Kiedy wymienić opony na letnie?

kiedy wymienić opony na letnie

W artykule przeczytasz

Mimo że patrząc w kalendarz mamy już wiosnę, wielu kierowców nadal nie zdecydowało się na wymianę zimówek”. Czy słusznie? Sprawdźmy, kiedy wymienić opony na letnie i na co zwrócić uwagę przy takim procederze?

Liczy się temperatura

Odpowiadając sobie na pytanie, kiedy wymienić opony na letnie nie należy zwracać uwagi na kalendarz. Warto natomiast spojrzeć na termometr. Tak oto na pewno na wymianę opon nie trzeba się decydować w momencie, kiedy to temperatura za oknem jest dość niska. Wskazuje się tutaj, że na taką wymianę nie jest niezbędna, kiedy to temperatury są poniżej zera. Wówczas o wiele lepiej sprawdza się opona zimowa, która będzie znacznie bezpieczniejsza. Wymianę opon zaleca się, kiedy to w ciągu dnia temperatura przekracza 7 st. Celsjusza, a w nocy nie spada poniżej zera. Na pewno taka wymiana jest już konieczna, kiedy to słupek rtęci w termometrze w ciągu dnia sięga 15 stopni Celsjusza lub więcej. Wówczas opony zimowe będą zużywać się znacznie szybciej.

Co różni opony zimowe od letnich?

Odpowiedzieliśmy na pytanie, kiedy wymienić opony na letnie. Warto krótko też opisać różnice pomiędzy ogumieniem zimowym a letnim. Na pewno różnią się one nie tylko wyglądem. Pod uwagę wziąć należy również mieszankę. Ta w oponach zimowych jest miększa, dzięki czemu przy niskich temperaturach ogumienie takie jest elastyczniejsze i ma lepszą przyczepność. Przy wyższych temperaturach są one zbyt miękkie, przez co opony takie zużywają się dość szybko.

Opony letnie to natomiast mieszanka twardsza, która sprawdza się właśnie przy wyższych temperaturach. Dodatkowo takie opony mają również szersze kanaliki, dzięki czemu łatwiej odprowadzają wodę. Ogumienie letnie to również niższy poziom hałasu i mniejsze opory toczenia.

Podsumowanie

Bez wątpienia z wymianą opon nie trzeba się spieszyć. Jeśli nie wiemy, kiedy wymienić opony na letnie powstrzymać się z tym można do czasu, kiedy to temperatury za oknem będą stabilne i utrzymują się na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji kolejki do wulkanizatorów mogą przerazić. Zawsze opony wymienić można jednak osobiście. Niezależnie od tego, czy udajemy się z tym do wulkanizatora, czy może zabieramy się za osobistą ich wymianę, zawsze warto sprawdzić stan takiego ogumienia. Na ich czole nie mogą znaleźć się żadne ciała obce. Poza tym ich boki nie powinny być pocięte i mieć wybrzuszeń. Liczy się też stan ich bieżnika. Przepisy w Polsce dopuszczają poruszanie się na oponach z bieżnikiem o głębokości do 1,6 mm, choć według wielu ekspertów minimalna wysokość bieżnika jest mocno zawyżona, bo swoje właściwości tracą one już przy jego głębokości poniżej 3 mm. Więcej o sprawdzeniu opon pisaliśmy w artykule pt. “Jak sprawdzić stan opon używanych?“. Na kanale Autobaza Videoblog w materiale wideo Jak dbać o opony samochodowe? znajdziecie wszystkie informacje na temat tego, jak zadbać o ogumienie swojego auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

2 komentarze

  1. Na ten sezon wymieniłem z początku kwietnia, wiedziałem już wtedy, że nie sypnie śnieg. Opony wymieniłem na nowe, poprzednie miały zdarty bieżnik. Na szczęście nie płaciłem wcale dużo, bo za komplet opon do forda focusa w serwisie autoryzowanym forda zapłaciłem łącznie 844 pln. już razem z wymianą. Zadowolony jestem bo już mam spokój na kilka sezonów :).

  2. To super cena, auto masz jeszcze na gwarancji? Czy można też starszym podjechać? Wszędzie patrzę to około 1000 zł za komplet trzeba liczyć, no i jeszcze wulkanizacja. A jaka to marka opon w ogóle?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: