Prawo jazdy w wieku 17 lat? Nie, nic z tych rzeczy!

Nie będzie prawa jazdy w wieku 17 lat!

W artykule przeczytasz

Przez chwilę młode osoby mogły mieć nadzieję, że dostaną szansę, aby zdobyć prawo jazdy w wieku 17 lat. Teraz wiemy już, że nic takiego nie będzie mieć miejsca.

Stanowcza deklaracja Ministerstwa Infrastruktury

Z zapytaniem dotyczącym tego, aby można było odbywać egzamin na prawo jazdy w wieku 17 lat, wystąpił poseł PiS, Andrzej Kosztowniak. Przynajmniej w najbliższej przyszłości nie będzie takiej możliwości. Nadal do egzaminu na kategorię B będzie można podejść dopiero po uzyskaniu pełnoletniości.

Resort Infrastruktury nie chce obniżyć minimalnego wieku koniecznego do uzyskania prawa jazdy do 17 lat, choć w niektórych krajach Europy funkcjonują takie rozwiązania. Ministerstwo nie zamierza się na to zgodzić z dwóch powodów:

  • prawo jazdy od 17. roku życia mogłoby nie zostać uznane w innym kraju UE;
  • zmiana mogłaby wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo na drogach.

Faktycznie młodzi kierowcy często powodują wypadki. Jednak nie zawsze jest to spowodowane brawurą. W wielu przypadkach to wynik braku doświadczenia. Jeśli przyjrzymy się statystykom policji za 2019 r., wskaźnik wypadków na 10 tys. populacji w wieku od 18 do 24 lat wyniósł aż 17,4. Dla porównania to tylko 9,5 dla kierowców w wieku od 25 do 39 lat.

Nie będzie jazd doszkalających z rodzicami?

Prawo jazdy w wieku 17 lat obecnie wydaje się więc mrzonką. Co więcej, raczej nie będzie też wprowadzenia koncepcji jazd doszkalających dla niepełnoletnich pod okiem rodziców, którzy mają prawo jazdy przynajmniej od 5 lat. Miał to być swego rodzaju trening dla młodych osób, które przygotowywały się do egzaminu.

Przynajmniej na razie zrezygnowano też z obowiązkowych szkoleń z zakresu techniki jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy mieli je przechodzić pomiędzy 4. a 8. miesiącem od zdania egzaminu. Projekt przewidywał także zielone listki przez osiem miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy i niższe limity prędkości.

Nie są to jedyne zmiany, jakie na przestrzeni lat proponował resort. Przed kilkoma miesiącami wiele mówiono o nowych przepisach dotyczących egzaminatorów i całej infrastruktury związanej z egzaminowaniem kandydatów na kierowców. Przepisy zatrudnienia egzaminatorów miałyby być bardziej liberalne. O tych zmianach więcej pisaliśmy w artykule “Resort infrastruktury proponuje zmiany w egzaminach na prawo jazdy“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów… na razie w UK

Czy to możliwe, że odnowienie prawa jazdy dla seniorów będzie obowiązkowe? Jak się okazuje – jak najbardziej. Na razie takie przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii. Jednak nie możemy wykluczyć, że niebawem będą one normą również w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, najprawdopodobniej to nie koniec obostrzeń uderzających w zmotoryzowanych seniorów.