Nowe mandaty. Ile zapłacimy za nowe wykroczenia po 1 czerwca 2021 r.?

Nowe mandaty po 1 czerwca 2021 r.

W artykule przeczytasz

1 czerwca 2021 roku w życie weszły przepisy, które wiele zmieniają w zakresie poruszania się zmotoryzowanych oraz pieszych. Sprawdzamy, jak wyglądają nowe mandaty po nowelizacji kodeksu drogowego.

Jakie zmiany w kodeksie drogowym weszły w życie 1 czerwca 2021 roku?

Zanim wskażemy, ile kosztować nas mogą nowe mandaty, w pierwszej kolejności wyjaśnijmy, co zmieniło się w kodeksie drogowym 1 czerwca 2021 roku. Nowe przepisy wprowadziły cztery zmiany, a więc:

  1. Koniec z jazdą na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych.
  2. Dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę.
  3. Bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach.
  4. Zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych dla pieszych podczas przechodzenia przez przejście lub torowisko.

Więcej o nowelizacji piszemy w artykule “Uwaga! Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego“. Wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niestety, nowe przepisy dla kierowców i pieszych nie dotarły jeszcze do zainteresowanych i wielu nie słyszało o zmianach w kodeksie karnym.

Wprawdzie w niektórych przypadkach (np. jazda na zderzaku, przechodzenie z telefonem przez pasy), policjanci początkowo mogą być pobłażliwi i tylko upominać kierowców czy pieszych, na pewno wiele osób otrzyma nowe mandaty. Dlatego sprawdzamy, jakie stawki mandatów grożą za niestosowanie się do znowelizowanego kodeksu karnego.

Nieustąpienie pierwszeństwa i brak zachowania ostrożności w okolicach pasów – mandat od 20 do 500 złotych

Jeśli kierowca nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy lub już będącemu na przejściu, grozi mu mandat w wysokości 350 zł oraz 6 punktów karnych. Jednak w nowelizacji kodeksu drogowego jest zapis, że w okolicach przejścia z aktywnymi pieszymi kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Jeśli tego nie zrobi, może to zostać potraktowane jako wykroczenie. Jako że nie ma takiego czynu w aktualnym taryfikatorze, dostaniemy mandat w wysokości od 20 do 500 zł w zależności od tego, jak potraktuje to funkcjonariusz.

Korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego na przejściu – manat od 20 do 500 złotych

Nie tylko nowe przepisy dla kierowców są kontrowersyjne. Nowe mandaty dotkną także pieszych. Podczas przechodzenia przez pasy lub torowisko mają oni zakaz korzystania ze smartfona bądź innego urządzenia elektronicznego. Nowe przepisy mają zapobiec rozproszeniu uwagi i braku koncentracji podczas zbliżania się do pasów i przechodzenia przez przejście.

Przepis jest dla wielu mało zrozumiały. Przede wszystkim urządzenia elektroniczne przywołują na myśl smartfony. Nie wiemy jednak, jak policjanci będą rozpatrywać ten przepis na przykład podczas trzymania telefonu przy uchu. Nie wiadomo też, co ze słuchaniem muzyki przez słuchawki. Przy tym wszystkim nadal pieszy może przechodzić przez pasy z głową w gazecie czy książce. Wszystko będzie więc zależeć od policjanta. Za złamanie przepisów można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Przekroczenie prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym – mandat od 50 złotych w górę

Po zmianach, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku, w terenie zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Tutaj wiele zależy od tego, jak bardzo przekroczymy prędkość. Jeśli zapomnimy o zmianach i na przykład w godzinach od 23:00 do 05:00 będziemy poruszać się z prędkością do 60 km/h, co wcześniej było zgodne z prawem, narazimy się na mandat w wysokości 50 złotych. Więcej o mandatach za nadmierną prędkość piszemy w artykule pt. “Mandat za przekroczenie prędkości. Jakie stawki i ile punktów karnych?“.

Jazda na zderzaku – mandat od 20 do 500 złotych

Nowelizacja przepisów wprowadziła minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu. Nowe przepisy dla kierowców zakładają, że jeśli nie wykonujemy manewru wyprzedzania na drodze ekspresowej lub autostradzie, musi on wynosić przynajmniej połowę aktualnej prędkości pojazdu (np. 50 m przy prędkości pojazdu 100 km/h).

Również w tym przypadku nie mamy w taryfikatorze konkretnej stawki grzywny. Nowy mandat będzie więc nas kosztować od 20 do 500 złotych w zależności od interpretacji wykroczenia przez policjanta. Tutaj dodatkowym problemem jest mierzenie takiej odległości na drodze, co wcale nie musi być łatwe.

Widzimy więc, że w większości nowe mandaty nie mają konkretnych stawek. Wiele zależy od tego, jak złamanie przepisów kodeksu drogowego zinterpretuje funkcjonariusz. Rozbieżności w minimalnych i maksymalnych stawkach nowych mandatów są naprawdę duże. Można dostać mandat w wysokości 20 złotych, ale też aż 25-krotnie wyższy.

Nic dziwnego, że nowe przepisy dla wielu kierowców i pieszych są mało zrozumiałe, choć każdy jego uczestnik chce poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czas pokaże, czy nowe przepisy i tak rozbieżne stawki mandatów faktycznie się do tego przyczynią.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Przepisy przez swoją nieprecyzyjność i uznaniowość wydają się być tylko maszynką do dojenia kierowców. Jak mam dochodzić swoich praw jeśli wszystko zależy od tego w jakim humorze jest policjant-kompletna aberracja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Będą kolejne zmiany w prawie dla kierowców?

Będą kolejne zmiany w prawie dla kierowców? Sprawdź, co się zmieni!

Zmiany w prawie dla kierowców, ale też pieszych czy użytkowników hulajnóg są w 2021 roku bardzo liczne. Nie jest jednak wykluczone, że niebawem zmotoryzowani będą musieli przygotować się na nowelizację kolejnych przepisów. Sprawdzamy, jakie zmiany mogą czekać kierowców w najbliższym czasie.