Rejestracja samochodu 2021. 30 dni na rejestrację auta!

Rejestracja samochodu 2021

W artykule przeczytasz

Masz zamiar sprowadzić auto z zagranicy i zastanawiasz się, jak w przyszłym roku będzie wyglądała rejestracja samochodu? 2021 rok nie będzie się pod tym względem różnił wiele od pierwszych miesięcy 2020 r. Na rejestrację takiego pojazdu będziesz mieć tylko 30 dni.

Rejestracja samochodu 2021. 30 dni na rejestrację zamiast 180

Powrót do 30 dni na zarejestrowanie pojazdu oznacza, że rejestracja samochodu w 2021 roku nie będzie różnić się od tego, co było do czasu obostrzeń związanych z COVID-19. Wprowadzono to w celu usystematyzowania danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

 

Później czas ten wydłużono do 180 dni. Miało to na celu odciążenie urzędów i uniknięcie tłumu w kolejkach. Od 1 stycznia 2021 r. następuje powrót do 30 dni, co dla wielu kierowców importujących auta może stanowić spory problem.

Pamiętaj jednak, że jeśli samochód sprowadzisz do końca 2020 roku, ustawowo na rejestrację masz aż pół roku (180 dni). Jeśli auto przekroczy granicę już w styczniu 2021 r., musisz się spieszyć. Zapis ten dotyczy pojazdów sprowadzanych do Polski z każdego regionu.

Z kolei kupujący samochody nowe i używane w Polsce muszą dokonać zgłoszenia nabycia. Takiego zgłoszenia – również w ochronie własnych interesów – powinien dokonać także zbywca.

Rejestracja auta 2021. Jaka kara za spóźnienie?

Jeśli właściciel auta się spóźni, grozi mu kara administracyjna w wysokości od 200 do 1000 zł, o której szerzej piszemy w artykule pt. “Spóźniona rejestracja samochodu zagrożona karą 1000 zł!“. Wprawdzie wcześniej istniał podobny obowiązek, ale egzekwowanie prawa było fikcją. Kierowcom, którzy tego nie zrobili, nie groziła bowiem żadna kara.

Na zmiany nalegała m.in. Komisja Europejska. Podmiot ten zarzucał Polsce, że ta nie wdrożyła dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jak pokazują statystyki, nawet 6 mln spośród wszystkich 24 mln aut zarejestrowanych w CEP to tzw. samochody duchy.

Problem w tym, że w obecnej sytuacji będzie trudno o wyrobienie się w zakładanym terminie 30 dni. Urzędy nie przyjmują dziś osób, które chcą zarejestrować pojazd bez umówienia terminu wizyty. Tymczasem rekordziści musieli na to czekać nawet 4 miesiące.

Mało prawdopodobne, aby na początku roku było inaczej. Na pewno duże problemy z dotrzymaniem terminu będą mieć kierowcy sprowadzający pojazdy do naprawy lub przeróbek, bez których samochód nie przejdzie badania technicznego. Pozostaje więc mieć nadzieję, że rządzący ponownie wydłużą termin rejestracji.

Do tego czasu, aby uchronić się przed karą, powinno wystarczyć zgłoszenie nabycia pojazdu.

Problemem nie powinno być natomiast zgłoszenie sprzedaży auta. To możesz zrobić online przez portal gov.pl, podając:

 • dane z dowodu rejestracyjnego (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny),
 • dane właścicieli,
 • kopię umowy kupna-sprzedaży.

Musisz jednak posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. W szczegółach całą procedurę opisuje artykuł “Zgłoszenie zbycia pojazdu przez Internet“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

7 komentarzy

 1. Witam ,mam pewien mętlik w głowie po przeczytaniu kilku artykułów dotyczących aut sprowadzony z USA , według tego co jest napisane powyżej w artykule auta z USA nie podlegają 30 dniowemu okresowi konieczności rejstracji w WK ,więc jaki okres jest przewidziany dla tych samochodów ? Sprowadziłem samochód w 2021 roku ze Stanów Zjednoczonych do portu w Rotterdamie został przyjęty w dniu 29 01 2012 do kraju wjechał 4 dni pózniej ,jak jest liczony czas ,do kiedy muszę go zarejstrować ( wszystkie opłaty cło ,akcyza mam opłacone ) niestety pojazd jest uszkodzony i czeka mnie naprawa która potrwa jakiś okres czasu, więc nie mam BT .Jak to wygląda w myśl przepisów ,czy należy zgłosić auto do WK ,w jakim terminie od przywiezienia do kraju czy może o dostarczenia do portu? Proszę o wyjaśnieni Pozdrawiam

  1. Panie Januszu,
   Na rejestrację pojazdu z USA ma Pan również 30 dni. Aby uchronić się przed karą – jeżeli nie jest Pan w stanie zarejestrować w tym czasie pojazdu, należy w kancelarii, czy w biurze podawczym WK zgłosić nabycie pojazdu i opisać, że w obecnym stanie nie jest możliwa jego rejestracja. To uchroni Pana przed zapłaceniem kary. Po wykonaniu naprawy zgłosi się Pan do WK w celu ustalenia terminu rejestracji. W razie problemów pokaże Pan zgłoszenie nabycia. Warto również skonsultować się z własnym WK bo być może mają oni jeszcze jakieś dodatkowe procedury dotyczące tego przypadku.

 2. Kupiłem w marcu 2018 samochód od firmy na FV. Od tego momentu nie przerejestrowałem samochodu.
  Proszę o informację, czy w świetle nowych przepisów mam 180 dni pd 31.12.2020, czy już kwalifikuję się do kary ustawowej.

  1. Strasznie zagmatwany przypadek. Najlepiej, żeby ocenił to urzędnik, a pewnie tutaj również będą rozbieżności. Może warto dokonać zgłoszenia nabycia na początku, a to można zrobić online.

  1. Robson niestety nie ma tak dobrze, trzeba je zarejestrować i o ile kupiłeś auto w tym samym powiecie to nie musisz zmieniać blach ale naklejka legalizacyjna już tak, musisz je dostarczyć do urzędu. Dowód rejestracyjny też musisz wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też:

Rejestracja czasowa pojazdu

Rejestracja czasowa pojazdu przejdzie do historii?

Nie jest wykluczone, że rejestracja czasowa pojazdu niebawem będzie zlikwidowana. Jej likwidacji chce jedna z posłanek. Sprawdzamy, o co chodzi w jej interpelacji i jakie korzyści odniesiemy z tego jako zmotoryzowani.