Odholowanie samochodu – jakie stawki w 2022 roku?

Odholowanie samochodu – jakie stawki w 2022 roku?

W artykule przeczytasz

Znamy już stawki, jakie przyjdzie nam zapłacić za odholowanie samochodu lub innego pojazdu na parking policyjny w 2022 r. W przypadku auta osobowego o masie całkowitej do 3,5 t opłata rok do roku jest wyższa o 19 zł. Sprawdzamy, co na temat odholowania pojazdu mówią przepisy i jakie stawki będą obowiązywać w 2022 r.

Kto i kiedy może odholować nasz pojazd?

Zanim dokładnie przyjrzymy się stawkom za odholowanie samochodu lub innego pojazdu przez służby na parking policyjny, najpierw odnieśmy się do przepisów. Otóż podstawą prawną jest tutaj art. 130a kodeksu drogowego. Zgodnie z przepisami decyzję o usunięciu pojazdu podjąć może policjant, strażnik miejski lub gminny oraz osoba dowodząca akcją ratowniczą.

Odholowanie samochodu lub innego pojazdu na parking policyjny jest możliwe tylko w kilku przypadkach, jeżeli:

 • pozostawiliśmy go w zabronionym miejscu i utrudnia on ruch lub zagraża bezpieczeństwu;
 • podczas kontroli okaże się, że nie mamy wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC;
 • przekroczyliśmy wymiary, DMC lub nacisk osi określone w przepisach;
 • pozostawaliśmy pojazd nieoznakowany kartą parkingową lub w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej;
 • pozostawiliśmy pojazd w miejscu obowiązywania znaku, który wskazuje, że zostanie on usunięty na nasz koszt;
 • utrudnia on prowadzenie akcji ratowniczej.

Pojazd będzie również odholowany, jeżeli:

 • prowadzimy go po alkoholu lub środkach odurzających;
 • nie mamy przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania;
 • jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub narusza wymagania ochrony środowiska.

W pewnych sytuacjach możemy uniknąć odholowania samochodu na parking policyjny. Będzie tak, jeżeli na przykład prowadzimy pojazd bez uprawnień, ale ma je pasażer, znajomy itp. Podobnie wygląda to w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości, po alkoholu czy innych środkach.

Natomiast od odholowania samochodu czy innego pojazdu odstępuje się, jeżeli ustaną przyczyny jego usunięcia (np. zaparkowanie auta przez właściciela w innym miejscu). Nie ma też możliwości jego odholowania, jeżeli pojazd nie jest zaparkowany prawidłowo, ale nie spełnia przesłanek do jego usunięcia. Wówczas grozi nam tylko mandat karny.

Oczywiście samochód usuwa się na koszt właściciela. Pokrywa on także koszty, jakie powoduje wydanie dyspozycji jego usunięcia (np. dojazd lawety).

Ile kosztuje odholowanie samochodu w 2022 roku?

Jak podało Ministerstwo Finansów, odholowanie samochodu osobowego w 2022 r. na parking policyjny będzie nas kosztować maksymalnie 542 zł. To o 19 zł więcej niż rok wcześniej (523 zł). Z 44 do 46 zł wzrosła też opłata za dobę przechowywania takiego auta. Poniżej w tabeli przedstawiamy stawki za odholowanie i dobę przechowania na parkingu w 2022 r. w podziale na rodzaj pojazdu. W nawiasach stawki obowiązujące w 2021 r.

Rodzaj pojazdu Opłata za usunięcie w 2022 r. (2021 r.) Opłata za dobę przechowywania w 2022 r. (2021 r.)
Rower lub motorower 128 zł (123 zł) 24 zł (23 zł)
Motocykl 251 zł (242 zł) 33 zł (31 zł)
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 542 zł (523 zł) 46 zł (44 zł)
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t 677 zł (653 zł) 60 zł (57 zł)
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t 956 zł (922 zł) 86 zł (83 zł)
Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t 1409 zł (1360 zł) 154 zł (148 zł)
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne 1714 zł (1654 zł) 225 zł (217 zł)
Hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego 128 zł (brak) 24 zł (brak)
Opłata za usunięcie i dobę przechowywania pojazdu w 2022 r. (2021 r.)

Przeczytaj też: “Parkowanie na chodniku – zasady i mandat

Przypomnijmy, że są to opłaty maksymalne. Dlatego w poszczególnych regionach mogą być one niższe.

Co zrobić po odholowaniu auta na parking policyjny?

Jeżeli odholowano nasz samochód, w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić na policję lub straż miejską bądź gminną:

 • policja (997),
 • straż miejska lub gminna (986).

W ten sposób uzyskamy informację, czy pojazd znajduje się na parkingu policyjnym i poznamy miejsce jego lokalizacji. Żeby odebrać samochód, musimy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Jako że każda doba przetrzymywania go na parkingu generuje dodatkowe koszty, najlepiej więc zrobić to jak najszybciej.

Jeżeli mimo powiadomienia nie odbierzemy go w ciągu trzech miesięcy, na podstawie ust. 10 art. 130a Prawa o ruchu drogowym starosta może wystąpić z wnioskiem do sądu o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu. Natomiast jeżeli w ciągu czterech miesięcy nie da się ustalić właściciela pojazdu, procedura przepadku jest uruchamiana automatycznie.

Podsumowując, widzimy, że stawki za odholowanie samochodu czy innego pojazdu na parking policyjny mogą być bardzo wysokie. Wprawdzie to maksymalne opłaty dopuszczalne Ministerstwo Finansów, ale samorządy nie mają interesu w tym, aby je znacząco obniżać. Warto więc wiedzieć, kiedy samochód może zostać odholowany, jak unikać takich sytuacji, ile to kosztuje i co zrobić, żeby go odzyskać.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: