Smartfony są przyczyną wielu wypadków

smartfony są przyczyną wielu wypadków

W artykule przeczytasz

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy może być niebezpieczne. Potwierdzają to zresztą statystyki. Wynika z nich, że często to właśnie smartfony są przyczyną wielu wypadków. Okazuje się, że nawet co czwarta kolizja może być spowodowana korzystaniem z telefonu, co przekłada się na znacznie wolniejszą reakcję na sytuacje drogowe.

100 tys. mandatów rocznie

Przed czterema laty przeprowadzono badanie, z którego wynikało, że z telefonów podczas jazdy korzysta nieco ponad 4 proc. badanych. Po roku odsetek ten spadł do poniżej 3 proc. Mimo wszystko problem w dalszym ciągu jest poważny. Świadczy o tym liczba mandatów wystawianych za to wykroczenie, która sprowadza się do blisko 100 tys. upomnień w ciągu roku z ogólną kwotą opiewającą na przeszło 3 miliony złotych.

Mandat to jedno. Co gorsza, smartfony są przyczyną wielu wypadków. Policja ocenia, że nawet 25 proc. kolizji drogowych może wynikać z tego, że osoba prowadząca samochód straciła panowanie czy czujność wskutek korzystania z tego niezbędnego dziś akcesorium.

Czym grozi używanie telefonu podczas jazdy?

O tym, jak groźne jest korzystanie z telefonu w czasie jazdy, dobrze świadczą badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że podobne zagrożenie stwarzają osoby prowadzące auta z promilem alkoholu we krwi czy kierowcy przemęczeni po nieprzespanych kilkunastu godzinach pracy.

Przy prędkości 100 kilometrów na godzinę w ciągu sekundy samochód przejeżdża około 30 metrów. Oznacza to, że pisanie wiadomości tekstowej tylko przez pięć sekund bez zwracania uwagi na drogę oznacza brak reakcji przez najbliższe 150 merów. Podobne problemy są też przy rozmowie telefonicznej. Rozmawiający przez telefon kierowca na sytuacje drogowe reaguje kilkadziesiąt razy wolniej niż normalnie.

Rozwiązaniem zestawy głośnomówiące?

Statystycznie na każdy kilometr drogi kierowca musi podjąć około 10 decyzji, na które niekiedy ma mniej niż pół sekundy. Podczas rozmowy czy tym bardziej pisania wiadomości jest to trudne lub wręcz niemożliwe. Co ciekawe specjaliści zauważają, że problematyczny może być też zestaw słuchawkowy czy głośnomówiący, który jest dopuszczony prawnie. Wszystko ze względu na to, że rozmowa może wprowadzać w stan euforii lub stresu, co negatywnie przekłada się na prowadzenie samochodu. Mimo wszystko korzystanie z takich gadżetów poprawia bezpieczeństwo w porównaniu do trzymania telefonu w dłoni. Więcej o takich zestawach, choć też innych akcesoriach pisaliśmy w artykule pt. Gadżety samochodowe poprawiające nasze bezpieczeństwo“.

Kto korzysta z telefonu w drodze?

Jasne jest więc, że smartfony są przyczyną wielu wypadków. Która grupa wiekowa najczęściej korzysta z telefonów podczas prowadzenia samochodu? Wielu może to dziwić, ponieważ są to osoby dorosłe w wieku 25-60 lat. Z drugiej strony wiele z nich zauważa, że prowadzenie samochodu i jednoczesne korzystanie z telefonu niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo. Rzadko po telefon w drodze sięgają kierowcy po 60. roku życia. Oczywiście w drodze często korzystają z nich też ludzie młodzi, którzy bez smartfona nie mogą wyobrazić sobie nawet godziny. Ci jednak są zagrożeniem na drodze nie tylko ze względu na używanie telefonu. Szerzej o wypadkach spowodowanych przez osoby młode pisaliśmy w artykule Jak często młodzi kierowcy powodują wypadki?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

test yanosik xs

Yanosik XS – tak mały, a tak wiele potrafi!

Yanosik XS to rozwiązanie dla kierowców spędzających zdecydowanie dużo czasu za kółkiem. Chcesz być zawsze na bieżąco z utrudnieniami na drodze, kontrolą drogową czy też poinformować pozostałych kierowców o utrudnieniach? Z Yanosik XS zrobisz to bez problemu!

Pozycja za kierownicą

Jak prawidłowo zająć miejsce w samochodzie?

Właściwa pozycja ciała, ułożenie rąk na kierownicy oraz ustawienie fotela mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. ŠKODA prezentuje najważniejsze zasady dotyczące ułożenia ciała podczas podróży. Marka pokazuje również, jak odpowiednio przewozić dzieci, kto powinien siedzieć z tyłu pojazdu oraz jak prawidłowo korzystać z pasów bezpieczeństwa.