Nowy system poboru opłat drogowych już w czerwcu

Nowy system poboru opłat na drogach e-TOLL

W artykule przeczytasz

Jak informuje Ministerstwo Finansów, nowy system poboru opłat zostanie uruchomiony już w czerwcu. Będzie to system e-TOLL, który ma zastąpić viaTOLL.

Nowy system poboru opłat e-TOLL

Nowy system poboru opłat na państwowych odcinkach Konin-Stryków (A2) oraz Wrocław-Sośnica (A4) zostanie wprowadzony jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Pojawi się w czerwcu, choć do końca I połowy 2021 r. będzie działał jeszcze system viaTOLL. Od 1 lipca obowiązujący będzie już tylko nowy system opłat za autostrady e-TOLL.

Najpierw z systemu opłat za wyznaczone odcinki autostrad skorzystają kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 t oraz autobusów. Z dniem 1 grudnia 2021 roku system e-TOLL zostanie uruchomiony dla samochodów osobowych.

Najprawdopodobniej w maju ruszy strona WWW systemu. Otrzymamy więc możliwość rejestracji i zdalnego zarządzania swoim kontem. Wszystko bez konieczności osobistej wizyty w punktach i podpisywania umów.

Nowy system poboru opłat e-TOLL dla samochodów ciężarowych

Bez wątpienia nowy system poboru opłat drogowych  e-TOLL jest swego rodzaju rewolucją na polskich drogach. Opłaty będą pobierane w sposób elektroniczny. System e-TOLL będzie bazował na lokalizacji satelitarnej. Przypomnijmy, że system opłat za drogi viaTOLL bazuje na komunikacji bliskiego zasięgu DSRC.

Jako kierowcy będziemy mogli wybrać sposób, w jaki przekażemy dane lokalizacyjne, które są podstawą naliczania opłat za przejazd:

  • aplikacja “e-TOLL PL” na urządzenia mobilne bazujące na swoim systemie GPS;
  • urządzenia pokładowe OBU (On-Board Unit) do kupienia u dystrybutorów oraz w oznaczonych Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL;
  • Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) wbudowany w pojeździe.

Najprościej pobrać darmową aplikację mobilną w sklepie Google Play oraz AppStore, która będzie dostępna dla flot oraz kierowców indywidualnych. W ten sposób nie tylko wniesiemy e-opłatę, ale również sprawdzimy stan konta i w razie potrzeby uzupełnimy je o dodatkowe środki. Aplikacja będzie zintegrowana z systemami SENT-GEO.

Kiedy system e-TOLL dla samochodów osobowych?

Nieco później, bo od 1 grudnia 2021 roku z systemu e-TOLL skorzystamy też jako kierowcy samochodów lekkich o masie całkowitej do 3,5 t. Jak pisaliśmy w artykule “Będzie nowy system poboru opłat na autostradach“, najprawdopodobniej będziemy mieli dwie możliwości zapłaty za przejazd autostradą:

  • zakup biletu autostradowego,
  • skorzystanie z aplikacji mobilnej e-TOLL.

W ten sposób, przez państwowe odcinki autostrad bez zatrzymywania się przed szlabanem, przejedziemy również samochodem osobowym.

Jaki mandat za przejazd autostradą bez opłaty?

Kontroli opłat będą więc pilnować KAS, policja, straż graniczna i Inspekcja Transportu Drogowego. Jeśli wskazanymi odcinkami publicznych autostrad przejedziemy bez opłaty, narazimy się na mandat w wysokości 500 złotych z 14-dniowym terminem płatności.

Jeśli opłacimy go w ciągu 7 dni, możemy oszczędzić 100 zł i zapłacić 400 zł. Najlepiej natomiast brakujący bilet wykupić w ciągu 3 dni od przejazdu. Wówczas KAS odstąpi od nałożenia mandatu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: