Nowe drogi 2022: 345 km dróg od GDDKiA

Nowe drogi w Polsce w 2022 roku

W artykule przeczytasz

Jeżeli chodzi o nowe drogi, 2022 rok będzie nieco skromniejszy od poprzedniego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że w 2022 roku chce oddać 345 km nowych dróg, w tym autostrady i drogi ekspresowe. Jeżeli nawet uda się zrealizować ten plan i tak będzie to mniej niż rok wcześniej. Zeszłoroczny bilans to 425 km dróg, aczkolwiek był to wynik o 40 km lepszy od planowanego. Sprawdzamy, gdzie powstaną nowe drogi w Polsce w 2022 roku.

425 km szybkich dróg w 2021 roku

Zanim o tym, gdzie pojawią się w roku 2022 nowe drogi w Polsce, podsumujmy jeszcze krótko 12 miesięcy poprzedniego roku. Tak więc w całym 2021 r. GDDKiA udostępniła kierowcom 425 km nowych tras, chociaż w planach było 385 km takich dróg. Najwięcej kilometrów zyskały następujące arterie:

 • droga ekspresowa S19 Via Carpatia – 100 km,
 • droga ekspresowa S7 – 70 km,
 • autostrada A1 – 57 km,
 • droga ekspresowa S3 – 40 km.

Oprócz tego zakończono budowę Południowej Obwodnicy Warszawy, w tym odcinka z tunelem pod Ursynowem.

Przeczytaj też: “Jazda w tunelu zgodna z przepisami

Nowe drogi w Polsce – 2022 słabszy od 2021 roku

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w roku 2022 nowe drogi w Polsce mają sobie liczyć 345 km. GDDKiA podaje bowiem, że chce włączyć do ruchu około:

 • 253 kilometrów dróg ekspresowych,
 • po 46 kilometrów autostrad i pozostałych dróg krajowych.

Nowe drogi w Polsce oddane do użytku w 2022 roku – lista najważniejszych inwestycji wg planów GDDKiA

Wiele z nowych dróg nich to ważne szlaki komunikacyjne. Najważniejsze z planowanych odcinków to m.in.:

 • Odcinek autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem (zamknie autostradę A1 i skróci podróż Gdańska do granicy z Czechami do ok. 5 godzin).
 • Dwa odcinki drogi ekspresowej S7 z Warszawy w kierunku Trójmiasta: Napierki – Mława i Pieńki – Płońsk.
 • Dwa odcinki drogi ekspresowej S7 dla podróżujących z Warszawy na południe: Warszawa Lotnisko – Lesznowola i Lesznowola – Tarczyn Północ (połączenie drogą S7 Warszawy z województwami świętokrzyskim i małopolskim).
 • Tunel na S7 między Lubniem i Rabką Zdrój.
 • Dwa odcinki drogi ekspresowej S19: Niedrzwica Duża – Kraśnik i Zdziary – Rudnik nad Sanem.
 • Trzy odcinki S61 Via Baltica: Łomża Południe – Łomża Zachód, Szczuczyn – Ełk Południe, odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.
 • Połączenie autostrady A1 z Wrocławiem, Poznaniem i Bydgoszczą drogą S5.
 • Trzy odcinki drogi ekspresowej S6.
 • Domknięcie drogi ekspresowej S19 Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem.
 • Obwodnice (m.in. wydłużenie Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu S14 oraz Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ciągu S17).

Gdzie powstaną nowe drogi w Polsce w 2022 roku – autostrady:

 • A1 Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk (długość 24,2 km);
 • A18 (21,9 km) – od km 11+860 (dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w kierunku Wrocławia) do km 33+760 (cztery kilometry przed węzłem Iłowa).

Gdzie powstaną nowe drogi w Polsce w 2022 roku – drogi ekspresowe

 • S3: rozbudowa węzła Kijewo (długość 1,7 km), Kamienna Góra Północ – Lubawka (15,3 km);
 • S5: Nowe Marzy – Świecie Południe (23,3 km), Świecie Południe – Bydgoszcz Północ (22,4 km);
 • S6: Bożepole Wielkie – Luzino (10,4 km), Luzino – Szemud (10,3 km), Szemud – Gdynia Wielki Kack (20,2 km);
 • S7: Napierki – Mława (14 km), Pieńki – Płońsk (13,8 km), Warszawa Lotnisko – Lesznowola (6,5 km), Lesznowola – Tarczyn Północ (14,8 km), Naprawa – Skomielna Biała (3,1 km);
 • S14: Łódź Lublinek – Łódź Teofilów (12,2 km);
 • S17: Warszawa Wschód – Lubelska (2,5 km);
 • S19: Niedrzwica Duża – Kraśnik (20 km), Zdziary – Rudnik nad Sanem (8,2 km);
 • S61: Łomża Południe – Łomża Zachód (7,2 km), Szczuczyn – Ełk Południe (23,3 km), koniec obwodnicy Suwałk – Budzisko z obwodnicy Szypliszek (24,2 km).

Oprócz tego mieszkańcy kilku miast na pewno ucieszą się z budowy dróg, które będą obwodnicami. Tak więc w 2022 roku będą to obwodnice: Iłży (długość 7,2 km, DK19), Nowego Miasta Lubawskiego (17,7 km, DK15), Wałbrzycha (1,1 km, DK35), Kędzierzyna-Koźla (14,3 km, DK40 – drugi etap) czy Smolajn (1,8 km, DK51). Oddany zostanie też odcinek na DK73 Kielce – m. Brzeziny/Morawica (4,2 km).

Jak widzimy, w roku 2022 nowe drogi będą mniej liczne niż rok wcześniej, ale na pewno wiele z nich to ważne arterie komunikacyjne w naszym kraju. Pozostaje mieć nadzieję, że polskie drogi, w tym trasy szybkiego ruchu nie będą płatne, zwłaszcza autostrady. Docelowo rząd chce bowiem opłat za każdy kilometr takich dróg.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Bezpieczeństwo na polskich drogach w ocenie NIK

Bezpieczeństwo na polskich drogach. Druzgocący raport NIK

Wiemy już, jak bezpieczeństwo na polskich drogach ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Okazuje się, że z bezpieczeństwem na drogach w Polsce nie jest najlepiej. Krytycznie oceniono pracę zarządców dróg, policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego czy administracji. Według NIK podniesienie mandatów, z czym za chwilę będziemy mieć do czynienia, to zdecydowanie za mało, aby poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.