Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty?

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

W artykule przeczytasz

Wiele wskazuje na to, że już niebawem – najprawdopodobniej od 1 grudnia 2021 r. zmienią się przepisy kodeksu drogowego. Zmiany dotyczą też punktów karnych. Przede wszystkim zniknie możliwość zredukowania ich liczby przez specjalne szkolenia. Jeżeli więc interesuje nas redukcja punktów karnych, warto zainteresować się tym już dzisiaj. Sprawdzamy, jak zapisać się na taki kurs krok po kroku i ile punktów ubędzie nam z konta po jego zakończeniu.

Jaki jest limit punktów karnych?

Zanim o tym, jak wygląda redukcja punktów karnych, sprawdźmy, jaki jest ich limit. Otóż wygląda to następująco:

 • 20 punktów karnych – dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku.
 • 24 punkty karne – dla pozostałych kierowców.

Same punkty karne możemy podzielić na tymczasowe oraz aktywne, tj.:

 • Punkty karne tymczasowe – punkty z naruszeń, za które nie przyjęliśmy mandatu. Nie są doliczone do konta do czasu zakończenia sprawy przez sąd.
 • Punkty karne aktywne – punkty znajdujące się na koncie.

Punkty karne po nowelizacji kodeksu drogowego

Zmiany w kodeksie drogowym z pewnością wiele zmienią w naliczaniu punktów karnych. Przede wszystkim wykroczenia drogowe będą karane surowiej. Maksymalnie za jedno wykroczenie będziemy mogli otrzymać aż 15 punktów karnych.

Co więcej, na koncie będą one znajdować się najprawdopodobniej przez 2 lata, a nie wygasać po roku, jak ma to miejsce obecnie. Za początek naliczania okresu ich ważności uznawać się natomiast będzie moment uiszczenia mandatu, a nie datę popełnienia wykroczenia.

Zobacz też: “Jak zapłacić mandat przez Internet?

Nie zmieni się natomiast dotychczasowy limit punktów karnych – 20 i 24 punkty. Dlatego nie ulega wątpliwości, że stracić prawo jazdy za punkty będzie znacznie prościej. Skoro tak, redukcja punktów karnych może być warta uwagi. Szczególnie że po zmianach przepisów takie szkolenie dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego nie będzie już dostępne. Najprawdopodobniej jest to więc ostatni moment, aby zapisać się na kurs redukujący punkty karne.

Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Przynajmniej na razie redukcja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa, aczkolwiek pod pewnymi warunkami:

 • nie dotyczy kierowców z prawem jazdy poniżej roku;
 • udział w szkoleniu można wziąć nie częściej niż raz na 6 miesięcy;
 • nie możemy przekroczyć maksymalnej liczby punktów karnych.

Kurs redukujący punkty karne jest przeprowadzany przez ośrodki WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Taki kurs trwa 6 godzin i polega na spotkaniu z policjantem oraz psychologiem. Ma on formę prelekcji i rozmowy, a kończy się wydaniem przez dyrektora WORD zaświadczenia o odbyciu kursu. Jednocześnie przesyła on taką informację do właściwej jednostki policji. Na tej podstawie Komendant Wojewódzki Policji prowadzący ewidencję punktów karnych zmniejsza ich liczbę o sześć najstarszych punktów.

Zwykle redukcja punktów karnych kosztuje od 300 do 400 złotych. Dokładną ich cenę znajdziemy na stronie internetowej danego ośrodka WORD. Znajdują się tam również informacje o sposobach dokonania opłaty i zgłoszenia na szkolenie.

Redukcja punktów karnych krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę danego ośrodka WORD.
 2. Dokonaj opłaty za szkolenie.
 3. Wypełnij i złóż kartę zgłoszenia na kurs.
 4. Weź udział w kursie redukcji punktów karnych.

Podsumowując, wiele wskazuje na to, że już wkrótce redukcja punktów karnych przez kurs nie będzie możliwa. Jest to więc ostatnia chwila na to, aby zmniejszyć ich liczbę o sześć punktów. Przypomnijmy, że w każdej chwili naszą liczbę punktów karnych możemy sprawdzić online, o czym piszemy w artykule “Jak sprawdzić punkty karne?“.

Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej zmianie, która może nie spodobać się kierowcom. Nie jest wykluczone, że wkrótce punkty karne zostaną powiązane z ubezpieczeniem OC. Ubezpieczyciele mają otrzymać dostęp do historii wykroczeń kierowcy i stanu jego punktów karnych, co będzie mieć wpływ na wysokość obowiązkowej polisy OC.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowy taryfikator punktów karnych

Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Zapowiadana zmiana w prawie drogowym przewiduje podwyższenie mandatów i grzywien. Zmieni się także taryfikator punktów karnych. Za poszczególne wykroczenia będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. O wiele łatwiej będzie też stracić prawo jazdy z powodu przekroczenia ich dopuszczalnej liczby.

Będzie mocna podwyżka mandatów

Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka mandatów jest kwestią niedalekiej przyszłości. Mandaty drogowe wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że poważne wykroczenie drogowe będzie kosztować kierowców nawet 5 tys. zł. Sprawdź, jak zmienią się stawki mandatów dla kierowców.

Stawki najpopularniejszych mandatów za granicą

Mandaty za granicą. Stawki najpopularniejszych wykroczeń drogowych

Mimo iż transport lotniczy jest coraz tańszy, za granicę możesz wybrać się również samochodem – rzadziej w podróż biznesową, częściej na wakacje. Jeśli masz w planach taki wyjazd, pamiętaj, że mandaty za granicą są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Sprawdź, jak kształtują się stawki mandatów za najpopularniejsze wykroczenia drogowe w wybranych krajach Europy.