Jazda doszkalająca pod okiem rodzica?

jazda doszkalająca pod okiem rodzica

W artykule przeczytasz

Zdarza się, że po kursie praktycznym przyszli kierowcy nie czują się na tyle pewnie, aby podejść do egzaminu na prawo jazdy. Wówczas są skazani na dokupienie dodatkowych godzin. Wiele wskazuje na to, że już niebawem nie będzie takiej potrzeby, a tak zwana jazda doszkalająca pod okiem rodzica będzie zgodna z obowiązującym prawem.

Szkolenie pod okiem najbliższych

W wielu krajach młodzi kierowcy mogą szkolić się pod okiem rodziców. W Polsce jest to zakazane i surowo karane. Obecnie osoba, która nie uzyskała jeszcze prawa jazdy, a kieruje pojazdem, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł. Maksymalnie 300 zł zapłacić może natomiast opiekun, pod którego okiem taki młody kierowca się doszkala. Już wkrótce powinno się to zmienić. Wprawdzie konkretnej daty wprowadzenia zmian nie podano, ale niemal przesądzone jest, że jazda doszkalająca pod okiem rodzica nie będzie oznaczać złamania przepisów prawa.

Dla kogo jazda doszkalająca pod okiem rodzica?

Dodatkowy kurs w takiej formie możliwy będzie dla każdego, kto ukończył pierwszy kurs w szkole jazdy, ale nadal za kierownicą nie czuje się zbyt pewnie. Dotąd przyszli kierowcy byli zmuszeni do dokupowania dodatkowych godzin doszkalających, co generowało też spore koszta. Jedna taka godzina to bowiem koszt kilkudziesięciu złotych. Teraz takich opłat kierowcy będą mogli uniknąć, a na jazdy doszkalające będą mieć rok lub dwa od ukończenia kursu.

Jazda doszkalająca będzie mogła być prowadzona pod okiem osoby spokrewnionej z kierowcą w pierwszym stopniu, a więc ojca, matki czy prawnego opiekuna. Nie będzie możliwości nauki przy asekuracji siostry, brata, wujka, babci czy dziadka.

Projekt ustawy zakłada również, że kierowca nadzorujący adepta nauki jazdy musi mieć odpowiednie doświadczenie. Dokument uprawniający go do prowadzenia pojazdów posiadać przynajmniej od lat pięciu.

Co z przygotowaniem samochodu?

Pojazdy znajdujące się w szkołach jazdy, na których uczą się kursanci, są specjalnie zmodyfikowane i wyposażone m.in. w dodatkowe lusterka i pedały po stronie instruktora. Aż takie modyfikacje w pojazdach prywatnych nie będą niezbędne. Ministerstwo zakłada, że kierowca, który wyjeździł 30 godzin, potrafi jeździć na tyle dobrze, że dodatkowe pedały hamulca oraz sprzęgła są zbędne.

Na wyposażeniu takich aut znaleźć się będą musiały jedynie dodatkowe lusterka, montowane poniżej lusterek bocznych i ustawione tak, aby pasażer widział to samo co kierowca. Przydadzą się one przy zmianie pasa ruchu czy parkowaniu, co młodym kierowcom sprawia najwięcej problemów. Nie jest też wykluczone, że takie samochody dodatkowo będą wymagały specjalnego oznaczenia.

Zakaz wjazdu na drogi ekspresowe i autostrady

Projekt wspomina też o drogach, po których będzie można poruszać się z rodzicem. Zakłada on, że taka jazda doszkalająca nie będzie mogła być prowadzona na autostradach i drogach ekspresowych.

Nic dziwnego, że pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem przez większość kierowców. Są jednak tacy, którzy uważają, że jazda doszkalająca pod okiem rodzica wyrobi w przyszłym kierowcy złe nawyki, np. złe trzymanie rąk na kierownicy czy jazdę na wciśniętym sprzęgle, które zawodowy instruktor szybko by wyeliminował.

Nie są to też jedyne zmiany, które dotyczą młodych kierowców. Do sporych zmian, o których pisaliśmy w artykule pt. Nowe przepisy dla młodych kierowców miało dojść na początku czerwca. Wiemy już, że duża ich część na razie nie wejdzie w życie w związku odłożeniem w czasie wprowadzenia systemu CEPiK 2.0.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też:

Doszkalająca jazda z rodzicem przed egzaminem coraz bliżej

Doszkalająca jazda z rodzicem przed egzaminem coraz bliżej

Dla wielu młodych adeptów nauki jazdy samochodem, 30 godzin praktyki pod okiem instruktora to zdecydowanie za mało, aby przystąpić do egzaminu. Wprawdzie możemy wykupić jazdy doszkalające, ale być może niebawem nie będzie takiej potrzeby. Pomysł Ministerstwo Infrastruktury to m.in. możliwa jazda z rodzicem jeszcze przed egzaminem. Oczywiście uczenie dziecka jazdy autem będzie możliwe pod pewnymi warunkami.

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.