Rejestracja czasowa pojazdu przejdzie do historii?

Rejestracja czasowa pojazdu

W artykule przeczytasz

Nie jest wykluczone, że rejestracja czasowa pojazdu niebawem będzie zlikwidowana. Jej likwidacji chce jedna z posłanek. Sprawdzamy, o co chodzi w jej interpelacji i jakie korzyści odniesiemy z tego jako zmotoryzowani.

Jedna wizyta zamiast dwóch

Jeśli rejestracja czasowa pojazdu pójdzie w stan likwidacji, zyskają na tym wszyscy zmotoryzowani. Przełoży się to bowiem na oszczędność czasu i pieniędzy obywateli. Taką interpelację do ministra infrastruktury wniosła Urszula Pasławska, prawniczka i posłanka Koalicji Polskiej.

Przypomnijmy, że obecnie rejestracja czasowa pojazdu jest automatyczna po złożeniu wniosku o rejestrację. Poza tym rejestracja tymczasowa odbywa się na wniosek właściciela w celu przejazdu pojazdu na dokonanie badania techniczne czy naprawę. To samo tyczy się wywozu pojazdu za granicę i jego transportu z miejsca odbioru w Polsce. Urząd wydaje kierowcy tablice rejestracyjne, nalepki legalizacyjne i tymczasowy dowód rejestracyjny. Kosztuje nas to dodatkowe 13,50 zł opłaty za dokumenty. Co jednak ważniejsze, w urzędzie musimy stawić się dwukrotnie.

Posłanka przypomina, że nie ma dziś obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Policjant w razie kontroli weryfikuje pojazd w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. To samo tyczy się kierowców i bazy Centralnej Ewidencji Kierowców.

W związku z tym, jeśli pojazd ma już tablice rejestracyjne, a więc jest zarejestrowany w Polsce, czasowa rejestracja pojazdu jest zbędna. Wystarczyłby wpis w CEP, którego urzędnik dokonałby po przesłaniu drogą elektroniczną informacji o zmianie właściciela. Jeśli w czasie toczącego się przerejestrowania pojazdu zostałby on poddany kontroli, policjanci zobaczyliby taką informację w systemie.

Rejestracja czasowa pojazdu, a pakiet deregulacyjny

Pomysły o likwidacji czasowej rejestracji jest ciekawy. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że doczekamy się takich zmian. Wszystko dlatego, że zawiera je w sobie pakiet deregulacyjny, o którym pisaliśmy w artykule pt. “Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie“.

Otóż jedna ze zmian przewiduje możliwość zachowania dotychczasowych polskich tablic rejestracyjnych bez względu na miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji nie będzie czasowej rejestracji. Urzędnik tylko sprawdzi dane w bazie CEP, po czym dokona legalizacji tablic rejestracyjnych i wyda decyzję o rejestracji pojazdu, dokonując odpowiedniego wpisu w dowodzie. Oznacza to, że dla rejestracji pojazdu niezbędna będzie tylko jedna wizyta. Niestety, na razie nie wiemy nic o dacie wprowadzenia tej zmiany pakietu deregulacyjnego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Te same tablice rejestracyjne przy przerejestrowaniu samochodu

Tablice rejestracyjne – te same i czasowe wycofanie z ruchu

Najprawdopodobniej już od grudnia 2021 roku kierowcy pozostawią te same tablice rejestracyjne w kupionym samochodzie z rynku wtórnego. Będzie też możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, choć tylko dla nielicznych. Sprawdź, na jakich zasadach wejdą w życie te zmiany związane z pakietem deregulacyjnym.

rejestracja samochodu przez Internet

Rejestracja pojazdu 2021 – jak uniknąć kary?

Rejestracja pojazdu 2021 była skrócona do 30 dni. W czerwcu wydłużono termin do 60 dni. Niestety w niektórych gminach to nadal za mało… Co należy zrobić aby nie dostać kary za brak rejestracji auta w terminie?