Pytania na egzamin na prawo jazdy będą tajne?

Pytania na egzamin na prawo jazdy

W artykule przeczytasz

Nadchodzą duże zmiany dla osób ubiegających się o uprawnienia na kierowanie pojazdami. Zmiany najprawdopodobniej dotkną bowiem egzaminy na prawko. Wprawdzie łatwiej będzie z częścią praktyczną, ale trudniej z teorią. Okazuje się, że pytania na egzamin na prawo jazdy mają być utajnione.

Dlaczego Ministerstwo chce tajnych pytań na egzamin na prawo jazdy?

Co jest oczywiste, część teoretyczna egzaminu na prawko jest uznawana za tę łatwiejszą. Jest tak również dlatego, że osoby starające się o uprawnienia znają pytania na egzamin na prawo jazdy. Teraz Ministerstwo Infrastruktury planuje powrót do rozwiązań z przeszłości i chce ponownie utajnić pytania.

Nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami ma bowiem wprowadzić pewne związane z tym ograniczenia. Przede wszystkim oficjalne pytania egzaminacyjne na prawo jazdy wraz z opisami, wizualizacjami i scenariuszami nie będą informacją publiczną. Przyszli kierowcy mieliby więc bardziej poświęcać się wykładom w Ośrodkach Szkolenia Kierowców.

Ta zmiana na pewno nie spodoba się kandydatom na kierowców. Przypomnijmy, że pula pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy przekracza liczbę 3700 (ok. 2000 pytań na kategorię B). Co więcej, w 2021 roku doszły nowe pytania na prawo jazdy. Jednak istotne jest, że są one publicznie dostępne, a więc z każdym z nich można się zapoznać. Wielu ekspertów zauważa, że oficjalna baza pytań jest tak duża, że ich nauka na pamięć jest trudna.

Przeczytaj też: “Egzamin teoretyczny – nowe pytania na prawo jazdy

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że tajne pytania na egzamin na prawo jazdy to większa troska o edukację młodych kierowców. Rząd zauważa, że adepci nauki jazdy będą musieli lepiej zrozumieć treść przepisów. Dzięki temu kierowcy mają mieć wyższe kwalifikacje, co ma przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Część teoretyczna egzaminu na prawko – 32 pytania, 25 minut

Przypomnijmy, że obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut i odbywa się w ośrodku WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Kandydat na kierowcę musi udzielić odpowiedzi na 32 pytania egzaminacyjne. Dotyczą one wiedzy podstawowej i specjalistycznej.

Wiedza podstawowa:

  • 20 pytań z odpowiedzią TAK lub NIE;
  • 10 pytań (za 3 punkty), 6 pytań (2), 4 pytania (1);
  • 35 sekund na pytanie (20 sekund na zapoznanie się i 15 sekund na odpowiedź).

Wiedza specjalistyczna:

  • 12 pytań dotyczących zdawanej kategorii prawa jazdy z odpowiedzią A, B lub C;
  • 6 pytań (za 3 punkty), 4 pytania (2), 2 pytania (1);
  • 65 sekund na pytanie (50 sekund na zapoznanie się i 15 sekund na odpowiedź).

Łącznie kandydat może zdobyć 74 punkty. Żeby zdać egzamin z wynikiem pozytywnym, nie potrzebuje kompletu punktów. W testach na prawo jazdy musi uzbierać ich przynajmniej 68.

Tajne pytania na egzamin na prawo jazdy sprawią, że większa część kandydatów na pewno nie zakończy go z wynikiem pozytywnym. Obecnie testy kosztuję 30 złotych, ale nie jest wykluczone, że egzamin na prawko będzie droższy. W przypadku kategorii B jedna z propozycji zakłada podniesienie ceny egzaminu teoretycznego do 43 zł, praktycznego – ze 140 do 200 zł.

Kiedy zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Nie wiemy jeszcze, kiedy i czy w ogóle nowelizacja przepisów miałaby wejść w życie. Na razie jest to tylko pomysł. Jeżeli przepisy zostaną znowelizowane bardzo możliwe, że zmiany będą szersze. Jednak nie wszystkie muszą być odbierane negatywnie.

Młodzi adepci nauki jazdy na pewno przyklasną pomysłowi, że będą mieć możliwość szkolenia się na publicznych drogach pod okiem rodzica lub opiekuna prawnego. Oczywiście będzie to możliwe tylko pod pewnymi warunkami. Taki kandydat będzie musiał mieć już zdany egzamin teoretyczny. Oprócz tego musiałby być w wieku minimum 17 lat i poruszać się z rodzicem specjalnie oznaczonym samochodem.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Jazdy doszkalające pod okiem rodziców

Dla kogo jazdy doszkalające z rodzicem?

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło zmiany, które powinny zainteresować młodych adeptów nauki jazdy i przyszłych kierowców. Wiemy przynajmniej częściowo, jak wyglądać mają tzw. jazdy doszkalające. Resort uważa, że po nowelizacji będzie łatwiej uzyskać uprawnienia na prawo jazdy kategorii B. Żeby lepiej przygotować się do egzaminu, między innymi będzie można jeździć z rodzicem, oczywiście pod pewnymi warunkami. Sprawdzamy, jak wyglądać mają jazdy doszkalające pod okiem opiekunów.

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Nowelizacja Ustawy o elektromobilności została podpisana przez prezydenta. Co kluczowe dla prawa jazdy kat. B, nowe uprawnienia zyskają wszyscy kierowcy z prawkiem przynajmniej od 2 lat. Będziemy mogli prowadzić cięższe samochody, ale tylko te zasilane paliwami alternatywnymi. Sprawdzamy, jakimi pojazdami elektrycznymi pojedziemy po zmianach i kiedy to nastąpi.

Nowe pytania na prawo jazdy w egzaminie teoretycznym

Egzamin teoretyczny – nowe pytania na prawo jazdy

Z pewnością nie takiego prezentu na Mikołajki spodziewali się przyszli zmotoryzowani, którzy od 6 grudnia 2021 roku muszą zdawać egzamin na prawko. O nowe pytania na prawo jazdy znacznie poszerzona została bowiem część teoretyczna. Wiąże się to z niedawną zmianą przepisów. Nowe zagadnienia dotyczą m.in. obszarów hulajnóg elektrycznych oraz pieszych.

Automatyczne prawo jazdy z kodem 78

Czym jest automatyczne prawo jazdy z kodem 78?

Automatyczne prawo jazdy jest czymś rzadkim, ale warto mieć na uwadze, że możemy podejść do takiego egzaminu. Wprawdzie ogólnie jest ono nieco droższe, ale sam egzamin sporo prostszy niż w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Sprawdzamy, czym jest egzamin na prawo jazdy z kodem 78 i jakie ma on konsekwencje dla świeżo upieczonych kierowców.