Odnowienie prawa jazdy dla seniorów… na razie w UK

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów

W artykule przeczytasz

Czy to możliwe, że odnowienie prawa jazdy dla seniorów będzie obowiązkowe? Jak się okazuje – jak najbardziej. Na razie takie przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii. Jednak nie możemy wykluczyć, że niebawem będą one normą również w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, najprawdopodobniej to nie koniec obostrzeń uderzających w zmotoryzowanych seniorów.

Weryfikacja uprawnień i odnowienie prawa jazdy dla seniorów

Brytyjska legislacja nie jest pobłażliwa dla seniorów. Na Wyspach odnowienie prawa jazdy jest obowiązkowe dla 70-letnich kierowców. Senior musi odnowić uprawnienia do kierowania pojazdami. Dodatkowo jest zobligowany do poinformowania władz o swoich schorzeniach, które mogą mieć wpływ na jego zachowanie na drodze.

Czy jest możliwe, że takie przepisy i obowiązkowe przedłużenie prawa jazdy czeka też starszych kierowców w naszym kraju? To możliwe, zwłaszcza że UE już wcześniej planowała różne obostrzenia dla starszych kierowców. Na przykład przy każdym wypadku spowodowanym przez starszego kierowcę powraca temat obowiązkowych badań dla seniorów, o czym pisaliśmy w artykule “Będzie weryfikacja prawa jazdy dla seniorów?“.

Wydaje się, że obowiązkowe badania dla seniorów z prawem jazdy są tylko kwestią czasu i nie dotyczy to tylko upływu terminu ważności dokumentu. To jednak możemy jeszcze zrozumieć. Pamiętajmy, że badania są obowiązkowe przy wymianie prawa jazdy, kiedy upływa termin jego ważności.

Przedłużenie prawa jazdy dla seniorów pod rygorem wykonania badań lekarskich jest zasadne. Nie jest jednak wykluczone, że legislacja pójdzie krok dalej. Wspólnota chce bowiem na różne sposoby poprawiać bezpieczeństwo na drogach. Jednak modernizowanie dróg i unowocześnienie samochodów może nie wystarczyć. Co, jeśli wymiana prawa jazdy będzie możliwa tylko po ponownej weryfikacji uprawnień i egzaminie?

Pozostaje pytanie, czy obowiązek odnowienia prawa jazdy dla osób w pewnym wieku nie jest dyskryminacją. Nie ulega wątpliwości, że wraz z wiekiem słabnie nam wzrok oraz obniża się czas reakcji na bodźce. Jednak takie obostrzenia zawsze będą budzić kontrowersje i skłaniać do zadawania wielu pytań.

Kwestią dyskusyjną jest bowiem, czy wypoczęty, zdrowy senior z prawem jazdy od kilkudziesięciu lat, aby na pewno jest większym zagrożeniem dla ruchu drogowego niż młody kierowca o małym stażu za kierownicą? Zwłaszcza jeśli jest to osoba zmęczona całym dniem pracy i prowadząca auto z brawurą, gdyż nie potrafi racjonalnie ocenić swoich umiejętności kierowania pojazdem.

W Wielkiej Brytanii obowiązkowe odnowienie prawa jazdy ma wyłączyć z dróg kierowców, którzy stwarzają największe zagrożenie na drogach. Jako że dotyczy to seniorów, automatycznie założono, że ta grupa to najgorsi kierowcy.

Będzie zakaz jazdy w ciągu dnia dla seniorów?

To jednak nie koniec złych wiadomości dla starszych kierowców. Brytyjska legislacja może nawet pójść krok dalej i zezwolić seniorom na jazdę tylko w ciągu dnia. Z takim pomysłem wychodzi organizacja Driving Mobility wraz z Department for Transport oraz Driver & Vehicle Licensing Agency.

Podmioty te proponują, aby seniorzy musieli odnawiać uprawnienia, a dodatkowo zostali objęci limitem kilometrów oraz ograniczeniem możliwości jazdy o dowolnej porze dnia. Należy podkreślić, że nowe prawo miałoby dotyczyć tylko kierowców z demencją, cukrzycą, epilepsją czy chorobą Parkinsona. Jednak z doświadczenia wiemy, że najprawdopodobniej taki zakaz z czasem zostałby rozszerzony na kolejne grupy, a może nawet wprowadzony już na początku.

Pozostaje kwestia weryfikacji, jaką odległość pokonują seniorzy w ciągu dnia i czy nie korzystają z auta po zmroku. Otóż ich samochody miałyby być wyposażone w rejestratory gromadzące informacje o pokonywanych odległościach i godzinach jazdy. Poza tym rejestrowałyby one siłę hamowania, sposób przyspieszania i pokonywania zakrętów. Na podstawie analizy tych danych rządzący najprawdopodobniej wprowadzaliby kolejne ograniczenia dla starszych kierowców.

Przypomnijmy, że powyższe ograniczenia dotyczą Wielkiej Brytanii. Jednak podobne obostrzenia za chwilę mogą pojawić się również w krajach Unii Europejskiej.

Chętnie poznamy Wasze zdanie na ten temat. W komentarzach pod wcześniejszymi wpisami dotyczącymi ograniczeń dla seniorów, w większości nie byliście usatysfakcjonowani kierunkiem zmian. Jak jest teraz i czy przedłużenie okresu ważności prawa jazdy dla seniorów jest potrzebne? Czy myślicie, że obowiązkowe odnowienie prawa jazdy dla starszego kierowcy jest tzw. złotym środkiem? Podzielcie się swoją opinią na ten temat w komentarzu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: