Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Będzie mocna podwyżka mandatów

W artykule przeczytasz

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka mandatów jest kwestią niedalekiej przyszłości. Mandaty drogowe wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że poważne wykroczenie drogowe będzie kosztować kierowców nawet 5 tys. zł. Sprawdź, jak zmienią się stawki mandatów dla kierowców.

Wielka podwyżka mandatów w Polsce w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym

Wielu specjalistów zauważało, że drastyczna podwyżka mandatów jest w Polsce nieunikniona. Nie jest bowiem tajemnicą, że ich stawki nie są najwyższe. Jednak popadanie ze skrajności w skrajność chyba nie jest najlepszym wyjściem. Okazuje się, że mandaty będą zdecydowanie wyższe, choć na razie nie jest to jeszcze projekt zmian w ustawie, a tylko przecieki.

Jak się pewnie orientujesz, obecnie najwyższy mandat za zbyt dużą prędkość wynosi 500 zł. Po nowelizacji maksymalna kara już za przekroczenie prędkości o 30 km/h ma wynieść 5000 zł. Zaznaczono jednocześnie, że recydywiści będą karani mandatami w wysokości minimum 3000 zł, ale nie wyższymi niż 5000 zł.

Sprawdź też: “Mandat za przekroczenie prędkości. Jakie stawki i ile punktów karnych?

Podwyższono też wysokość grzywny za szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe (m.in. naruszenie praw pieszych, niestosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej, przekraczanie dopuszczalnych prędkości). Wcześniej wynosiła ona 5000 zł, po zmianach będzie to już 30 000 zł. Z kolei maksymalna wysokość grzywny w postępowaniu mandatowym wzrosła do 3500 zł. Wpływy z grzywien będą trafiać do Krajowego Funduszu Drogowego.

Drastyczna podwyżka mandatów w Polsce za jazdę bez uprawnień

W planach jest także zaostrzenie kar za jazdę bez wyrobionych uprawnień. Propozycja zakłada, że taki kierowca musi liczyć się z czasowym niedopuszczeniem pojazdu do ruchu przez okres 3 miesięcy oraz karą pieniężną w wysokości nawet 10 000 zł.

Szczególnie kontrowersyjny jest ten pierwszy zapis. Oznacza to, że niezależnie od tego, czyj jest to samochód i tak zostanie on uziemiony. Pozostaje też pytanie, gdzie będzie on przetrzymywany – na strzeżonym parkingu, czy tylko dostanie zakaz poruszania.

Przeczytaj też: “Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi

Wyższe kary będą też dotyczyć pijanych kierowców oraz tych wsiadających za kierownicę po środkach odurzających, chociaż na razie nie znamy dokładnych założeń zmian w tym zakresie. Wiemy natomiast, że sądy mają orzekać za takie przestępstwa wyższe kary pozbawienia wolności. Możliwe będzie też przyznanie renty poszkodowanemu przez sprawcę z urzędu przez sąd, bez obowiązku składania wniosku.

Nowe zasady naliczania punktów karnych i zależna od nich polisa OC

Mocna podwyżka mandatów na polskich drogach to nie wszystko. Zmianie ulegną też zasady naliczania punktów karnych. Między innymi obecnie maksymalna liczba naliczonych punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia wynosi 10. Po nowelizacji przepisów taryfikator będzie przewidywał nawet 15 punktów karnych.

Co gorsza, propozycje zmian zakładają, że punkty karne mają być kasowane dopiero po 2 latach (obecnie po 1 roku). Oznacza to, że będzie znacznie łatwiej przekroczyć ich limit. Zwłaszcza że znikną szkolenia, które pozwalają zmniejszyć liczbę naliczonych punktów. Jeśli te zmiany wejdą w życie, niewątpliwe przełoży się to na wzrost odbieranych uprawnień po przekroczeniu limitu punktów karnych.

Aktualna wśród rządu jest też propozycja zmian, aby od liczby punktów karnych uzależnić cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak i tutaj pojawiają się znaki zapytania. Należy bowiem pamiętać, że ukarany mandatem i właściciel pojazdu to często dwie różne osoby. W takiej sytuacji obowiązkowo podmioty ubezpieczeniowe otrzymałyby dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Byłoby to niezbędne dla dostosowania stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń popełnionych przez kierowcę.

Jak widzisz, planowane zmiany są naprawdę duże. Wprawdzie na razie musimy poczekać na ustalenia między Ministerstwami Infrastruktury oraz Sprawiedliwości, ale możemy wnioskować po przeciekach, że drastyczna podwyżka mandatów niebawem stanie się faktem. Dodatkowo wiele zmieni się w kontekście naliczania punktów karnych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowe stawki mandatów

Nowe stawki mandatów. Jak wysokie będą mandaty po zmianach?

Wiemy już, że szykują się duże zmiany w Kodeksie drogowym. Co jest dla zmotoryzowanych najważniejsze, pojawią się nowe stawki mandatów, które będą horrendalnie wysokie. W rządowym projekcie pojawiają się minimalne stawki kar dla kierowców. Co więcej, dla recydywistów kara za niektóre przewinienia drogowe wzrośnie nawet 150-krotnie! Sprawdzamy, jak będą wyglądać mandaty po zmianach.

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty?

Wiele wskazuje na to, że już niebawem – najprawdopodobniej od 1 grudnia 2021 r. zmienią się przepisy kodeksu drogowego. Zmiany dotyczą też punktów karnych. Przede wszystkim zniknie możliwość zredukowania ich liczby przez specjalne szkolenia. Jeżeli więc interesuje nas redukcja punktów karnych, warto zainteresować się tym już dzisiaj. Sprawdzamy, jak zapisać się na taki kurs krok po kroku i ile punktów ubędzie nam z konta po jego zakończeniu.

Niewyraźne zdjęcie z fotoradaru, a mandat za brak wskazania kierowcy

Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Okazuje się, że wysoką karę rządzący przewidują też za niewskazanie kierowcy, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Wszystko w związku z nowelizacją przepisów ruchu drogowego.

Nowy taryfikator punktów karnych

Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Zapowiadana zmiana w prawie drogowym przewiduje podwyższenie mandatów i grzywien. Zmieni się także taryfikator punktów karnych. Za poszczególne wykroczenia będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. O wiele łatwiej będzie też stracić prawo jazdy z powodu przekroczenia ich dopuszczalnej liczby.