Kara za brak rejestracji pojazdu – najważniejsze pytania

spóźniona rejestracja samochodu

W artykule przeczytasz

Ponieważ temat kar za brak rejestracji pojazdu ciągle wzbudza duże kontrowersje i pojawia się mnóstwo pytań, postanowiliśmy dokładnie omówić ten temat. Mamy nadzieję, że ten tekst rozwieje wasze wątpliwości. Jeszcze macie pytania? Zadajcie je pod tym wpisem, a my postaramy się rzetelnie na nie odpowiedzieć.

Kara za brak rejestracji pojazdu – od kiedy obowiązuje?

Kara za brak rejestracji pojazdu została wprowadzona w ustawie z dnia 19 lipca 2019. Ustawa co prawda dotyczy zmian w utrzymaniu czystości i porządku w gminach i jest autorstwa Ministerstwa Środowiska, ale jak to w Polsce bywa znowelizowała ona także ustawę – Prawo o ruchu drogowym.

I tak oto od 1 stycznia 2020 r, za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni, zaczęła obowiązywać kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000zł. Jednak z powodu rozkręcającej się pandemii i paraliżu Wydziałów Komunikacji w całej Polsce 31 marca 2020 r. weszła specjalna specustawa i wydłużono ten termin do 180 dni. Wydłużony termin obowiązywał tylko do końca 2020 roku – czyli do 31 grudnia.

Jednak pandemia się nie skończyła. W I kwartale 2021 roku przeżywaliśmy III falę COVID-19. Niestety termin na rejestrację pojazdu wynosił ponownie 30 dni. Wydziały Komunikacji nadal funkcjonowały w bardzo ograniczony sposób, co powodowało poważne problemy w zarejestrowaniu pojazdu w wyznaczonym w ustawie terminie 30 dni.

W związku z tym Stowarzyszenia Komisów złożyło w maju br. petycję do Sejmu. Udało się uzyskać natychmiastowe wydłużenie terminu na rejestrację pojazdu do 60 dni, na czas trwania pandemii. Tak więc obecnie czas na zarejestrowanie pojazdu z UE w tym z Polski wynosi 60 dni.

Kogo dotyczy kara za brak rejestracji pojazdu?

Wprowadzony przepis – art. 140mb ustawy prawo o ruchu drogowym, ust 1 mówi wyłącznie o autach sprowadzonych z terytorium UE, a ust 2 mówi o autach już zarejestrowanych w Polsce. Niestety  również auta sprowadzone spoza UE, np. z USA czy Szwajcarii mogą podlegać karze. Dlaczego? Dlatego, że po ich zarejestrowaniu w Polsce pojawia się obwiązek zgłoszenia nabycia pojazdu w wyznaczonym ustawowo terminie.

Art. 78 ust.2 PRD mówi wyraźnie o obowiązku zawiadomienia w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

W związku z powyższym po zarejestrowaniu auta z USA musimy w ustawowym terminie zgłosić nabycie pojazdu. Brak tej czynności będzie skutkował możliwością nałożenia kary administracyjnej przez Starostę. Jednak na samą rejestrację auta spoza UE nie ma określonego w przepisach czasu.

Dziwne to i trochę zagmatwane…

Kara za brak rejestracji pojazdu a nabycie auta z komisu

Niestety w obecnym stanie prawnym może się zdarzyć, że zapłacimy karę, chociaż nie byliśmy w posiadaniu auta 30 dni – czy po wydłużeniu terminu – 60 dni od momentu sprowadzenia go do Polski. Dzieje się tak ponieważ art. 140mb nie wskazuje dokładnie na kim będzie ciążył obowiązek zarejestrowania pojazdu w wyznaczonym terminie.

Za to przepis art. 71 ust. 7 PRD mówi, że właściciel pojazdu ma obowiązek zarejestrować go w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jeżeli w ciągu 30 dni ( a teraz 60) handlarzowi uda się sprzedać samochód, to właścicielem stanie się klient i to on będzie odpowiedzialny za zarejestrowanie pojazdu i uiszczenie kary pieniężnej w przypadku przekroczenia terminu. Ale nie terminu liczonego od daty nabycia pojazdu, tylko od momentu sprowadzenia go na terytorium RP!

Wyjaśnijmy to dokładnie na przykładzie. Pan Józef kupuje niezarejestrowane auto sprowadzone z UE w 29 dniu od sprowadzenia go na teren Polski. Na zarejestrowanie go będzie miał tylko jeden dzień. I analogicznie osoby, które zakupią auto po wydłużeniu terminu do 60 dni.

Przepis jest więc krzywdzący dla klientów. Przy zakupie auta z importu trzeba się koniecznie zapytać o datę sprowadzenia na teren Polski! Warto również dowiedzieć się czy auto było już rejestrowane, jednak zakładamy, że w znacznej większości przypadków niestety nie było…

Jak uniknąć kary za brak rejestracji pojazdu w terminie?

W celu uniknięcia kary należy dopełnić obowiązku rejestracji w wyznaczonym terminie. Jeżeli z przyczyn niezależnych od nas nie możemy dopełnić obowiązku, warto zawczasu napisać pismo opisujące dlaczego tak jest.  Składamy je do Wydziału Komunikacji, czy innego miejsca gdzie rejestrujecie pojazd. Osoba, która otrzymała termin na rejestrację wykraczający poza ustawowy czas powinna jak najszybciej zgłosić nabycie pojazdu np. przez Internet.

Ponadto należy opisać, iż spełnienie ustawowego terminu przewidzianego na rejestrację jest niemożliwe z przyczyn od niej niezależnych – i tutaj podać jakich. Takie działanie powinno was zabezpieczyć przed wspomnianą wyżej karą w wysokości 200 do 1000 PLN. Jeżeli nie będziecie wysyłać dokumentów w formie online, radzimy składać je w dwóch egzemplarzach, aby jeden z nich z pieczątką urzędu, został w waszych rękach. Takie zabezpieczenie się z pewnością pomoże w spornej sytuacji.

Podsumowanie

Kara za brak rejestracji pojazdów w obecnym stanie prawnym dotyczy pojazdów sprowadzonych z UE i tych zarejestrowanych już na terytorium Polski. W czerwcu 2021 roku czas na rejestrację tych pojazdów został wydłużony do 60 dni. Jeżeli sprowadziłeś wraka z USA i będziesz go naprawiał w Polsce przepis art. 140mb ustawy prawo o ruchu drogowym, ust 1 ciebie nie dotyczy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

rejestracja samochodu przez Internet

Rejestracja pojazdu 2021 – jak uniknąć kary?

Rejestracja pojazdu 2021 była skrócona do 30 dni. W czerwcu wydłużono termin do 60 dni. Niestety w niektórych gminach to nadal za mało… Co należy zrobić aby nie dostać kary za brak rejestracji auta w terminie?

Rejestracja pojazdu krok po kroku

Umowa kupna sprzedaży samochodu – gotowy wzór

Umowa kupna – sprzedaży samochodu często spędza wam sen z powiek i tutaj rodzi się najwięcej pytań. Film, jak i ten wpis ma wam pomóc w przebrnięciu przez cały proces szybko sprawnie i z głową!