Spóźniona rejestracja samochodu — koronawirus zwalnia z kary?

Spóźniona rejestracja samochodu a koronawirus

W artykule przeczytasz

Od 1 stycznia 2020 roku kierowcy, którzy nabyli lub sprzedali samochód, muszą poinformować o tym wydział komunikacji. Co, jeżeli z powodu wirusa Covid-19 jest to spóźniona rejestracja samochodu? Koronawirus jest epidemią, a w zasadzie pandemią, która zwalnia z nałożenia kary za przekroczenie ustawowego terminu. Taką opinię przygotował Związek Powiatów Polskich.

Nawet 1000 zł kary za nieprzerejestrowanie pojazdu

Przypomnijmy, że od nowego roku każdy kierowca, który kupił samochód w Polsce lub na terenie Unii Europejskiej, ma 30 dni na to, aby go przerejestrować albo zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji, co z reguły jest ze sobą tożsame. Jeżeli to sprzedaż w Polsce, osoba zbywająca w tym samym terminie powinna zawiadomić o sprzedaży auta. Już teraz wiadomo, że jeżeli nawet jest to spóźniona rejestracja samochodu, koronawirus jest sytuacją łagodzącą. W okresie szczególnego zagrożenia, jakie niewątpliwie dziś występuje, nie będzie kar za przekroczenie ustawowego terminu.

Oczywiście nie ma obowiązku zarejestrowania auta, jeżeli — na przykład po imporcie do Polski — samochód w ciągu 30 dni zmieni właściciela. Wówczas obowiązek ten przechodzi na nabywcę. Niezależnie od właściciela obowiązek rejestracji i zakup ubezpieczenia w tym okresie jest więc obowiązkiem. Jeżeli nie zachowa on tego terminu, wówczas musi liczyć się z karą w wysokości od 200 do 1000 zł.

Warto przypomnieć, że o wysokości kary decyduje tutaj starosta, a jakiekolwiek negocjacje nie są dozwolone. Co więcej, mandat jest karą administracyjną. W związku z tym nie można jej nie przyjąć. Jeżeli tak się stanie, wówczas starosta w celu ściągnięcia należności skorzysta z pomocy komornika.

Spóźniona rejestracja samochodu a koronawirus

Obecna sytuacja w kraju, związana z wystąpieniem epidemii Covid-19, nie wpływa na wymierzenie kar z tytułu niedokonania rejestracji czy zgłoszenia o zbyciu lub nabyciu auta. Opinię prawną na ten temat przygotował Związek Powiatów Polskich. Uznano, że niedopełnienie tych obowiązków — z uwagi na koronawirusa — nie będzie wiązało się z karą. Wszystko ma związek z zaleceniami władz publicznych i ograniczeniami funkcjonowania właściwych wydziałów komunikacji.

Rejestracja i zgłoszenie nabycia/zbycia pojazdu online

Warto pamiętać, że wiele spraw kierowca może załatwić za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, np.:

 • rejestracja i rejestracja czasowa pojazdu,
 • wyrejestrowanie pojazdu,
 • zbycie i czasowe wycofanie pojazdu z ruchu,
 • zmiany w dowodzie rejestracyjnym,
 • wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego.

O sprzedaży auta online mówi również artykuł pt. Zgłoszenie zbycia pojazdu przez Internet“. Sprawę załatwić można przez portal gov.pl, ale obowiązkiem jest posiadanie profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Ponadto potrzebne są do tego:

 • dane z dowodu rejestracyjnego (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny);
 • dane właścicieli;
 • kopia umowy kupna-sprzedaży.

Cała procedura jest szybka i prosta. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, między innymi uzupełniając krótkie formularze o dane pojazdu. Dodatkowo do zgłoszenia dołączyć trzeba skan lub fotografię umowy kupna-sprzedaży samochodu. Zgłoszenie — w zależności od miejsca zamieszkania — jest przesyłane do jednego z trzech podmiotów:

 • starostwa powiatowego;
 • urzędu miasta (jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu);
 • urzędu dzielnicy (jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie).

Wszystkim tym, którym zagraża spóźniona rejestracja samochodu, koronawirus pomoże uniknąć kary. Dla bezpieczeństwa swojego, bliskich i innych lepiej zostać w domu, a auto przerejestrować, ewentualnie zgłosić jego zbycie lub nabycie dopiero wówczas, kiedy sytuacja się nieco uspokoi. Jeżeli to możliwe, warto wykorzystać do tego Internet.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 10 Średnio: 4.5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

2 odpowiedzi

 1. niestety obecnie nie można załatwić nic w wydz. komunikacji bez wcześniejszego umawiania się i to tylko telefonicznie. Ponadto są długie terminy, trzeba miesiąc czekać na wizytę. Mało tego, jak się nie poda podczas rezerwacji że np chodzi o pierwszą rejestrację to rezerwują mniej czasu, i później nie chcą obsłużyć. Wyznaczają wtedy kolejny termin … W moim wypadku niestety wypada tak że wtedy już przekroczę 180dniowy termin. I co mam zrobić? Chcę zarejestrować w terminie, ale jak skoro mam wyznaczoną kolejną już wizytę po terminie 🙁

 2. Art. 140mb Prawa o ruchu drogowym mówi o karze 200-1000 zł za:
  -niezawiadomienie starosty o nabyciu/zbyciu pojazdu (w 30 dni)
  -niezarejestrowaniu pojazdu SPROWADZONEGO z terytorium unii europejskiej.

  Kupując samochód używany już zarejestrowany w Polsce (tylko na innego właściciela), nie ponosimy ŻADNEJ kary za jego nieprzerejestrowanie, musimy jedynie zawiadomić starostę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

rejestracja samochodu przez Internet

Rejestracja pojazdu 2021 – jak uniknąć kary?

Rejestracja pojazdu 2021 była skrócona do 30 dni. W czerwcu wydłużono termin do 60 dni. Niestety w niektórych gminach to nadal za mało… Co należy zrobić aby nie dostać kary za brak rejestracji auta w terminie?