Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę

Jaki mandat za brak OC auta?

W artykule przeczytasz

Rokrocznie płaca minimalna jest coraz wyższa. Oznacza to, że cały czas rośnie też kara za brak OC auta. W 2021 roku przypadku samochodu osobowego może ona wynieść 5600 zł.

Brak OC auta – do 5600 zł mandatu

Jeśli poruszasz się samochodem osobowym, kary za brak OC auta rok do roku mogą wzrosnąć nawet do 5600 zł. Oznacza to, że mandat za brak ubezpieczenia jest wyższy nawet o 8 proc. niż rok wcześniej,

Wszystko dlatego, że wzrosła płaca minimalna. Wysokość mandatów za brak OC samochodu jest bowiem uzależniona od minimalnego wynagrodzenia. Te natomiast wzrosło w 2021 roku z 2600 do 2800 zł. W przypadku samochodów osobowych Kowalski za brak OC przez ponad 14 dni zapłaci blisko 6 tys. zł.

Mandat za brak OC auta osobowego w 2021 roku:

  • do 3 dni – 1120 zł (wcześniej 1040 zł);
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł (2 600 zł);
  • powyżej 14 dni – 5600 zł (było: 5200 zł).

Mandat za brak OC motocykla w 2021 roku:

  • do 3 dni – 190 zł (wcześniej 170 zł);
  • od 4 do 14 dni – 470 zł (430 zł);
  • powyżej 14 dni – 930 zł (było: 870 zł).

Mandat za brak OC samochodu ciężarowego, autobusu lub ciągnika samochodowego:

  • do 3 dni – 1680 zł (wcześniej 1560 zł)
  • od 4 do 14 dni – 4200 zł (3900 zł)
  • powyżej 14 dni – 8400 zł (7800 zł).

Kara za brak OC samochodu. System coraz skuteczniejszy

Mimo iż kary za brak OC auta są coraz wyższe, nie odstrasza to polskich kierowców od jeżdżenia pojazdami bez ubezpieczenia. Dlatego, mimo iż wielokrotnie są to mandaty trudne w egzekucji, o czym piszemy w artykule pt. “Mandat za brak OC trudny w ściągalności“, na pewno warto o tym pamiętać i mieć bieżącą polisę OC.

Widać bowiem wyraźnie, że brak OC samochodu jest mocno ryzykowne. Nawet kilka dni spóźnienia się z polisą ubezpieczeniową to kosz przynajmniej kilkuset złotych. Mandat będzie zdecydowanie wyższy, kiedy kierowca porusza się bez OC auta przez ponad dwa tygodnie. Wówczas nawet w przypadku samochodu osobowego jest to koszt rzędu blisko 6 tys. zł (5600 zł).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Kary za brak OC w Europie

Jaka kara za brak OC w Europie – lista możliwych sankcji

Brak OC w Polsce grozi wysokimi grzywnami finansowymi. Oprócz tego w razie wypadku właściciel pojazdu bez OC musi ze swojej kieszeni pokryć powstałe koszty. Jednak w innych krajach jest pod tym względem jeszcze gorzej. Okazuje się, że brak OC w Europie to nie tylko wysoka grzywna, ale też możliwość utraty prawa jazdy, konfiskata pojazdu, punkty karne, a nawet kara pozbawienia wolności.

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Nie jest tajemnicą, że stawki OC zależne są od pojemności silnika, ale też wieku kierowcy i wypracowanych przez niego zniżek. Jak się okazuje, emeryci otrzymują nawet cztery razy tańsze oferty polisy OC niż nastoletni studenci.

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa dla każdego pojazdu

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC obowiązkowa dla każdego auta

Jak zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa, dopóki nie zostanie on wycofany z ruchu. Nie jest to dobra wiadomość dla każdego, kto trzyma swój samochód czy motocykl gdzieś na działce bądź w garażu i nie ma wykupionej dla niego polisy OC.