Przewożenie zbyt dużej liczby osób. Jaki mandat i ile punktów karnych?

Jaki mandat za przewożenie zbyt dużej liczby osób w aucie?

W artykule przeczytasz

Oczywiste jest, że za przewożenie zbyt dużej liczby osób grozi nam mandat. Poza grzywną finansową możemy otrzymać punkty karne, a nawet stracić prawo jazdy. Sprawdzamy, jak wygląda mandat za przewożenie zbyt wielu osób w aucie.

Jaki mandat za przewożenie zbyt dużej liczby osób?

Przewożenie zbyt dużej liczby osób jest zabronione. Możemy przewozić tylko tylu pasażerów w aucie, na ile wskazuje limit w dowodzie rejestracyjnym i homologacja. W innym wypadku narażamy się na mandat oraz punkty karne. Grzywna wynosi od 100 do 500 złotych. Liczba punktów karnych to od 1 do 10.

  • Przewożenie 1 osoby ponad limit – 100 złotych i 1 punkt karny.
  • 2 osoby ponad limit 200 złotych i 2 punkty karne.
  • 3 osoby ponad limit – 300 złotych i 3 punkty karne.
  • 4 osoby ponad limit – 400 złotych i 4 punkty karne.
  • 5 osób ponad limit – 500 złotych i 5 punktów karnych.
  • 6 osób ponad limit – 500 złotych i 6 punktów karnych.
  • 7 osób ponad limit – 500 złotych i 7 punktów karnych.
  • 8 osób ponad limit – 500 złotych 8 punktów karnych.
  • 9 osób ponad limit – 500 złotych i 9 punktów karnych.
  • 10 osób i więcej ponad limit – 500 złotych i 10 punktów karnych.

Wysokość mandatu to więc 100 złotych za każdą osobę ponad limit zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aczkolwiek nie może ona przekroczyć 500 złotych. Przewożenie większej liczby osób to również 1 punkt karny za przekroczony limit. Mandat taki to jednak nie więcej niż 10 punktów karnych niezależnie od liczby pasażerów w aucie.

Przewożenie zbyt dużej liczby osób, a utrata prawa jazdy

Poza tym należy pamiętać, że przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów w aucie może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wynika to na przykład ze zbyt małej liczby pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku jest to dodatkowa kara objęta możliwością utraty prawa jazdy na 3 miesiące. 

Taka kara jest możliwa w sytuacji, kiedy w samochodzie znajduje się przynajmniej 3 pasażerów ponad limit, jaki widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zatrzymania prawa jazdy, a nie jego odebrania. Według przepisów kodeksu drogowego może to zrobić policja, ale też Straż Graniczna czy Inspekcja Transportu Drogowego. Po okresie 3-miesięcznej karencji odzyskujemy swoje uprawnienia do kierowania pojazdem.

Przeczytaj też: “Zatrzymanie prawa jazdy. Sprawdź, za co stracisz prawko!

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: