Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych proponuje nowe znaki

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych proponuje nowe znaki

W artykule przeczytasz

Wszystko wskazuje na to, że niebawem na polskich drogach pojawią się nowe znaki drogowe. Zaproponowało je Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, którym zależy na wspieraniu rozwoju w obszarze rynku elektromobilności. Oznakowanie będzie dotyczyć punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Znaki drogowe wskazujące punkty ładowania aut elektrycznych

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) chce, aby przy polskich drogach pojawiły się znaki informujące o stacjach paliw z punktem ładowania pojazdów elektrycznych lub o samym punkcie ich ładowania. Ma to pomóc w rozwoju obszaru elektromobilności. Wydaje się, że nowe oznakowanie jest melodią niedalekiej przyszłości, ponieważ przewidziano je już w nowych projektach rozporządzeń.

Mowa o zmianie treści dwóch rozporządzeń:

  • w sprawie znaków i sygnałów drogowych;
  • w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Projekty zawierają propozycje nowego oznakowania, które ma być pomocne dla użytkowników aut elektrycznych.

Znaki D-23b i D-23c

Mowa o dwóch nowych znakach dedykowanych właścicielom pojazdów elektrycznych:

  • stacja paliw z punktem ładowania pojazdów elektrycznych (D-23b),
  • punkt ładowania pojazdów elektrycznych (D-23c).

Poza tym w projekcie przewidziano możliwość wskazywania takich punktów na tablicach D-34b, które informują o obiektach znajdujących się przy drodze. Na znakach znajdziemy więc kierunek i odległość do stacji ładowania.

To jednak nie wszystko. Poza nowymi znakami w nowych projektach pojawiły się inne udogodnienia na rzecz rynku elektromobilności:

  • nowe oznaczenie literowe pojazdu elektrycznego (EV zamiast EE);
  • możliwość zainstalowania tabliczki z napisem “EV ładowanie” pod znakami informującymi o parkingu D-18, D-18a oraz D-18b;
  • napis “EV” wewnątrz znaku informującego o miejscu postojowym P-18 oraz P-20.

Ile jest stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce?

Przypomnijmy więc jeszcze, że jak podają PSPA i PZPM, pod koniec kwietnia 2021 roku w Polsce zarejestrowanych było łącznie niespełna 24 tys. (23 834) elektrycznych aut osobowych, z czego:

  • 49,68 proc.  (11 841 szt.) pojazdów w pełni elektrycznych;
  • 50,32 proc. (11 993 szt.) hybryd typu plug-in.

Wraz z coraz większą liczbą aut elektrycznych rozwija się również infrastruktura w formie punktów ładowania. Obecnie jest to bowiem wynik na poziomie 1456 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, co przekłada się na 2 838 punktów na rynku elektromobilności w miastach i na trasach. Niestety, jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, wielu użytkowników wciąż narzeka, że stacje te są słabo oznakowane. Po wprowadzeniu nowego oznakowania użytkownicy aut elektrycznych będą o nich informowani już nie tylko z poziomu nawigacji, ale też znaków przy drogach.

Przeczytaj też:

Stacje ładowania samochodów Energi w systemie Orlen Charge
Karta GreenWay do ładowania samochodów elektrycznych

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

cele baterie

Ogniwa i systemy bateryjne od Forda

Ford i SK Innovation ogłosiły podpisanie porozumienia o utworzeniu spółki joint venture – nazwanej BlueOvalSK – w celu produkcji około 60 GWh rocznie w ogniwach i systemach bateryjnych.

Emisje CO2

Polacy są świadomi zagrożeń klimatycznych

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w maju 2021 roku maja 2021 r. przez InsightOut Lab i markę Volkswagen pokazały, że Polacy wiedzą o zagrożeniach klimatycznych, jednak ekologiczny potencjał elektromobilności nadal wymaga popularyzacji