Krótkie tablice rejestracyjne. Sprawdź, kiedy możesz ich używać

Negatywny wynik badania technicznego za krótkie tablice rejestracyjne

W artykule przeczytasz

Krótkie tablice rejestracyjne są dziś nadużywane przez wielu kierowców. Jeśli w Twoim przypadku jest podobnie, pamiętaj, że w takiej sytuacji auto nie przejdzie przeglądu technicznego.

Krótka tablica rejestracyjna. Co się zmieniło?

Krótkie tablice rejestracyjne pojawiły się w połowie 2018 roku. Zgodnie z założeniami miały służyć samochodom sprowadzanym głównie z USA czy Japonii. W takich samochodach wnęka na tablice rejestracyjne może być mniejsza niż standardowo stosowana w Europie.

Małe tablice rejestracyjne to symbol litery oznaczającej miasto rejestracji, a dodatkowo kombinacja tylko trzech cyfr i liter. W związku z tym pula krótkich tablic rejestracyjnych jest mocno ograniczona. Na każde województwo przypada ich bowiem jedynie 17 379. Mimo to nie przeszkadza to wielu kierowcom w zamawianiu ich do samochodów z miejscem na standardowe tablice rejestracyjne.

Dotychczas policja mogła zatrzymywać dowody rejestracyjne takich pojazdów. Teraz swoje zrobią także diagności. Ważny jest tutaj art. 60 kodeksu drogowego. W ust. 1 pojawią się pkt. 3a i 3b. Zgodnie z nimi od 4 grudnia 2020 roku kierującemu zabrania się:

  • umieszczania na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone,
  • umieszczania jednorzędowych małych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego na krótką tablicę rejestracyjną.

Dodatkowo kierujący ma obowiązek utrzymywania tablic rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności (ust. la).

Po zmianach diagności nie zaliczą badania technicznego samochodów, które mają duże wnęki, a stosują małe tablice rejestracyjne.

Inne zmiany pakietu deregulacyjnego

Koniec z małymi tablicami rejestracyjnymi w samochodach, które nie są do nich przystosowane, to tylko jedna zmiana tzw. pakietu deregulacyjnego. Poza tym to inne zmiany w przepisach i udogodnienia dla kierowców:

  • brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego,
  • rejestracja pojazdu poza swoim urzędem,
  • koniec obowiązku wożenia prawa jazdy.

Z kolei zmiany, na które trzeba jeszcze poczekać, dotyczą:

  • możliwości rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez dealerów;
  • końca wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu;
  • możliwości zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania;
  • możliwości czasowego wycofania samochodu z ruchu.

Więcej o wszystkich zmianach, jakie wprowadza pakiet deregulacyjny, przeczytasz w artykule pt. “Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Niemieckie tablice rejestracyjne wywozowe

Jakie niemieckie tablice rejestracyjne przy imporcie auta do Polski?

Zdecydowana większość samochodów sprowadzonych do Polski pochodzi z rynku niemieckiego. Żeby autem kupionym w Niemczech przyjechać do Polski na kołach, niezbędne są niemieckie tablice rejestracyjne. Sprawdź, jakie tablice w Niemczech wybrać, jeśli kupionego samochodu nie chcesz transportować na lawecie.

Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce

Kolory tablic rejestracyjnych w Polsce

W Polsce jest coraz więcej rodzajów tablic rejestracyjnych. Sporo w ostatnim czasie zmieniły na rynku tablice dealerskie oraz przeznaczone dla aut bezemisyjnych. Sprawdź, jakie są kolory tablic rejestracyjnych dla pojazdów, które możesz zaobserwować na polskich drogach.

Te same tablice rejestracyjne przy przerejestrowaniu samochodu

Tablice rejestracyjne – te same i czasowe wycofanie z ruchu

Najprawdopodobniej już od grudnia 2021 roku kierowcy pozostawią te same tablice rejestracyjne w kupionym samochodzie z rynku wtórnego. Będzie też możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu, choć tylko dla nielicznych. Sprawdź, na jakich zasadach wejdą w życie te zmiany związane z pakietem deregulacyjnym.