Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Co mówi projekt?

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu

W artykule przeczytasz

Wiele wskazuje na to, że już niebawem konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu stanie się faktem. Wiemy już coś więcej o tym pomyśle rządzących, choć ostateczny kształt przepisów na tej płaszczyźnie nie jest jeszcze znany. Jednak wyciekają informacje na temat głównych założeń projektu, stąd sprawdzamy, czy za jazdę po alkoholu faktycznie zawsze grozi nam konfiskata pojazdu.

Kiedy konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu będzie automatyczna?

Nie ulega wątpliwości, że konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu to dość kontrowersyjny pomysł rządzących. Wiemy już, że niebawem za wykroczenia drogowe będą nam grozić w Polsce znacznie wyższe mandaty. Natomiast punkty karne najpewniej zostaną powiązane z wysokością polisy OC. Teraz wiemy co nieco o odebraniu samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj też: “Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Wszystko wskazuje na to, że konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu może mieć miejsce, jeżeli ilość alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila, o ile spowoduje on wypadek. To samo dotyczy ucieczki z miejsca wypadku, ale także kierowania po zakazie sądu, czy niezatrzymania się do kontroli.

Podczas typowej kontroli, żeby stracić swój pojazd, kierowca musi mieć w wydychanym powietrzu minimum 1,5 promila alkoholu. Dzięki temu samochód ma nie być konfiskowany tzw. wczorajszym kierowcom. Samochód ma trafiać na parking policyjny. Jeżeli nie ma na nim miejsca, auto znajdzie się na parkingu komercyjnym, za który zapłaci kierowca. W tym miejscu pojazd będzie czekać na wyrok sądu, który orzeknie jego konfiskatę lub zwrot.

Kiedy kara w wysokości równowartości samochodu zamiast konfiskaty pojazdu?

Przepisy są dość kontrowersyjne, aczkolwiek wiemy już, że pojawią się pewne ustępstwa. Otóż samochód nie będzie konfiskowany, jeżeli stanowi współwłasność małżeńską. Wówczas wobec pijanego kierowcy zostanie zarządzona kara w wysokości jego równowartości. Co wydaje się oczywiste, równowartość wartości pojazdu zapłaci także ten kierowca, który jedzie pożyczonym samochodem. Dodajmy, że za równowartość auta będzie uznawana szacunkowa, średnia wartość rynkowa takiego pojazdu.

Firmowego samochodu nie straci też pracodawca, jeżeli na podwójnym gazie funkcjonariusze złapią jego pracownika, który go prowadzi. Jest to logiczne, ponieważ nie ma sensu karać przedsiębiorcy za to, że jego pracownik wsiada za kierownicę po pijaku. Tu jednak pojawia się sporo wątpliwości. W tym przypadku będzie to grzywna w wysokości minimum 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wydaje się to mało sprawiedliwe wobec kar dla zwykłych kierowców, którzy będą musieli zapłacić równowartość takiego pojazdu, a jeżeli jest to ich prywatny samochód – stracą swoją ruchomość.

Przeczytaj też: “Od grudnia nawet więzienie za poruszanie się bez prawa jazdy!

Oprócz tego na korzyść pijanego kierowcy mają działać leki, które przyjmowane z alkoholem mogą nasilać jego działanie, co też jest kontrowersyjne. Nie ulega wątpliwości, że jest to pewna furtka dla zmotoryzowanych, którzy za kierownicę wsiadają po pijaku.

Na razie nie wiemy, kiedy nowe przepisy i przepadek pojazdu dla pijanych kierowców wejdą w życie. Nie jest wykluczone, że zmiany w ruchu drogowym z tym związane pojawią się jeszcze w tym roku. Rząd nowelizację Kodeksu drogowego planuje na 1 grudnia 2021 r.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu i przekroczenie prędkości

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu również w Polsce?

W ostatnim czasie duńscy posłowie przegłosowali, że miejsce będzie mieć konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Poza tym auta zabierane będą piratom drogowym. Sprawdzamy, jak dokładnie wyglądają te przepisy i w jakiej sytuacji kierowca może stracić swoje cztery kółka.