Kurs reedukacyjny. Czym jest i kto może się na niego zgłosić?

Kurs reedukacyjny. Czym jest i kto może się na niego zgłosić?

W artykule przeczytasz

Kurs reedukacyjny to rozwiązanie zalecane dla kierowców, którzy mają dużą liczbę punktów karnych, kiedy kolejne przewinienie drogowe może oznaczać utratę prawa jazdy. Sprawdzamy, czym jest kurs reedukacyjny oraz kto może się na niego zapisać.

Limit punktów karnych w Polsce

Zanim wyjaśnimy, czym jest kurs reedukacyjny, przypomnijmy, jaki jest limit punktów karnych. Otóż wynosi on 24 punkty karne. Wyjątkiem są kierowcy z prawem jazdy poniżej roku. W ich przypadku ich liczba to tylko 20 punktów karnych.

Jeśli przekroczymy ich liczbę, policja wysyła informację do kierowcy i wydziału komunikacji. W praktyce oznacza to zwrot prawa jazdy i ponowny egzamin, wliczając w to testy teoretyczne oraz część praktyczną. Jeszcze gorzej mają kierowcy z prawem jazdy poniżej roku. Jeśli uprawnienia zostaną im cofnięte, dodatkowo muszą oni odbyć kurs na prawo jazdy.

Okazuje się, że w samym tylko 2020 roku z powodu przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych cofnięto aż 5471 dokumentów. Tym bardziej warto wiedzieć, czym jest kurs reedukacyjny.

Kurs reedukacyjny – co to jest?

W najprostszym tłumaczeniu kurs reedukacyjny to szkolenie, które redukuje liczbę punktów karnych. Jest on organizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) na terenie całego kraju. Są to szkolenia dla kierowców, którzy mają na swoim koncie przewinienia drogowe, a liczba ich punktów karnych jest na tyle wysoka, że kolejny mandat może grozić utratą prawa jazdy.

Oczywiście musimy pamiętać, że punkty karne za popełnione wykroczenia kasują się po roku od ukarania mandatem. Ich liczbę możemy sprawdzić w każdej chwili, o czym piszemy w artykule “Jak sprawdzić punkty karne?

Sam kurs reedukacyjny dla kierowców trwa 6 godzin. To zajęcia teoretyczne, na których poruszana jest tematyka związana z przyczynami wypadków drogowych, skutkami zdarzeń i psychologią zachowań kierowcy. Poza kierowcami w szkoleniu udział biorą policjant i psycholog. Po zakończeniu kursu reedukacyjnego otrzymujemy zaświadczenie podpisane przez dyrektora WORD-u, w którym się on odbywa. WORD przesyła też informację o uczestniku do właściwej jednostko policji. Ta redukuje ilość jego punktów karnych. Jedno szkolenie pozwala zredukować 6 punktów karnych.

Rzecz jasna kurs jest płatny. 6 godzin szkolenia kosztuje bowiem 350 złotych, które należy przelać na konto wybranego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Na kurs zapisujemy się w dowolnym WORD-zie, najczęściej najbliższym naszego miejsca zamieszkania. Przy zapisie należy przedstawić prawo jazdy, ewentualnie zaświadczenie z wydziału komunikacji z danymi zawartymi w tym dokumencie.

Kto może być uczestnikiem kursu reedukacyjnego?

Niestety, nie każdy może wziąć udział w kursie reedukacyjnym. Taką możliwość mają wyłącznie kierowcy z prawem jazdy powyżej roku. Poza tym muszą mieć na swoim koncie punkty karne, ale nie więcej niż 24. Ilość takich kursów również jest ograniczona czasowo. Można odbyć maksymalnie jedno szkolenie reedukacyjne na 6 miesięcy.

Podsumowując, bez wątpienia kurs reedukacyjny to ciekawe narzędzie w zakresie redukcji punktów karnych. Przy większej ich liczbie na pewno jest to rozwiązanie warte rozważenia, zwłaszcza w perspektywie utraty prawa jazdy i ponownego podchodzenia do egzaminu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowy taryfikator punktów karnych

Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Zapowiadana zmiana w prawie drogowym przewiduje podwyższenie mandatów i grzywien. Zmieni się także taryfikator punktów karnych. Za poszczególne wykroczenia będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. O wiele łatwiej będzie też stracić prawo jazdy z powodu przekroczenia ich dopuszczalnej liczby.

Będzie mocna podwyżka mandatów

Mocna podwyżka mandatów stanie się faktem

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka mandatów jest kwestią niedalekiej przyszłości. Mandaty drogowe wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że poważne wykroczenie drogowe będzie kosztować kierowców nawet 5 tys. zł. Sprawdź, jak zmienią się stawki mandatów dla kierowców.