Prawo jazdy w telefonie. Jak dodać prawko do smartfona?

Prawo jazdy w telefonie

W artykule przeczytasz

Od 5 grudnia 2020 roku nie musimy ze sobą wozić prawa jazdy i nie zostaniemy ukarani mandatem za brak dokumentu. Wszystkie nasze dane, w tym uprawnienia policja sprawdzi w systemie elektronicznym. Jednak dodatkowo dodać dokument do swojego smartfona. Podpowiadamy, co zrobić, aby mieć prawo jazdy w telefonie.

Prawo jazdy w telefonie w aplikacji mObywatel

Zanim podpowiemy, jak mieć prawo jazdy w telefonie, chwilę powinniśmy poświęcić samej aplikacji mObywatel. Obecnie możemy przechowywać w niej nie tylko dowód osobisty, ale także dowód rejestracyjny pojazdu, a od 5 grudnia 2020 roku – prawo jazdy.

Aplikacja mObywatel jest do pobrania w sklepie Apple (dla smartfonów z systemem iOS) oraz Google Play (dla smartfonów z systemem Android). Jeśli pobraliśmy ją przed 5 grudnia, należy ją tylko zaktualizować, co możemy zrobić z poziomu sklepu lub samej apki. Oczywiście korzystanie, jak i aktualizacja aplikacji mObywatel są bezpłatne.

Obecnie do aplikacji możemy dodać dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, legitymację studencką oraz legitymacją uczniowską. Poza tym znajdziemy tam m.in. eRecepty, a w przyszłości również Kartę Dużej Rodziny. W każdej chwili możemy także sprawdzić liczbę punktów karnych, choć aby to zrobić, wcześniej musimy dodać swoje cyfrowe uprawnienia kierowcy, czyli właśnie mPrawo Jazdy.

Sama konfiguracja aplikacji jest prosta i wystarczy, że ustawimy hasło i PIN. Poza tym możemy dodatkowo zabezpieczyć logowanie funkcjami biometrycznymi – odciskiem palca lub wzorem twarzy. Po logowaniu w aplikacji pojawia się formularz, który pozwala nam dodawać poszczególne dokumenty, z możliwością układania ich w pożądanej kolejności.

Pamiętajmy tylko, że dostęp do aplikacji umożliwia tzw. Profil Zaufany, który potwierdza naszą tożsamość w Internecie. Może o niego wnioskować każdy posiadacz numeru PESEL, a sam Profil Zaufany wymaga odnowienia co 3 lata.

Uzyskamy go w urzędzie skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jednak najwygodniej założyć go przez stronę bankowości elektronicznej, o ile bank daje taką możliwość (m.in. ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Bank Millennium, Bank Pekao S.A.). Wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto w banku, odnajdziemy opcję pozwalającą na założenie Profilu Zaufanego i będziemy podążać za wskazówkami systemu.

Jak dodać prawo jazdy w telefonie?

Jeśli chcemy mieć prawo jazdy w telefonie, dziś jest to naprawdę proste. Cała operacja powinna zająć krótką chwilę, nam pobranie aplikacji i dodanie mPrawa Jazdy zajęło ok. 3 minut. Wystarczy, że będziemy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Pobieramy aplikację mObywatel na telefon w sklepie Google Play (Android) lub Apple (iOS).
  2. Otwieramy aplikację i klikamy w oknie głównym przycisk “Dodaj dokument”.
  3. Wybieramy opcję mPrawo Jazdy.
  4. Potwierdzamy operację logowaniem Profilem Zaufanym lub bankowością elektroniczną.

Cyfrowe mPrawo Jazdy nieco różni się od klasycznego dokumentu. Co jednak najważniejsze, widnieją tam nasze zdjęcie i dane osobowe, numer fizycznego blankietu, kategoria prawa jazdy, data wydania i ważność dokumentu, a także organ wydający. W wersji cyfrowej jest też hologram i element graficzny z wizerunkiem flagi.

Szerzej o mPrawie Jazdy piszemy w artykule “Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi“. Odpowiadamy w nim na wszystkie najważniejsze i najczęściej zadawane przez kierowców pytania.

Czy warto mieć prawo jazdy w telefonie?

Może się wydawać, że prawo jazdy w telefonie jest nam zbędne. Obecnie nie zostaniemy ukarani za brak dokumentów. W razie kontroli nasze uprawnienia policja sprawdzi w systemie. To prawda, choć może się okazać, że w danej chwili system nie działa właściwie. Wówczas prawo jazdy w telefonie, jeśli nie mamy przy sobie fizycznego blankietu, może okazać się bezcenne. Cyfrowe prawo jazdy w telefonie przyda się też podczas zakupu ubezpieczenia, po wypadku, czy podczas wypożyczania samochodu. Nic dziwnego, że usługa mPrawo Jazdy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zmotoryzowanych.

Podsumowując, mimo iż nie dostaniemy już mandatu za brak prawa jazdy, warto rozważyć instalację aplikacji mObywatel i dodanie usługi mPrawo Jazdy. Oczywiście wszystkie dokumenty w aplikacji są bezpieczne, gdyż są szyfrowane i podpisane certyfikatem, który gwarantuje im autentyczność.

Wielkiego zagrożenia nie ma także, jeśli zgubimy telefon z aplikacją mObywatel. Po pierwsze nasze dane chronią hasło, PIN czy logowanie biometryczne. Poza tym zawsze możemy unieważnić certyfikat. Wystarczy, że zadzwonimy na infolinię pod numer +422535474, czynną w dni pracujące w godzinach 7:00-18:00.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: