Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu również w Polsce?

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu i przekroczenie prędkości

W artykule przeczytasz

W ostatnim czasie duńscy posłowie przegłosowali, że miejsce będzie mieć konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Poza tym auta zabierane będą piratom drogowym. Sprawdzamy, jak dokładnie wyglądają te przepisy i w jakiej sytuacji kierowca może stracić swoje cztery kółka.

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu ma być karą, która odstraszy zmotoryzowanych wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu. Jak wskazuje już prawo w Danii, przepadek pojazdu może dotyczyć kierowcy ukaranego za jazdę na podwójnym gazie. Żeby przepadek pojazdu miał miejsce, nietrzeźwi kierowcy w Danii muszą mieć przynajmniej 2 promile alkoholu w organizmie.

Przepadek samochodu nietrzeźwemu kierowcy o jednak nie wszystko. Auta będą mogły być również odbierane tym kierowcom, którzy 2-krotnie przekroczyli limit prędkości. Jeśli więc na drogach z ograniczeniem do 50 km/h będą oni podróżować z prędkością ponad 100 km/h, mogą pożegnać się ze swoim środkiem transportu. Samochód ma przepadać na rzecz państwa i będzie zlicytowany.

Utrata samochodu nie tylko przez właścicieli

Jeśli sama konfiskata pojazdu za jazdę po pijanemu lub znacznym przekroczeniu prędkości jest kontrowersyjna, kolejny zapis również budzi spore wątpliwości. Jak się okazuje, przepisy będą dotyczyły nie tylko kierowców będących właścicielami prowadzonych aut.

Otóż konfiskowane będą także samochody leasingowane i auta należące do firm transportowych. Jako że firmy leasingowe i przewoźnicy raczej nie pozwolą sobie na straty, na pewno będą one dążyć do ich wyrównania przez ukaranych kierowców.

Największy sprzeciw wnosili właściciele firm transportowych. Przy obecnych przepisach w ogromnym stopniu odpowiadają oni za błędy zatrudnionych kierowców, którzy zostaną złapani podczas jazdy pod wpływem alkoholu. Małym pocieszeniem jest dla nich fakt, że przy kierowcach TIR-ów konfiskowane mają być wyłącznie ciągniki siodłowe. Firma nie straci więc naczepy i przewożonego ładunku, ale i tak wydaje się to kontrowersyjne.

Mimo to duńskie władze uznały, że dzięki temu przedsiębiorcy będą lepiej kontrolować swoich pracowników. Wydaje się jednak, że wyjście jest jedno i wprowadzą oni różne zabezpieczenia, a nietrzeźwy kierowca będzie musiał oddać wartość skonfiskowanego auta.

Chętnie poznamy zdanie naszych czytelników na ten temat. Wprawdzie na razie to przepisy wprowadzone w Danii. Niebawem jednak konfiskata samochodu nietrzeźwym kierowcom może wejść w życie w innych krajach UE, a więc i w Polsce. Przypomnijmy, że w naszym kraju jazda na podwójnym gazie grozi zatrzymaniem lub utratą prawa jazdy pijanym kierowcom, tj.:

  • od 0,2 do 0,5 promila — zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat (wykroczenie);
  • powyżej 0,5 promila — utrata prawa jazdy na okres od 1 roku do maksymalnie 15 lat (przestępstwo).

Oczywiście nie są to jedyne sytuacje, które skutkują odebraniem prawa jazdy. Jednak szerzej piszemy o tym w artykule “Zatrzymanie prawa jazdy. Sprawdź, za co stracisz prawko!“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: