Leasing w Polskim Ładzie. Co zmieni się w przepisach?

Leasing w Polskim Ładzie

W artykule przeczytasz

Nie jest tajemnicą, że leasing w Polskim Ładzie będzie mniej opłacalny, niż ma to miejsce obecnie. Po nowelizacji przepisów wykup pojazdu i jego późniejsza sprzedaż będą droższe. Sprawdzamy, jak wyglądać będzie leasing w Polskim Ładzie.

Leasing obecnie i po zmianach Polskiego Ładu

Rządzący szumnie zapowiadają, że tzw. Polski Ład ma być korzystny dla większości Polaków. Zyskać ma również gospodarka, z czym wielu ekspertów stanowczo się nie zgadza. Na pewno uderzy on w leasing pojazdów. Wiemy już, że leasing w Polskim Ładzie nie będzie już tak opłacalny.

Przypomnijmy, że dotychczas samochód leasingowy można było wykupić do swojego majątku prywatnego, a następnie sprzedać po 6 miesiącach od wykupu, aby nie płacić podatku dochodowego. Po zmianach będzie to mniej opłacalne.

Wszystko dlatego, że od 1 stycznia 2022 roku okres dla sprzedaży po wykupie auta bez potrzeby płacenia podatku wydłuży się aż 10-krotnie, z 6 do 60 miesięcy. Będzie to aż 5 lat. Przez taki okres będziemy musieli trzymać leasingowany pojazd, aby nie płacić podatku po jego sprzedaży. Warunki wykupu samochodu do majątku prywatnego będą więc zupełnie różne. Oczywiście nie dotyczy to pojazdów, które wykupi się do końca tego roku. Takie auta będziemy mogli sprzedać bez podatku na obecnych zasadach, a więc po 6 miesiącach.

Niestety, nie dotyczy to tych kierowców, którzy mają już umowy leasingowe, ale nie mogą sobie pozwolić na wcześniejszy wykup do końca obecnego roku. Ich będą obowiązywać już nowe przepisy. Nawet pomimo tego, że nie obowiązywały one jeszcze w momencie, kiedy zawierali umowę z leasingodawcą.

Przeczytaj też: “Auta poleasingowe – czym są, gdzie kupić, jak sprawdzić?

VAT od wartości samochodu

To nie koniec zmian dla leasingobiorców. Dotychczas firma, która decydowała się na pozostawienie pojazdu po okresie leasingu, mogła liczyć na niską ratę wykupu. Wielokrotnie była ona niższa niż rata leasingowa. Co istotne, VAT płaciło się od ceny nabycia. Po zmianach od 1 stycznia 2022 roku będzie trzeba zapłacić podatek VAT od wartości samochodu.

Jak widzimy, leasing w Polskim Ładzie nie będzie tak opłacalny, jak ma to miejsce dzisiaj. Nic dziwnego, że leasingobiorcy narzekają na zmiany w przepisach. Może się okazać, że często samochody nie będą wykupywane po okresie leasingu, a na pewno będzie to mieć miejsce znacznie rzadziej. Na pewno Polski Ład uderzy w przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Polski Ład – leasing aut od 1stycznia 2022

Polski Ład – leasing aut od 1 stycznia 2022

Tak zwany Polski Ład to duża reforma podatkowa, która uderzy przynajmniej w część leasingobiorców. Sprawdzany, czy po wprowadzeniu Polskiego Ładu leasing samochodów nadal się opłaca, czy może jest wręcz przeciwnie – lepiej wypada na przykład wynajem długoterminowy. Co zmienia Polski Ład w leasingu aut? Czy faktycznie od 1 stycznia 2022 roku leasing nie jest już tak opłacalny, jak miało to miejsce do końca 2021 roku, a może wystarczy go właściwie skonfigurować?

Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak znaleźć dobrą polisę?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu samochodu. Auta w leasing biorą przede wszystkim przedsiębiorcy, ale dzięki leasingowi konsumenckiemu taką możliwość mają także osoby prywatne. W tym artykule opiszemy ubezpieczenie auta w leasingu. Sprawdzamy, jaką polisę wybrać – oferowaną przez leasingodawcę czy znalezioną samodzielnie?