Mandat karny – ile zapłacisz od grudnia 2021?

podwyżka mandatów

W artykule przeczytasz

Przeczytaj nasz przewodnik po planowanych zmianach w mandatach karnych i trzymaj się za kieszeń... Planowane zmiany będą dotkliwe dla wszystkich łamiących przepisy drogowe. W ten sposób ustawodawca chce zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze...

Mandat karny – od grudnia będzie drożej

O planowanej podwyżce mandatów pisaliśmy już w połowie lipca br. Jednak dzisiaj znamy zdecydowanie więcej szczegółów dotyczących planowanych zmian i chcemy was z nimi zapoznać. Miejcie na uwadze, iż w dalszym ciągu są to tylko planowane zmiany.  Na finalne ustalenia musimy jeszcze poczekać. Jedno jest pewne. Za mandat karny zapłacisz więcej.

Zmiany, jak mówi ustawodawca, mają dotknąć boleśnie szczególnie tych, którzy popełniają rażące wykroczenia i przestępstwa drogowe. Mowa jest o jeździe w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających. Przekraczanie dozwolonej prędkości o 30 km/h ma być surowo karane mandatem karnym o minimalnej wysokości 1500 zł. Również spowodowanie uszczerbku na zdrowiu czy uszkodzenie mienia będzie ukarane mandatem o tej wysokości.

Recydywista zapłaci podwójnie

Ponadto jeżeli w ciągu dwóch lat zostaniemy przyłapani na tym samym wykroczeniu, potraktowani będziemy jak recydywiści i zapłacimy podwójną stawkę mandatu karnego – czyli 3000 PLN.

Dodać jeszcze należy, iż ustawodawca nie wprowadza rozróżnienia na przekraczanie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym czy poza nim. Zatem przekroczenie prędkości o 30 km/h na drodze ekspresowej będzie tak samo karane jak przekroczenie prędkości w mieście

W przypadku łamania przepisów na przejściach dla pieszych mają obowiązywać tak samo wysokie stawki. Co ważne, maksymalna wysokość mandatu ma zostać podwyższona do 5000 PLN. Jeżeli jednak kierowca popełni kilka wykroczeń na raz, kara może powiększyć się o kolejne 1000 PLN i całkowity mandat karny może nas kosztować nawet 6000 PLN.

Jak wiemy, połowa ukaranych osób nie płaci mandatów więc ustawodawca wymyślił zniżkę dla chętnych do zapłaty od razu na miejscu. Ma ona wynieść 10%. Czy to wystarczy, aby zachęcić kierowców do zapłaty…? Naszym zdaniem niekoniecznie. Obawiamy się wręcz większej ilości prób przekupienia policji…

Grzywna wzrośnie do 30 000 PLN

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, zdecydujesz się na sprawę w sądzie – negatywne rozpatrzenie w sądzie może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Wtedy grzywna może urosnąć nawet do 30 tys. PLN. Obecnie kwota ta wynosi 5 tys PLN. Zatem wzrost kary jest sześciokrotny. 

Na tym przykładzie, widać wyraźnie, iż ustawodawca chce odstraszyć niepokornych kierowców, wspomnianą wyżej wysokością kary, od dochodzenia słuszności nałożenia mandatu. Mamy się posłusznie godzić z policją – wtedy nawet dostaniemy 10% zniżki. A jak nie to 30 000 PLN grzywna.

Jest to o tyle kontrowersyjne, że policja ma również wiele grzechów. Jak wiemy z przeprowadzonej niedawno kontroli NIK,  połowa alkomatów jest źle skalibrowana lub w ogóle nie skalibrowana. Prowadzi to do błędnych wyników testu na spożycie alkoholu…

Mandat karny = punkty karne

Obecnie przy swawolnej jeździe możesz dostać za jednym razem max. 10 pkt karnych. Po zmianach – nawet 15 pkt. karnych. Maksymalna ilość punktów nie ulegnie zmianie. Będzie nadal wynosić 24. Ale to nie wszystko.

Punkty będą się kasować dopiero po dwóch latach od zapłacenia mandatu. Czyli jeżeli nie zapłacisz mandatu, punkty ci się nie skasują. Wtedy może dojść do sytuacji, że nawet jeżeli sporadycznie popełniasz wykroczenia drogowe to i tak możesz stracić prawko – bo nie zapłaciłeś mandatu i nie skasowały ci się stare punkty karne… Widać wyraźnie wysiłki ustawodawcy w kierunku poprawienia ściągalności mandatów karnych. Czy się to uda…? Prawdopodobnie tak, szczególnie gdy w życie wejdą przepisy pozwalające ściągać Urzędom Skarbowym należności z niezapłaconych mandatów karnych z przysługującego zwrotu podatku.

