Obcokrajowcy w Polsce. Niemcy najgorszymi kierowcami?

Niemcy najgorszymi kierowcami wśród obcokrajowców w Polsce?

W artykule przeczytasz

Obcokrajowy w Polsce popełniają sporo wypadków drogowych. Z najnowszych statystyk wynika, że najwięcej szkód spowodowali Niemcy, którzy w tym niechlubnym rankingu wyprzedzili zmotoryzowanych z Ukrainy, Litwy czy Białorusi.

Obcokrajowcy w Polsce sprawcami 3,5 proc. wypadków

Okazuje się, że obcokrajowcy w Polsce są sprawcami 3,5 proc. wypadków i kolizji. Wynika to z analizy specjalistów z Rankomat.pl, którzy przeanalizowali dane udostępniane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W 2019 roku cudzoziemcy doprowadzili do 17 tys. wypadków i kolizji. To wynik o 11,8 proc. wyższy niż w 2018 roku (15,2 tys.). Jeszcze mniej było ich w poprzednich latach: 2017 r. i 2016 r. – 14,6 tys., 2015 r. – 12,3 tys.

Łącznie firmy ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym w tych wypadkach 114,4 mln zł, ze średnią wartością odszkodowania na poziomie 6,7 tys. zł. Jeśli spojrzeć na narodowość, najwięcej wypadków spowodowali kierowcy z Niemiec, a przynajmniej poruszający się na niemieckich tablicach rejestracyjnych.

Niemcy przed Ukraińcami i Litwinami

Jak wynika ze statystyk, pośród obcokrajowców na polskich drogach najczęściej rozbijają się Niemcy. Wypadki z ich udziałem to 27 proc. całości takich zdarzeń drogowych spowodowanych przez cudzoziemców. Na dalszych miejscach znalazły się samochody z tablicami:

  • ukraińskimi, (11 proc.),
  • litewskimi (8,5 proc.),
  • białoruskimi (7,8 proc.),
  • czeskimi (7,6 proc.).

Oczywiście nie dziwi fakt, że to właśnie kierowcy z tych krajów powodują najwięcej wypadków w Polsce. Wynika to z ich położenia.

Podobnie jest w przypadku Polaków, którzy za granicą spowodowali 73 tys. wypadków, z czego 51% to zdarzenia drogowe na terenie Niemiec. Takie dane podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Jednocześnie informuje ono, że 585 ze sprawców nie miało ważnej polisy OC. Jak widać, nadal nie brakuje kierowców, którzy poruszają się bez obowiązkowej polisy OC, choć kary z tego tytułu są coraz wyższe. Szerzej mówi o nich artykuł pt. “Jaka kara za nieubezpieczony samochód?“.

Jak zachować się po kolizji z obcokrajowcem?

Widać wyraźnie, że w Polsce coraz łatwiej o kolizję z winy obcokrajowca. Skoro tak, warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, aby w możliwie najlepszy sposób zabezpieczyć swoje interesy. Tak więc przede wszystkim spisz kilka podstawowych danych, a w tym:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • markę pojazdu,
  • dane osobowe sprawcy,
  • numer polisy OC lub numer Zielonej Karty z datą jej ważności,
  • nazwę ubezpieczyciela, który wydał polisę lub certyfikat Zielonej Karty.

Podobnie jak w przypadku wypadku z udziałem innego polskiego kierowcy, jeśli w zdarzeniu nie ma poszkodowanych, nie ma obowiązku wzywania policji. Wystarczy sporządzić ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia, najlepiej korzystając z druku zgłoszenia szkody. To zunifikowany europejski formularz, który jest bezcenny, kiedy to wypadek z udziałem zagranicznego kierowcy. Zwłaszcza że jest sporządzony w języku polskim i angielskim.

Jak zwykle w takiej sytuacji, przydają się również zdjęcia. Należy sporządzić dokumentację fotograficzną pojazdów biorących udział w zdarzeniu, włącznie z ich uszkodzeniami i numerami rejestracyjnymi. Poza tym sfotografować trzeba miejsce zdarzenia, a także dokumenty kierowców i pojazdów biorących udział w kolizji.

Już po sporządzeniu notatki, chcąc odzyskać należne sobie środki, należy zgłosić się do reprezentanta ubezpieczyciela sprawcy w Polsce. Jeśli takiego tutaj nie ma, pomogą agenci PBUK. Będą oni również pomocni w przypadku, kiedy nie udało się ustalić ubezpieczyciela obcokrajowca, który był sprawcą wypadku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: