Nowe punkty ładowania samochodów elektrycznych na autostradach

Nowe punkty ładowania samochodów elektrycznych na drogach krajowych

W artykule przeczytasz

Punkty ładowania samochodów elektrycznych są w Polsce liczniejsze. Kolejne stacje ładowania aut elektrycznych pojawią się na autostradach i drogach ekspresowych. Sprawdzamy, w jakich miejscach pojawi się taka infrastruktura.

28 nowych lokalizacji stacji ładowania samochodów elektrycznych

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w drugiej połowie przyszłego roku zaczną działać nowe punkty ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach A1, A2 i A4, a także drogach ekspresowych S3, S7 i S8. W sumie mapa ładowarek samochodów elektrycznych zyska aż 28 nowych lokalizacji. Stacje pojawią się przy Miejscach Obsługi Podróżnych, w skrócie MOP. Mają mieć przynajmniej dwa punkty ładowania, z minimalną mocą każdego na poziomie przynajmniej 50 kW.

Wykonawcy mają dzierżawić fragmenty nieruchomości przeznaczone pod budowę ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Będą na nich pełnić funkcję operatora i dostawcy prądu. W ramach dziesięciu umów aż osiemnaście punktów zbuduje konsorcjum firm Ekoen oraz Ekoenergetyka – Polska. Kolejnych dziesięć stacji na warunkach sześciu umów stworzy i będzie obsługiwać Greenway Polska.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych realizowane przez firmy Ekoen oraz Ekoenergetyka – Polska (w sumie 18 punktów):

  • Autostrada A1: MOP Skoszewy Wschód, MOP Skoszewy Zachód, MOP Knurów Wschód i MOP Knurów Zachód.
  • A2: MOP Sobótka i MOP Cichmiana.
  • A4: MOP Mokrzyska, MOP Bagno, MOP Bratkowice, MOP Dąbry, MOP Kaszyce i MOP Zamiechów.
  • Droga ekspresowa S3: MOP Marwice Wschód i MOP Marwice Zachód.
  • S7: MOP Grabin Wschód, MOP Grabin Zachód i MOP Występa Zachód.
  • S8: MOP Ostrożne.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych realizowane przez firmę Greenway Polska (w sumie 10 punktów):

  • Autostrada A4: MOP Podłęże, MOP Zakrzów, MOP Jawornik, MOP Jastrząbka, MOP Młyniska i MOP Budy.
  • Droga ekspresowa S3: MOP Kunowo Wschód i MOP Kunowo Zachód.
  • S7: MOP Lutek i MOP Majdany Wielkie.

Przeczytaj też: “Karta GreenWay do ładowania samochodów elektrycznych

Nie ulega więc wątpliwości, że stacji ładowania samochodów elektrycznych w szybkim tempie przybywa nie tylko w miastach. Mapa stacji elektrycznych jest coraz liczniejsza w nowe punkty. Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku do użytku oddano cztery stacje na autostradzie A4 (2x MOP Wierzbnik i 2x MOP Jankowice Wielkie). W ostatnim czasie dwie stacje pojawiły się też na drodze ekspresowej S8 (MOP Jonas Południe w kierunku Warszawy oraz MOP Jonas Północ w kierunku Wrocławia).

Łącznie punkty ładowania pojazdów elektrycznych znajdziemy dziś na 20 MOP-ach, w czym sześć na Miejscach Obsługi Klientów I kategorii przy drogach szybkiego ruchu zarządzanych przez GDDKiA. Nie licząc 28 MOP-ów, gdzie stacje powstaną w połowie 2022 r., jeszcze w tym roku do użytku kierowców powinno zostać oddanych większość z punktów budowanych na kolejnych 21 MOP-ach kategorii I.

Mapa ładowarek samochodów elektrycznych dla użytkowników takich pojazdów wygląda więc coraz korzystniej. Liczba stacji ładowania elektryków jest bowiem coraz większa. Co ważne, nowe punkty ładowania, gdzie możemy naładować samochód, pojawiają się też na drogach krajowych. Nie jest to więc tylko miejska infrastruktura ładowania.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Rząd dofinansuje szybkie stacje ładowania aut elektrycznych

Rząd dofinansuje szybkie stacje ładowania aut elektrycznych

Nie jest tajemnicą, że pomimo stałego rozwoju słaba infrastruktura jest jednym z największych czynników  hamulcowych dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Dlatego nie dziwi, że rząd ma w planach najróżniejsze dopłaty do elektryków. Wszystko wskazuje też na to, że rządzący dofinansują stacje ładowania aut elektrycznych. Łącznie na dotacje będzie mogło liczyć nawet 15 tys. szybkich punktów ładowania.

Auta elektryczne w Polsce. Jest ich niespełna 30 000

Auta elektryczne w Polsce. Od miliona dzieli nas przepaść

Po Polsce porusza się coraz więcej samochodów na prąd, ale do miliona zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego droga jeszcze daleka. Obecnie auta elektryczne w Polsce liczone są zaledwie w tysiącach. Dziś mamy ich niespełna 30 tysięcy i jest to wynik łączny dla samochodów elektrycznych i hybryd z wtyczką typu plug-in.