OC

Jest pewna grupa, która może wyjątkowo skorzystać na wprowadzeniu nowych przepisów. Należą do niej ubezpieczyciele. Niewykluczone, iż kwotę obowiązkowego ubezpieczenie drogowego OC powiążą z ilością punktów karnych danego kierowcy…

Co to oznacza?

Oznacza to dostęp ubezpieczycieli do Centralnej Ewidencji Kierowców i możliwość podnoszenia kwoty składki w zależności od naszego scoringu…. Do tej pory ubezpieczyciel wiedział jedynie o zdarzeniu czy kolizji drogowej, jeżeli doszło do jej zgłoszenia i konieczności naprawy auta.

Natomiast planowane zmiany sprawią, iż ubezpieczyciel zyska wiedzę o wszelkich twoich wykroczeniach. Np. przejazd na czerwonym świetle, wyprzedzanie przez podwójną ciągłą, przekraczanie prędkości, itp. I jak myślisz, jak to wpłynie na wysokość twojego ubezpieczenia…? Na ile jest prawdopodobne, że mając takie dane ubezpieczyciele zrobią z nich użytek….? No właśnie.

Pozostaje tylko jeden problem do rozwiązania. W Polsce OC przypisane jest do samochodu a nie do kierowcy… Być może ten fakt sprawi, iż ustawodawca zrezygnuje z pomysłu powiązania punktów karnych z wysokością OC.

Jazda po alkoholu

Za jazdę po alkoholu mają obowiązywać wyższe kary – tj. grzywna w wysokości minimum 2,5 tys PLN i być może nawet areszt. Co ciekawe za jazdę w stanie wskazującym innym pojazdem np. rowerem ma grozić kara 1000 PLN i również możliwy będzie areszt.

Swoją drogą to dziwne, że tutaj ustawodawca nadal jest w miarę łagodny – i za większe zagrożenie uważa przekroczenie prędkości niż rajd pijanego kierowcy. To właśnie tutaj minimalny wymiar kary powinien wynosić 5 czy 6 tys., a nie 2,5 tyś. PLN.

Renta dla ofiar

Renta dla ofiar wypadków lub rodzin osób, które straciły bliską osobę w wypadku drogowym ma być łatwiejsza do uzyskania. Nowe przepisy mają ściśle powiązać postępowanie karne i cywilne.

Przejazd kolejowy

Za wjazd na przejazd kolejowy przy zamykającym się szlabanie lub już opuszczonym szlabanie ma grozić kara min. 2 tys. PLN. I kara też ma dotyczyć pieszego. Maksymalny wymiar kary dla tego wykroczenia to nawet 30 tys. PLN.

Przegląd

Ustawa ma wprowadzić również nowe obowiązki diagnosty na stacjach kontroli pojazdów. Podczas przeglądów diagnosta sfotografuje auto. Dokumentacja ma być dostępna przez 5 lat. Wszystko po to aby uniknąć fikcyjnych wpisów dot. przeglądów. Za spóźnienie się z przeglądem o 30 dni zapłacisz dwukrotnie wyższą cenę.

Kara za brak dokumentów

Kierowanie pojazdem bez ważnego prawa jazdy będzie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. I ponownie, jeśli sprawca wykroczenia w ciągu 2 lat zostanie ponownie złapany, to kara grzywny się podwoi i wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Podsumowanie

No i jak wam się podobają proponowane zmiany?

Napiszcie w komentarzach co o tym sądzicie i czy w związku z podniesieniem kwot mandatów zamierzacie jeździć wolniej, a może przesiądziecie się na rower lub hulajnogę…?

Jak wam się podoba pomysł powiązania punktów karnych z wysokością płaconego OC…? 

Naszym zdaniem ustawodawca działa mocno w sposób opresyjny. A podwyżka mandatów jest niewspółmierna do przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, które wg. danych GUS za I kw. 2021 wynosi ok. 4000 PLN netto. Oznacza to, że przeciętnego Polaka nie będzie stać na zapłacenie wysokiego mandatu karnego. Czy to poprawi ich ściągalność…?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Będzie mocna podwyżka mandatów

Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka mandatów jest kwestią niedalekiej przyszłości. Mandaty drogowe wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że poważne wykroczenie drogowe będzie kosztować kierowców nawet 5 tys. zł. Sprawdź, jak zmienią się stawki mandatów dla kierowców.