Parkowanie na chodniku – zasady i mandat

Parkowanie na chodniku – zasady i mandat

W artykule przeczytasz

Parkowanie na chodniku nie jest niczym rzadkim i szczególnym, zwłaszcza dziś, kiedy w wielu miastach brakuje miejsc do parkowania. Jeżeli jednak podejmujesz decyzję o zaparkowaniu auta na chodniku, musisz znać przepisy kodeksu drogowego. Ważna jest bowiem nie tylko szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych, ale też waga pojazdu, co ma znaczenie szczególnie w przypadku zyskujących na popularności SUV-ów.

Kodeks drogowy a parkowanie na chodniku

Nie ulega wątpliwości, że wielokrotnie przepisy drogowe w Polsce nie są idealne. Często są też nieprecyzyjne, a już na pewno dyskusyjne, kiedy wiele zależy od indywidualnej interpretacji. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o parkowanie na chodniku. To gorący temat, o którym dyskutują i kierowcy, i piesi.

Podstawowe pytanie, jakie rodzi się w głowach kierowców, dotyczy tego, czy i kiedy można parkować na chodniku. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego jest to jak najbardziej możliwe, chociaż nie zawsze. Kierowca, który popełni wykroczenie, naraża się na mandat karny, o którym szerzej w dalszej części artykułu.

Czy można parkować na chodniku?

Niestety, kodeks drogowy w sposób bardzo nieprecyzyjny reguluje parkowanie pojazdu na chodniku. Zgodnie z przepisami jest to możliwe, ale tylko w przypadku spełnienia odpowiednich kryteriów. Co jest oczywiste, pojazd musi stać na chodnik jedną osią, jednym bokiem lub kołami obydwu osi. Jeżeli zatrzymał się na nim przednią osią, z oczywistych względów nie może tamować ruchu pojazdów na jezdni. Co jednak ważniejsze, pamiętać należy m.in. o dwóch poniższych kwestiach:

  • Ilość miejsca pozostawionego dla pieszych – według przepisów po zaparkowaniu pojazdu pieszym powinno zostać przynajmniej 1,5 wolnej przestrzeni, ale pod warunkiem, że jest to odległość wystarczająca dla swobodnego przemieszania się osób. To twierdzenie mocno nieprecyzyjne, gdyż kierowca sam musi podjąć decyzję, czy pozostawił odpowiednią ilość miejsca dla pieszych. Oczywiście policjant czy strażnik miejski tę samą sytuację może zinterpretować zgoła odmiennie i ukarać kierowcę mandatem. Czasami kończy się to nałożeniem blokady na koło, innym razem nawet odholowaniem auta na koszt właściciela, jeżeli pojazd paraliżuje ruch na chodniku lub sąsiadujących z nim aut.
  • Masa pojazdu – to zapis w kodeksie drogowym, o którym wielu zmotoryzowanych nie ma pojęcia. Tymczasem art. 47 ust. 1 kodeksu określa, że na chodnikach może zatrzymać się pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej DMC do 2,5 tony. Oznacza to, że zakazowi parkowania na chodniku podlegają samochody dostawcze (np. Fiat Talento, Iveco Daily, Volkswagena e-Crafter), limuzyny premium (np. Mercedes klasy S W223, BMW serii 7 G11), a przede wszystkim zyskujące na popularności SUV-y (np. Land Rover Discovery, Kia Sorento z dieslem, hybrydowy Lexus RX). Przypomnijmy, że dopuszczalną masę całkowitą (DMC) swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w polu F2. Jeżeli nie zabraniają tego znaki, w pełni legalnie możesz zaparkować autami osobowymi o DMC poniżej 2,5, podobnie jak motocyklem, motorowerem, rowerem czy wózkiem rowerowym.

Jaki mandat za parkowanie pojazdu na chodniku?

Przy decyzji o parkowaniu samochodu na chodniku należy odnieść się nie tylko do powyższych kwestii. Ważna jest też odległość od skrzyżowania, która musi przekraczać 10 metrów. To samo dotyczy przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz przejazdów kolejowych. W tym przypadku mandat za złe parkowanie może być wyższy od standardowego wykroczenia za nieprawidłowy postój na chodniku.

Należy znać także zasady parkowania na osiedlach w strefie zamieszkania. Często kierowcy sugerują się znakami pionowymi. Niby słusznie, aczkolwiek wiążący jest znak przy drodze. Na osiedlach będących strefami ruchu panują bowiem normalne zasady kodeksu drogowego. Jeżeli nie łamiesz przepisu zakazu parkowania czy postoju, funkcjonariusz policji lub straży miejskiej podejmie interwencję tylko wówczas, kiedy blokujesz przejazd lub uniemożliwiasz wyjazd innym pojazdom.

Pamiętaj, że kluczowe dla legalnego parkowania w danym miejscu są znaki. Możesz to zrobić, jeżeli nie zabrania tego znak zakazu zatrzymywania się (B-36) lub postoju (B-35). Często przy znakach są jednak tabliczki informacyjne, że zakaz nie dotyczy chodnika lub miejsc specjalnie do tego wyznaczonych. Jeżeli mimo wszystko popełnisz wykroczenie, mandat za nieprawidłowe parkowanie na chodniku wynosi 100 złotych. Dodatkowo do Twojego konta zostanie dopisany jeden punkt karny.

Przeczytaj też: “Jaki mandat za brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego?

W skrajnych przypadkach funkcjonariusz może nałożyć grzywnę w wysokości kilku tysięcy złotych i skierować sprawę do sądu. Stanie się tak, kiedy rażąco naruszasz przepisy ruchu drogowego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: