Kierowanie samochodem bez prawa jazdy coraz bliżej

kierowanie samochodem bez prawa jazdy

W artykule przeczytasz

Wiele wskazuje na to, że już niebawem kierowanie samochodem bez prawa jazdy nie będzie wiązała się z mandatem. Oczywiście, mowa o przypadkach, kiedy kierowca jest uprawniony do kierowania pojazdu, a jedynie nie ma przy sobie potwierdzającego to dokumentu. Podczas kontroli drogowej, funkcjonariusze wszystkie potrzebne informacje znajdą w bazie CEPiK. Możliwych do wprowadzenia zmian jest jednak więcej.

Zmiany przegotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy to nie wszystko. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało, jak i przekazało do resortu infrastruktury też kilka innych zmian, które były już konsultowane z policją i określane są tzw. pakietem deregulacyjnym. Mowa o likwidacji karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Poza tym nowi właściciele pojazdów być może już wkrótce będą mogli zachować numery rejestracyjne z dotychczasowym wyznacznikiem terytorialnym. Inne zmiany to czasowa rejestracja oraz nadanie wydrukom z systemu CEPiK rangi dokumentu, co ma pozwolić na rejestrację samochodu przez Internet.

Kiedy jazda bez prawa jazdy?

Jak długo trzeba będzie czekać na wprowadzenie tych zmian? Skoro konsultowano je już z policją, teraz zostaną one skierowane do uzgodnień pomiędzy ministerstwami oraz konsultacji. Wydaje się, że kluczowe jest przygotowanie na to centralnego systemu informatycznego, który obsługuje Centralną Ewidencję Kierowców.

Policja jest już bowiem gotowa. Funkcjonariusze już dziś mają dostęp do systemu i wszystkie kluczowe dane mogą sprawdzać, wykorzystując do tego smartfona. Logując się do Rejestru Dowodów Osobistych, widzą też zdjęcie z aktualnego dowodu osobistego. Dzięki temu mogą potwierdzić, czy kontrolowany kierowca jest tym, za kogo się podaje.

Obecnie kierowanie samochodem bez prawa jazdy może skończyć się mandatem, choć niezbyt wysokim. Jego kwota sprowadza się jedynie do 50 zł. Problemem może jednak być nie tyle sam mandat, ile niemożliwość kontynuowania jazdy, jeżeli nie ma kogoś, kto mógłby kierować samochodem.

Przypomnijmy, że nie są to jedyne zmiany, które wiążą się z dokumentem, jakim jest prawo jazdy. Od 4 marca, wszystkie nowo wyrabiane dokumenty nie mają już miejsca zamieszkania, o czym więcej w artykule pt. Prawo jazdy bez adresu zamieszkania“. To również korzystna zmiana. Nie wymaga bowiem zmiany dokumentu na nowy po przeprowadzce. To z kolei oszczędność finansowa rzędu nieco ponad 100 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 13 Średnio: 2.8]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Automatyczne prawo jazdy z kodem 78

Czym jest automatyczne prawo jazdy z kodem 78?

Automatyczne prawo jazdy jest czymś rzadkim, ale warto mieć na uwadze, że możemy podejść do takiego egzaminu. Wprawdzie ogólnie jest ono nieco droższe, ale sam egzamin sporo prostszy niż w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Sprawdzamy, czym jest egzamin na prawo jazdy z kodem 78 i jakie ma on konsekwencje dla świeżo upieczonych kierowców.

Mandat za brak prawa jazdy

Jaki mandat za brak prawa jazdy – 50, 500 czy 5000 zł?

Od 5 grudnia 2020 roku nie grozi nam mandat za brak prawa jazdy, jeżeli dokument zostawiliśmy w domu. Należy jednak odróżnić taką sytuację od jazdy bez uprawnień. Wówczas możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, aczkolwiek niekiedy może się to skończyć aż 10-krotnie wyższą grzywną.

Wymiana prawa jazdy krok po kroku

Wymiana prawa jazdy krok po kroku. Jak wyrobić nowy dokument?

Prawo jazdy to dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami. Przez lata przechodziło ono wiele zmian w zakresie wzoru i znajdujących się na nim danych. Ważną datą dla zmotoryzowanych był 2013 rok, kiedy zaprzestano wydawania bezterminowych praw jazdy. Stąd już nie tylko w przypadku zmiany nazwiska lub zniszczenia dokumentu wymiana prawa jazdy jest obowiązkowa. Prędzej lub później każdy zmotoryzowany musi wymienić dokument na nowy. Sprawdź, kiedy wymienić prawo jazdy, co jest do tego potrzebne i ile to kosztuje.

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów… na razie w UK

Czy to możliwe, że odnowienie prawa jazdy dla seniorów będzie obowiązkowe? Jak się okazuje – jak najbardziej. Na razie takie przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii. Jednak nie możemy wykluczyć, że niebawem będą one normą również w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, najprawdopodobniej to nie koniec obostrzeń uderzających w zmotoryzowanych seniorów.