Resort infrastruktury proponuje zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Będą kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

W artykule przeczytasz

Wszystko wskazuje na to, że będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Co przewiduje opublikowany już projekt rozporządzenia ministra infrastruktury?

Egzaminy na prawo jazdy według nowych zasad

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt, który wskazuje proponowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Nowelizacja przepisów ma dotyczyć nie tylko egzaminowanych, ale przede wszystkim egzaminatorów i infrastruktury związanej z egzaminowaniem kandydatów na kierowców.

Między innymi resort infrastruktury planuje zwiększyć liczbę egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. W związku z tym przepisy będą bardziej liberalne w zakresie zatrudniania nowych pracowników na to stanowisko.

Egzaminatorzy z niepełnymi kwalifikacjami?

Przede wszystkim resort chce usprawnić system egzaminowania. Dlatego zaproponowano, aby Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogły zatrudniać egzaminatorów, którzy nie posiadają pełnego zakresu uprawnień, a przy tym 2-letniego doświadczenia w egzaminowaniu w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy. Po zmianach będą oni mogli nie spełniać jednego z tych wymogów.

Dodatkowi egzaminatorzy nadzorujący byliby zatrudnieni na okres 6 miesięcy. Rozwiązałoby to problem z brakiem personelu, na przykład po odejściu z ośrodka jednego z egzaminatorów. Wówczas WORD nie ma osoby spełniającej wymagania obecnych przepisów. Miałoby to rozwiązać problem z brakami kadrowymi i poprawić elastyczność pracy ośrodka.

Jednocześnie zmiany przewidują, że szkolenia na egzaminatorów mogłyby odbywać się w mniejszych ośrodkach. Obecnie prowadzą je bowiem jedynie ośrodki doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego. Wpływa to na wyższy koszt uzyskania uprawnień, a niekiedy jest też problemem logistycznym.

Zmiany dla egzaminatorów

Inny ma być także minimalny czas, po jakim egzaminatorowi zostanie przydzielony kolejny egzamin. Obecnie to czas 50 minut, który po zmianach ma być skrócony do trzech kwadransów. Egzamin odwołany (np. wskutek niestawienia się osoba egzaminowanej) nie będzie wliczany do liczby egzaminów przeprowadzonych jednego dnia.

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy szykuje resort?

Zmiany powinny dotknąć też samych egzaminów, choć najprawdopodobniej tylko w niewielkim stopniu. W projekcie wspomniano między innymi o egzaminach na prawo jazdy kat. C+E (samochód ciężarowy z naczepą).

Wskazano, że wymiary stanowisk dla samochodów ciężarowych z naczepą dają możliwość wykonania zadania, ale poziom trudności znacznie wykracza poza umiejętności, jakimi muszą wykazać się kierowcy zespołu pojazdów w ruchu drogowym. Zauważono, że to sztuczne podnoszenie trudności.

Od kiedy zmiany w egzaminach na prawo jazdy wejdą w życie?

Czy to możliwe, że zmiany w egzaminach na prawo jazdy wejdą w życie od stycznia 2021 roku? Otóż rozporządzenie zacznie obowiązywać 30 dni od ogłoszenia, ale nie znamy jeszcze dokładnej daty.

Miesiąc zwłoki ma wystarczyć, aby Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego dostosowały się do wymagań związanych z nowym systemem przydzielania osób egzaminowanych do egzaminów, jak również samych zasad dotyczących pracy egzaminatorów. Dla zwykłych osób ubiegających się o prawo jazdy, zmiany w egzaminach nie będą istotne, choć mogą one skrócić kolejkę oczekujących.

Z punktu widzenia kierowcy o wiele ważniejsza jest data 5 grudnia. Od tego dnia, jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, osoba z uprawnieniami będzie mogła poruszać się bez prawa jazdy. Wszystko dzięki usłudze mPojazd w aplikacji mObywatel. Szerzej piszemy o tym w artykule pt. Pojedziemy bez prawa jazdy. Znamy datę!“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.