Nowe fotoradary w Polsce. Wiele nowych mierników na drogach

Będą nowe fotoradary w Polsce

W artykule przeczytasz

Rusza program rozbudowy i modernizacji systemu rejestratorów prędkości o wartości 5,7 mln złotych. Wiemy już, że gdzie trafiły i w najbliższym czasie trafiać będą nowe fotoradary w Polsce. W planach jest 26 takich urządzeń, aczkolwiek pojawią się też nowe mierniki do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, czy urządzenia do niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, a nawet monitorujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

358 nowych rejestratorów na polskich drogach

Zanim o tym, gdzie pojawią się nowe fotoradary w Polsce, zauważmy, że sam program rozbudowy i modernizacji systemu rejestratorów prędkości jest bardzo ambitny. Łącznie planowany jest zakup 358 rejestratorów, z czego ponad 100 urządzeń ma pojawić się w nowych miejscach. Będzie to:

 • 26 fotoradarów,
 • 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości,
 • 30 urządzeń do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle,
 • 3 urządzenia do rejestrowania niestosowania się do sygnalizacji na przejazdach kolejowych,
 • 11 mobilnych urządzeń do rejestrowania ruchu w miejscach niebezpiecznych, gdzie nie da się zamontować mierników stacjonarnych.

Z kolei 247 mierników prędkości zostanie zamontowanych w stałych lokalizacjach. Sama ich wymiana to efekt modernizacji systemu. Nowe mierniki mają być niezawodne i rejestrować wysokiej jakości materiał dowodowy, z możliwością kontroli kilku pasów ruchu jednocześnie.

Przeczytaj też: “Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Nowe fotoradary w Polsce (lista lokalizacji)

Finalnie nowe fotoradary w Polsce staną w 14 województwach. Łącznie będzie to 26 nowych urządzeń, jakimi są fotoradary stacjonarne. Rozbudowa systemu fotoradarowego już się rozpoczęła. Na razie zainstalowano dwanaście takich urządzeń. Pozostałych czternaście ma działać do końca lutego 2022 roku. Na razie stanęły one w następujących miejscowościach:

 • Boguchwała (województwo podkarpackie),
 • Brześce (mazowieckie),
 • Cisiec (śląskie),
 • Głuszyca Górna (dolnośląskie),
 • Grójec (mazowieckie).
 • Kraków (małopolskie),
 • Krapkowice (opolskie),
 • Liszki (małopolskie),
 • Naściszowa (małopolskie),
 • Sianów (zachodniopomorskie),
 • Tychy (śląskie),
 • Widełka (podkarpackie).

Liczba fotoradarów w Polsce na tle Europy

Co nie podlega dyskusji, celem montażu nowych fotoradarów jest poprawa bezpieczeństwa w obszarach, które wymagają tego na podstawie analizy Instytutu Transportu Samochodowego. Nowe fotoradary w Polsce mogą więc cieszyć, aczkolwiek na tle Europy nadal wypadamy dość słabo.

Jak piszemy w artykule pt. “Fotoradary w Polsce. Ile ich jest?“, wraz z urządzeniami do odcinkowego pomiaru prędkości nad Wisłą jest ich ponad 500, aczkolwiek nie wszystkie działają prawidłowo. Instytut Transportu Samochodowego informował, że średnio co piąte urządzenie nie działa poprawnie. Z pewnością również to jest powodem tego, że zainwestowano w nowe fotoradary na polskich drogach.

Jak wskazaliśmy wyżej, na tle państw Europy Polska pod względem liczby mierników prędkości wypada blado. Najlepszym przelicznikiem nie jest ich liczba bezwzględna, ale ilość mierników na 1000 kilometrów kwadratowych. W Polsce jest to 1,66 urządzenia. Inne państwa wyglądają tutaj zdecydowanie lepiej, np.: Belgia (30,13), Włochy (26,91), Wielka Brytania (16,55), Austria (14,06), Cypr (11,40), Niemcy (10,70) czy Luksemburg (9,23).

Dodatkowo warto zauważyć, że w Polsce przed fotoradarami ustawione są znaki D-51 informujące o pomiarze prędkości. Wskutek tego nie zawsze nowe fotoradary w Polsce zdają egzamin, choć jak pokazują statystyki, średnia prędkość przed nimi spada nawet o kilkanaście kilometrów na godzinę. Oczywiście to wynik strachu przed mandatami, a przypomnijmy, że już wkrótce stawki za przewinienia drogowe, również przekroczenie prędkości, pójdą mocno w górę.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.

Fotoradary na polskich drogach

Fotoradary na polskich drogach według statystyk Yanosika

Nie ulega wątpliwości, że fotoradary na polskich drogach są coraz liczniejsze, choć nie są to liczby rzucające na kolana i daleko nam do najlepszych pod tym względem w Europie. Sprawdzamy, jak zmienia się liczba fotoradarów w Polsce na podstawie danych, jakie udostępniają eksperci Yanosika.