Gdzie i kiedy można zawracać zgodnie z przepisami?

Gdzie i kiedy można zawracać zgodnie z przepisami ruchu drogowego?

W artykule przeczytasz

Zawracanie na skrzyżowaniu to manewr, który u wielu kierowców wciąż budzi spore wątpliwości. Jednak zawracanie to nie tylko skrzyżowania. Sprawdź, jak, gdzie i kiedy można zawracać, nie łamiąc przepisów ruchu drogowego.

Gdzie nie można zawracać?

Przede wszystkim pamiętaj, że w niektórych miejscach nie możesz wykonać tego manewru. Nie wolno zawracać:

  • na wiaduktach i mostach,
  • na drodze jednokierunkowej,
  • w podziemnych tunelach,
  • na autostradzie,
  • na drodze ekspresowej (z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego),
  • w warunkach, kiedy mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub go utrudnić (m.in. kiedy konieczne jest przekroczenie linii ciągłej).

Zakaz manewru zawracania zabroniony znakami

Poza tym zawracania zakazują znaki, tj.:

  • znak “Zakaz zawracania” — znak zakazujący zawracania na najbliższym skrzyżowaniu i na odcinku drogi od znaku do skrzyżowania. Znak ten nie dotyczy skrętu w lewo, a więc MOŻESZ wykonać taki skręt za znakiem, a przed skrzyżowaniem, jak i na samym skrzyżowaniu. To znak w kształcie koła, z czerwoną obwódką i białym tłem, na którym widnieje znak zawracania przekreślony grubą czarną linią (B-23). Zakaz ten odwołują znaki Koniec zakazu zawracania lub Koniec zakazów”.
  • znak “Zakaz skrętu w lewo” — znak zakazujący skrętu w lewo i zawracania na najbliższym skrzyżowaniu. Zgodnie z przepisami skręcisz w lewo i zawrócisz na odcinku między znakiem a skrzyżowaniem.

Oczywiście oba znaki obowiązują od miejsca ich lokalizacji do najbliższego skrzyżowania. Jeśli przepisy tego nie zakazują, manewr zawracania lub skrętu w lewo jest dozwolony po przekroczeniu skrzyżowania.

Manewr zawracania — kiedy jest legalny?

Jeśli nie dostrzeżesz znaków, które zakazują skrętu w lewo lub zawracania, a przy tym nie znajdujesz się we wspomnianych wcześniej miejscach i nie zagrozisz w ten sposób bezpieczeństwu ruchu, wówczas zawrócisz zgodnie z prawem.

Pamiętaj jednak, aby wykonywać go bardzo ostrożnie. Inni uczestnicy ruchu drogowego nie powinni być zmuszeni do hamowania lub drastycznego zmniejszenia prędkości.

Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?

Legalnie zawrócisz w miejscach, gdzie na pasach ruchu namalowane są strzałki (znaki poziome) lub przed skrzyżowaniem dostrzeżesz znak z pasami ruchu i strzałkami kierunkowymi. Jednak tylko wówczas, kiedy co najmniej jedna strzałka pokazuje skręt w lewo.

Niestety, dla niektórych kierowców nie do końca jasne są niebieskie tabliczki wskazujące stronę, w którą można pojechać na skrzyżowaniu z poszczególnych pasów ruchu. Zapamiętaj, że jeśli z lewego skrajnego pasa ruchu możesz pojechać w lewo, dopuszczalne jest wówczas także zawracanie. Ta sama zasada dotyczy znaków poziomych, czyli między innymi strzałek namalowanych na jezdni.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli przed skrzyżowaniem znajdują się znaki nakazu, możesz jechać tylko we wskazanym kierunku (np. nakaz jazdy prosto, nakaz jazdy w lewo). Nie możesz wówczas wykonać manewru zawracania.

Zawracanie na światłach

Spore wątpliwości budzi również zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją. Tutaj manewr ten jest dopuszczony lub zabroniony w zależności od sytuacji.

Zacznijmy od skrzyżowania z klasycznym oznakowaniem świetlnym z dodatkową tabliczką, która ilustruje zasady ruchu oraz znakami poziomymi wskazującymi kierunki jazdy. Zawrócisz ze skrajnego lewego pasa, jeśli przynajmniej jedna z nich skierowana jest w lewą stronę.

Możesz również zawrócić na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, kiedy sygnalizator nie posiada dodatkowych strzałek. Jeśli jest to zwykła sygnalizacja świetlna (3 światła — czerwone, żółte i zielone) — możesz wykonać ten manewr. Oczywiście w przypadku, kiedy nie zakazują tego znaki.

Różnie jest też w przypadku sygnalizatora S-3. Jeśli na zielonym świetle sygnalizatora widnieje strzałka w lewo, możesz jedynie skręcić w tym kierunku.

Zawracanie jest wówczas niezgodne z prawem. Jeśli złamiesz ten przepis, grozi za to mandat karny w wysokości 250 zł oraz 5 punktów karnych. Bezpieczniej więc skręcić w lewo i tam poszukać miejsca, gdzie możesz zawrócić zgodnie z prawem.

Zmienia się to, jeśli obok sygnalizatora znajduje się dodatkowa strzałka kierunkowa, która jest zamontowana oddzielnie i zwrócona grotem w dół. Możesz zawrócić, jeśli to strzałka zsynchronizowana ze światłem, korzystając ze skrajnego lewego pasa.

Pamiętaj jednak, aby zatrzymać się przed skrzyżowaniem. Musisz bowiem ustąpić pierwszeństwa pozostałym użytkownikom drogi, którzy poruszają się z naprzeciwka, jak również pieszym. Tu wygląda to podobnie jak przy manewrze skręcania w lewo.

Zawracanie a pierwszeństwo przejazdu

Wiesz już, kiedy zawrócisz zgodnie z prawem, a w jakich sytuacjach złamiesz prawo. Pamiętaj też o pierwszeństwie. (czytaj więcej: “Znaki drogowe: znak “Ustąp pierwszeństwa”“).

Tak więc pojazd zawracający ma pierwszeństwo przed pojazdem skręcającym w prawo wjeżdżającym na pas ruchu, po którym będzie poruszał się pojazd po manewrze zawracania. To samo tyczy się sytuacji, kiedy pojazd skręcający w prawo wykonuje manewr przy zielonej strzałce warunkowego skrętu w prawo, a pojazd zawracający wjechał na skrzyżowanie na zielonym świetle.

Jednocześnie, jeśli jesteś zawracającym, musisz ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu, którzy poruszają się z naprzeciwka i pieszym.

Przepisy ruchu drogowego jasno określają więc prawa i obowiązki kierowców oraz innych uczestników ruchu. Dotyczy to również opisywanego manewru. W niektórych sytuacjach jest to dozwolone, innym razem zabronione.

Dlatego warto przeanalizować zasady ruchu drogowego, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości dotyczące tego manewru. Zapamiętaj, gdzie i kiedy można zawracać, a w jakich sytuacjach to zabronione. Zawsze wykonuj je zgodnie z prawem i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Unikniesz w ten sposób mandatu i punktów karnych. Jednak przede wszystkim nie narazisz siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 25 Średnio: 2.6]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: