Kiedy poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo?

poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo

W artykule przeczytasz

O poduszkach powietrznych powstało wiele różnych opinii. Nie jest jednak tajemnicą, że w dużej części zmniejszają one obrażenia powstałe podczas wypadku. Zdarza się jednak, że taka poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo. W jakiej sytuacji element ten może zawieść?

Poduszki powietrzne a bezpieczeństwo

Wielu kierowców uważa, że poduszki powietrzne są niebezpieczne. Nic z tych rzeczy. Przynajmniej wtedy, kiedy są one odpowiednio zamontowane i są w pełni sprawne, co też nie zawsze ma miejsce. W artykule Wadliwe poduszki powietrzne w blisko 100 mln pojazdów? wspominaliśmy, że zamontowane airbagi mogą być uszkodzone. Jeśli tak nie jest, to nawet największe i najsilniejsze poduszki czołowe nie zaszkodzą kierowcom. Nawet tym w okularach, które przy wystrzeleniu poduszki nie uszkodzą oczu, a co najwyżej złamią się na pół.

Kiedy poduszki nie działają prawidłowo?

Warto wiedzieć, kiedy poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo. Przede wszystkim ich działanie nie jest prawidłowe, jeśli osoby jadące samochodem nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa, utrzymujących kierowców i pasażerów w osi fotela na wprost poduszki. Jej wybuch dla kierowcy, który nie zapiął pasów bezpieczeństwa może stanowić niebezpieczeństwo. Jeśli pasy są zapięte, poduszka ma za zadanie chronić głowę, szyję oraz klatkę piersiową przed zderzeniem z kierownicą, szybą, deską rozdzielczą i innymi powierzchniami, amortyzując siłę uderzenia.

Poza tym sprawdzono, że czołowa poduszka powietrzna nie zadziała prawidłowo, jeśli korpus siedzącego i poduszkę będzie dzielić odległość mniejsza niż 25 cm. Ta musi być większa. Wówczas ciało oprze się na wypełnionej gazem poduszce, której napełnienie trwa jedynie kilkadziesiąt milisekund. Nieprzyjemne wrażenie robi jedynie huk oraz uwalniana przy wystrzale chmura talku.

W artykule pt. Czy wszystkie samochody po wypadku nie nadają się do użytku? wspominaliśmy, że nie wszystkie auta po stłuczce, które mają wystrzeloną poduszkę powietrzną, nie nadają się do dalszej eksploatacji. Poduszki można bowiem wymienić, co w takiej sytuacji jest niezbędne. Nie ulega bowiem żadnym wątpliwościom, że poduszka powietrzna w dużej mierze niweluje skutki wypadku, a prawdopodobieństwo doznania obrażeń jest wówczas znacznie mniejsze, aniżeli nie byłoby ich wcale. Przy takiej wymianie, a przecież do ich wystrzału niekiedy dojść może nawet podczas mało groźnej stłuczki, wymienić trzeba jednak również sterowniki, co niestety znacząco podnosi koszt takiej operacji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 2.6]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: