Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

W artykule przeczytasz

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) informuje, że w Polsce pojawią się nowe, nowoczesne fotoradary. Jednak nowe fotoradary w Polsce nie będą tylko odpowiedzialne za kontrolę prędkości na drodze, ale w niektórych przypadkach także za nieodpowiednie zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych. Na razie będzie tylko pięć takich urządzeń, aczkolwiek ich liczba na pewno wzrośnie. Nowe fotoradary mają monitorować ruch na przejazdach kolejowo-drogowych. Będą rejestrować pojazdy, które pokonują przejazdy na czerwonym świetle i omijają zapory kolejowe.

Gdzie pojawią się nowoczesne fotoradary – lista lokalizacji

To, że nowoczesne fotoradary pojawią się na przejazdach kolejowych, jest w pełni zrozumiałe. Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe, przez pierwszych 11 miesięcy 2021 roku w Polsce doszło do 159 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Życie w nich straciło 25 osób. Kolejnych 12 odniosło ciężkie obrażenia.

Przypomnijmy, że w zależności od kategorii przejazdu stosuje się na nich tylko sygnalizatory lub światła i zapory, tj.:

  • przejazdy kategorii B – sygnalizacja świetlna i rogatki;
  • przejazdy kategorii C – sygnalizacja świetlna.

Jednak i zapory nie zawsze są wystarczające. Zdarza się, że kierowcy je omijają, co jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Teraz na wybranych przejazdach takie wykroczenia będą monitorowane. Na razie będzie to pięć lokalizacji.

Przejazdy kategorii B – lista lokalizacji:

  • Radomsko (łódzkie) – ul. Piłsudskiego;
  • Warszawa (mazowieckie) – ul. Cyrulików/Okuniewska w Rembertowie;
  • Wrocław (dolnośląskie) – ul. Szczecińska.

Przejazdy kategorii C –  lista lokalizacji:

  • Makowiska (województwo kujawsko-pomorskie) – droga wojewódzka nr 397 (Otorowo-Makowiska);
  • Parkowo (wielkopolskie) – droga powiatowa Jaracz-Józefinowo.

Czas pokaże, kiedy nowoczesne fotoradary pojawią się na przejazdach. Wydaje się, że jesteśmy tego bliscy. Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy. Jeżeli to się stanie, podmiot taki będzie mieć 44 tygodnie na montaż urządzeń.

Jak działają nowoczesne fotoradary?

Zasada działania nowych fotoradarów jest prosta. Jeżeli przy czerwonym sygnale pojazd wjedzie za sygnalizator lub ominie zapory, kierowca zostanie ukarany mandatem. Fotoradar automatycznie wykona mu zdjęcie. Następnie system rozpozna numery rejestracyjne pojazdu i odnajdzie właściciela w CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Kolejny krok to już wysłanie odpowiedniego pisma do ukaranego mandatem.

Przypomnijmy, że obecnie grozi za to mandat karny w wysokości od 300 do 500 złotych. Jednak już od 1 stycznia 2022 roku mandaty będą znacznie wyższe. Takie zachowanie uszczupli bowiem nasz portfel o 2000 złotych. Wydaje się, że nie będzie możliwości, aby uniknąć mandatu, jak ma to miejsce dzisiaj. Obecnie wielu kierowców unika odpowiedzialności i nie wskazuje, kto prowadził pojazd. Po zmianie przepisów będzie za to grozić grzywna w wysokości aż 8000 złotych.

Przeczytaj też: “Ustawa fotoradarowa – mandat z fotoradaru dla właściciela auta

Przypomnijmy jeszcze, że nowoczesne fotoradary na przejazdach drogowo-kolejowych to element modernizacji i rozbudowy systemu automatycznego nadzorowania ruchu drogowego. Łącznie GITD chce bowiem zakupić i zainstalować aż 358 urządzeń, z czego 100 pojawi się w nowych miejscach na polskich drogach. Oczywiście w większości będą one odpowiedzialne za pomiar prędkości.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowe fotoradary zamiast urządzeń Fotorapid CM

Fotoradary Fotorapid CM przejdą do historii. Nowe urządzenia na drogach

Aż 100 nowoczesnych fotoradarów ma wkrótce pojawić się przy polskich drogach. Natomiast docelowo ich liczba ma być przeszło dwukrotnie większa. Przede wszystkim staną one w miejscu zasłużonych już fotoradarów Fotorapid CM. To najpopularniejsze tego typu urządzenia, ale dość wiekowe. Tak więc Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) zapowiada wymianę najstarszych fotoradarów.

Ustawa fotoradarowa – mandat z fotoradaru dla właściciela auta

Ustawa fotoradarowa – mandat z fotoradaru dla właściciela auta

Najprawdopodobniej ustawa fotoradarowa zwiększy ściągalność należności za mandaty z fotoradarów. Obecnie z różnych powodów, w tym z uchylania się od odpowiedzialności, nawet 40 proc. z nich nie jest opłacanych. Po nowelizacji prawa nie będzie to takie proste. Wszystko zmienić ma tak zwana ustawa fotoradarowa. Sprawdzamy, jak zmieni się prawo w tym zakresie.

Będą nowe fotoradary w Polsce

Nowe fotoradary w Polsce. Wiele nowych mierników na drogach

Rusza program rozbudowy i modernizacji systemu rejestratorów prędkości o wartości 5,7 mln złotych. Wiemy już, że gdzie trafiły i w najbliższym czasie trafiać będą nowe fotoradary w Polsce. W planach jest 26 takich urządzeń, aczkolwiek pojawią się też nowe mierniki do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, czy urządzenia do niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, a nawet monitorujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.