samochodów używanych w styczniu

W styczniu tego roku do kraju sprowadzono 74 482 samochody używane. W porównaniu ze styczniem ubiegłym roku oznacza to, że sprowadzanie samochodów zyskało na popularności. Import urósł o 8,5 proc. Takie dane podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

W dalszym ciągu importowane auta są dość wiekowe, ponieważ przeszło połowa egzemplarzy ma dziesięć lat lub więcej. Średni wiek aut sprowadzanych do Polski na poziomie powyżej 11 lat utrzymuje się nieprzerwanie od 2016 roku. Przykładowo w grudniu ubiegłego roku wyniósł on 11 lat i 4 miesiące. Z tego powodu duża część aut, ok. 40 proc., to samochody z normą Euro 4.

Rośnie też popularność diesli. Wygląda na to, że auta z silnikami wysokoprężnymi nadal będą do Polski importowane w dużych ilościach. Wynika to z wprowadzania w stosunku do nich restrykcji w zachodnich krajach Europy. Nie sposób nie zauważyć, że sprowadzanie samochodów jest tak popularne z uwagi na wysokie ceny aut z salonu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że przy niższych cenach aut z rynku wtórnego, które sprowadza się do Polski, duża część zmotoryzowanych stawia na pojazdy premium, nawet kosztem dużego przebiegu.

Jak sprawdzić samochód z zagranicy?

Każdy samochód używany, również ten sprowadzony z zagranicy, trzeba dokładnie sprawdzić. Obowiązkiem są następujące czynności: oględziny z mechanikiem, przegląd w niezależnym warsztacie i jazda próbna. Wiele o historii eksploatacji, ale też podstawowe informacje o sprzedawanym egzemplarzu zawiera w sobie raport VIN. W nim kierowca znajdzie m.in.:

  • podstawowe informacje o sprawdzanym pojeździe (np. marka, model, rodzaj paliwa, rok produkcji),
  • informacje o wyposażeniu (kolor lakieru, klimatyzacja, tkanina na siedzeniach, elektryczne szyby, kolor zderzaków, listwy ozdobne, relingi dachowe, przyciemniane szyby, ogrzewane siedzenia, szyberdach, czujniki cofania, tempomat, alarm, zestaw audio, poduszki powietrzne itp.),
  • chronologiczną listę znanych uszkodzeń pojazdu (data zdarzenia, kraj odnotowana uszkodzenia, wartość szkody wyrażona jako przedział kwot, status uszkodzenia),
  • chronologiczną listę znanych odczytów przebiegu pojazdu,
  • listę wystąpień pojazdu na aukcjach internetowych lub motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych,
  • informacje o sprawdzeniach danego numeru VIN w serwisie Autobaza,
  • rejestr sprawdzeń pojazdu w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych,
  • wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta pojazdu,
  • informacje na temat producenta pojazdu,
  • galerię zdjęć sprawdzanego pojazdu.

W ten sposób można zweryfikować, czy pojazd nie jest kradziony, nie ma przekręconego licznika i wypadkowej przeszłości. Oczywiście nie zwalnia to z ogólnej czujności, gdyż wielu handlarzy chce dorobić się kosztem mało uważnych kierowców. Więcej o sztuczkach handlarzy, które wielokrotnie stosują również nieuczciwi sprzedawcy prywatni, w artykule pt. Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Import samochodów używanych w marcu 2021 roku

Import samochodów używanych. Marzec 2021 rekordowym miesiącem?

Wydaje się, że import samochodów używanych ponownie ma się w Polsce bardzo dobrze. W marcu 2021 roku sprowadziliśmy do kraju blisko 91 tysięcy aut z zagranicy, z czego wiele z nich to auta z Niemiec. To wynik o ponad 70 proc. lepszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Niestety, rośnie średni wiek sprowadzanych aut używanych. Co ciekawe, w odwrocie są diesle, a większe zainteresowanie budzą benzyniaki.