Na czym polega jazda na słupki?

Na czym polega jazda na słupki?

W artykule przeczytasz

Nie jest wykluczone, że nie wiesz, czym jest tzw. jazda na słupki, a jeśli nawet, być może kojarzysz ją z metodą pokonywania łuku podczas egzaminu na prawo jazdy na placu manewrowym. W tym wpisie jednak o tym, jak jazda na słupki może uchronić przed mandatem. Poprawia też bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dzięki słupkom przy drogach zachowasz bowiem odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Utrzymywanie od poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu

Jazda na słupki ustawione przy drogach może przydać się zwłaszcza po 1 czerwca 2021 roku. Jedna ze zmian w prawie drogowym dotyczy bowiem zachowywania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu na autostradach oraz drogach ekspresowych. Po zmianach musi ona wynosić połowę prędkości, z jaką porusza się Twój samochód (np. 60 m przy prędkości 120 km/h). Wszystko ma zwiększyć odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu, co powinno pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Oczywiście przepisów tych nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Jeśli nie stosujesz się do nowych przepisów i nie zachowujesz odpowiedniej odległości, narażasz się na mandat. W zależności od funkcjonariusza i jego oceny sytuacji grzywna wynosi od 20 do 500 złotych. Dodatkowo taryfikator punktów karnych przewiduje za to wykroczenie drogowe w postaci 6 pkt. Z drugiej strony, przynajmniej na razie policja nie ma odpowiedniego, homologowanego sprzętu, aby precyzyjnie mierzyć odległości między pojazdami. Wydaje się więc, że karane mandatem będzie tylko ewidentne złamanie przepisów. Mimo wszystko warto zachować prawidłowy odstęp, w czym pomogą słupki U-1a ustawione przy drogach.

Przeczytaj też: “Co oznaczają słupki przy drodze?

Jak wygląda jazda na słupki?

Jako że samochody przynajmniej na razie nie są wyposażone we wskaźniki odległości wyrażone w metrach, musisz sobie radzić w inny sposób. Pomoże tzw. jazda na słupki. Jako kierowca do wyboru masz jedną z dwóch metod, tj.:

  • Zasada trzech sekund – wybierasz jeden ze słupków prowadzących U-1a i liczysz czas, od kiedy przejechał obok niego samochód poprzedzający. Jeśli dojedziesz do tego miejsca w 3 sekundy lub więcej, zachowujesz bezpieczną odległość. Będzie jeszcze łatwiej, jeśli Twój samochód automatycznie mierzy odległość od poprzedzającego auta właśnie w sekundach, aczkolwiek niewiele aut ma taką funkcję.
  • Wyliczenie dystansu – alternatywą jest wyliczenie odpowiedniego dystansu. Pamiętaj tutaj, że słupki prowadzące U-1a są rozmieszczone przy drodze co 100 metrów. Jeśli poruszasz się więc z prędkością 100 km/h, odstęp od poprzedzającego pojazdu musi wynosić 50 m, czyli połowę dystansu między dwoma słupkami itp.

Oczywiście jazda na słupki ustawione przy drogach nie gwarantuje wyliczenia prawidłowej odległości co do metra. Z drugiej strony na pewno może być pomocna i poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wszak najważniejsze, aby zachować odpowiednią odległość. Wówczas nie grozi to groźnym wypadkiem nawet w razie awaryjnego hamowania poprzedzającego auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: