Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października

jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego

W artykule przeczytasz

Na początku czerwca w artykule pt. Mandat za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC aktualny wspominaliśmy, że przepisy, które miały wejść w życie 04.06 i pozwalałyby na podróż bez polisy ubezpieczeniowej i dowodu na razie są odłożone w czasie. Wiele wskazuje na to, że wiele na ich wprowadzenie czekać nie będziemy. Wszystko dlatego, że jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego możliwa ma być od października.

Plany Ministerstwa Cyfryzacji

Takie plany ma Ministerstwo Cyfryzacji, które chce wprowadzenia zmian od pierwszego dnia października tego roku. Między innymi właśnie w związku z tym Ministerstwo walczy z potężną awarią systemu CEPiK. Do krytyki tego systemu zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zresztą nisko w swoim raporcie oceniła go także Najwyższa Izba Kontroli, o czym pisaliśmy w artykule pt. Krytyka systemu CEPiK ze strony Najwyższej Izby Kontroli“.

Jeśli plany pójdą w parze z czynami, oznaczać to będzie, że jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego od października nie będzie grozić już mandatem, a kierowcy swoje dokumenty będą mogli zostawić w domu, gdyż znajdą się one w bazie systemu.

Warto przypomnieć, że nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym weszła już w życie. Mimo wszystko jak na razie jazda bez tych podstawowych dokumentów nie jest możliwa i grozi mandatem karnym w wysokości 50 zł (za brak dowodu rejestracyjnego) lub 100 zł (za brak polisy ubezpieczeniowej). Zmiany będą mogły zacząć obowiązywać dopiero wtedy, kiedy to Ministerstwo Cyfryzacji upora się z awarią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0.

Duże opóźnienia systemu CEPiK 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że będzie ogłaszać komunikaty, kiedy wszystko zacznie już działać. Na razie droga do tego daleka. Wszystko ze względu na potężną awarię systemu informatycznego, która sparaliżowała wydziały komunikacji.

W związku z tym kierowcy mają problem nie tylko z rejestracją samochodu. Poza tym także z wyrobieniem dowodu osobistego, a nawet zarejestrowaniem dziecka w urzędzie. Problemy są też z otrzymaniem aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu, choć usterka przynajmniej częściowo jest już usunięta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Nie jest tajemnicą, że stawki OC zależne są od pojemności silnika, ale też wieku kierowcy i wypracowanych przez niego zniżek. Jak się okazuje, emeryci otrzymują nawet cztery razy tańsze oferty polisy OC niż nastoletni studenci.

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa dla każdego pojazdu

Wyrok TSUE. Umowa ubezpieczenia OC obowiązkowa dla każdego auta

Jak zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), umowa ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowa, dopóki nie zostanie on wycofany z ruchu. Nie jest to dobra wiadomość dla każdego, kto trzyma swój samochód czy motocykl gdzieś na działce bądź w garażu i nie ma wykupionej dla niego polisy OC.