Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

W artykule przeczytasz

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.

Kod 78, czyli prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Może się wydawać, że prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów jest łatwiejsze w uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami. Jeśli jednak już zdecydujemy się na taki wariant, musimy mieć na uwadze, że będzie to prawo jazdy z pewnymi ograniczeniami. Na naszym dokumencie pojawi się kod 78. Oznacza on, że możemy kierować wyłącznie samochodem z automatem. Kod taki pojawi się na blankiecie oraz w wersji cyfrowej. Jednak o usłudze mPrawo Jazdy szerzej piszemy w artykule “Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi“.

Może się to okazać problematyczne, jeśli na przykład pożyczymy od kogoś samochód z manualną skrzynią biegów. Za jazdę takim pojazdem grozi nam mandat w wysokości 500 złotych. Żeby móc legalnie kierować takim autem, musimy zdać egzamin w samochodzie z ręczną skrzynią biegów. Wystarczy jednak, że zapiszemy się na taki egzamin w ośrodku WORD. Nie ma obowiązku opłacania kursu, badań lekarskich czy egzaminu teoretycznego. Dla oswojenia się ze skrzynią manualną potrzebne mogą być jednak jazdy doszkalające.

Ile kosztuje prawo jazdy na samochód z automatem?

Jeśli chcemy zdawać egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów, musimy liczyć się z jego wyższą ceną. Koszty kursu są różne w zależności od szkoły jazdy. Zresztą nie wszędzie taki kurs na automat jest możliwy. W artykule posłużyliśmy się cennikiem jednej z warszawskich szkół jazdy.

Kurs wraz z teorią, na który składa się 30 godzin nauki teoretycznej i 30 godzin praktyki, kosztuje ok. 2500 złotych. Jeśli zrezygnujemy z teorii i po zdaniu egzaminu teoretycznego chcemy uczyć się tylko praktyki, zapłacimy niewiele mniej, bo ok. 2450 złotych. To cena 30 godzin praktyki.

Widzimy więc, że różnice w cenie między klasycznym kursem i tym kategorii B na automat są znaczące. Dodatkowo wspomniana szkoła jazdy w Warszawie może wynająć nam swój samochód na egzamin państwowy. Taka usługa kosztuje ok. 300 złotych. Zdarza się jednak, że auto na pierwszy egzamin jest podstawiane w cenie kursu.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy z automatem?

Sam egzamin na prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów nie różni się od sprawdzenia naszych kwalifikacji przy aucie z manualną przekładnią. Zadania egzaminacyjne są identyczne.

Jednak egzamin wydaje się z kilku powodów prostszy i ma sporo zalet. Przede wszystkim nie musimy martwić się, że auto zgaśnie podczas ruszania, czy stoczy się do tyłu, co budzi duże obawy wśród egzaminowanych.

Dla kogo prawo jazdy kategorii B na automat?

Na kurs i egzamin na prawo jazdy z automatem Polacy wciąż decydują się bardzo rzadko. Jeśli już ktoś podejmuje taką decyzję, zazwyczaj ma w swoim domu samochód z automatyczną skrzynią biegów.

To również ciekawy wybór dla osób, które nie czują się pewnie w posługiwaniu klasyczną skrzynią i potrzebują więcej czasu na jej opanowanie. W końcu warto rozważyć taki wariant, jeśli mamy problemy zdrowotne i nie możemy jeździć samochodem z ręczną przekładnią.

Z reguły, jeśli zdamy egzamin na prawo jazdy z automatem, rzadko jako kierowcy przesiadamy się na samochody z manualną skrzynią biegów. Jako że rynek automatów jest coraz szerszy, a nowe auta ze skrzyniami automatycznymi kosztują niewiele drożej od tych z ręczną przekładnią, nie jest wykluczone, że ten wariant prawa jazdy będzie zyskiwał na popularności.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: