Łapiesz mandaty? Zapomnij o najtańszym OC! Zobacz, ile zapłacisz

Kary za brak OC w 2023 roku

W artykule przeczytasz

Ceny za obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodów wciąż utrzymują się na niskim poziomie. Jest to bardzo pozytywna informacja, patrząc na rosnącą inflację, problemy z utrzymaniem stabilnej waluty oraz coraz trudniejszym dostępem do części zamiennych i robocizny. Sytuacja ta jednak może się szybko zmienić. Sprawdźmy, jak polisy zachowywały się w trzecim kwartale 2022 roku oraz co może mieć wpływ na ich wysokość?

Raport PunktaMIASTA, LUDZIE, POJAZDY – UBEZPIECZENIA MOTORYZACYJNE W 3. KWARTALE 2022” pokazuje bezlitosną prawdę. Choć średni koszt rocznej polisy OC utrzymuje się na poziomie 533 zł (jest to spadek o 5 zł względem ostatniego kwartału) to w wielu miastach odnotowano wzrost jej kosztów. A to dopiero początek. Według danych, sytuacja ma miejsce aż w 64 miejscach. Najdrożej jest w Trójmieście – w Sopocie, Gdyni i Gdańsku średnio za składki płacimy 728 zł, na czwartym miejscu znalazł się też Wrocław.

Jak wyceniane są składki OC?

Kalkulator OC/AC potrzebuje różnych danych, aby poprawnie wyliczyć wysokość składki.  Na wpływ składki OC ma wiele czynników – od pojazdu zaczynając. Jego wiek, marka czy pojemność skokowa silnika oddziaływają na ostateczną stawkę. Miejsce zamieszkania i sposób przetrzymywania samochodu również brane są pod uwagę – najtańsze OC może otrzymać osoba, która garażuje swoje auto, natomiast drożej będzie mieć osoba, która pozostawia na publicznym i niestrzeżonym parkingu. Wiek i doświadczenie kierowcy również ma znaczenie. Jednak nie tylko!

Towarzystwa Ubezpieczeniowe od 17. czerwca 2022 roku mają dostęp do szczegółowych informacji o przewinieniach drogowych każdego kierowcy, który otrzymał punkty karne. Jak się okazuje, za brawurę trzeba będzie zapłacić więcej.

Otrzymałeś punkty karne? Nie licz na najtańsze OC

Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy, narażając też innych na niebezpieczeństwo, będą karani podwójnie. Nie tylko mandatem karnym oraz punktami, ale i wyższymi składkami! Na szczególny wzrost mogą liczyć osoby, które były ukarane za jazdę po alkoholu czy pod wpływem środków odurzających. To jednak nie koniec nadchodzących zmian. Na wzrost polisy będą mogli narzekać kierowcy, którzy mają na swoim koncie mandat za przekroczenie prędkości, bowiem już wkrótce do Komisji Nadzoru Finansowego wpłyną rekomendacje od TU w tej sprawie.

Na ten moment porównywarka ubezpieczeń nie bierze pod uwagę przewinień drogowych, ale wkrótce sytuacja ta się zmieni. Nic dziwnego, w końcu świadome narażanie siebie i auta poprzez łamanie przepisów negatywnie wpływa na działalność towarzystw ubezpieczeniowych.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

ubezpieczenie od kradzieży

Już nie musisz się bać kradzieży auta – postaw na właściwe ubezpieczenie

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne pozwalają nie tylko czuć się bezpieczniej na drodze, ale też zapewniają spokój w każdej innej sytuacji. Zniszczenie auta przez osoby trzecie, czynniki atmosferyczne czy kradzież – wszystko to może się przytrafić nawet najlepszemu kierowcy. Warto zatem pomyśleć o wykupie autocasco.

Co ile wymiana oleju w silniku?

Filtr oleju w samochodzie – zastosowanie, dlaczego trzeba wymieniać, jak wybrać?

Samochód to dobro, bez którego trudno wyobrazić sobie dziś normalne funkcjonowanie. Jednak właściciel auta, przynajmniej jeżeli chce cieszyć się swoim pojazdem przez dłuższy czas bez kosztowniejszych napraw idących w tysiące złotych, musi też dbać o swój prywatny środek transportu. Jedną z cyklicznych czynności jest wymiana płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego. Regularnie wraz z nim wymieniać trzeba także filtr oleju w samochodzie. Dlatego sprawdzamy i podpowiadamy, jakie zadanie ma filtr oleju w aucie, jak często należy go wymieniać oraz jak dobrać właściwą część do swojego pojazdu.

odkurzacz do samochodu

Uniwersalny odkurzacz, także do samochodu. Jaki wybrać?

Kupując odkurzacz, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcję, które sprawią, że sprzęt będzie bardziej uniwersalny. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza w kontekście sprzątania w samochodzie. Jaki model odkurzacza wybrać, aby zaoszczędzić czas i pieniądze? Podpowiadamy!

Słuchawki do biegania na co zwrócić uwagę

Słuchawki do biegania – na co zwrócić uwagę?

Trudno wyobrazić sobie uprawianie sportu bez odpowiedniej muzyki w tle. Dobrana playlista ułatwia utrzymanie tempa, motywuje, pozwala się skupić na poszczególnych etapach ćwiczenia. Dlatego bieganie jest aktywnością, które bardzo mocno związane jest ze słuchaniem ulubionych piosenek. Nic dziwnego, że dobór odpowiednich słuchawek dla biegaczy jest niezwykle ważny. Na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego modelu? Czas przyjrzeć się szczegółom!