Jaki mandat za wjazd do lasu?

Ile wynosi mandat za wjazd do lasu?

W artykule przeczytasz

Zwłaszcza w przypadku samochodów osobowych mandat za wjazd do lasu, o ile jest to nieuprawnione, nie jest najwyższą możliwą karą. Rzadko, ale może się zdarzyć, że zamiast mandatu sprawa zostanie skierowana do sądu. Ewentualna grzywna może być znacznie dotkliwsza dla naszego portfela.

Nieuprawniony wjazd do lasu w przepisach prawa

Zacznijmy od tego, że mandat za wjazd do lasu możemy otrzymać, jeżeli wjeżdżamy tam bez uprawnień. Tak więc musimy mieć zgodę właściciela lub posiadacza lasu. Ruch pojazdów dopuszczać może też odpowiedni znak. Podstawą jest art. 161. Kodeksu wykroczeń, który mówi, że nie można wjeżdżać i pozostawiać pojazdu w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym. To samo dotyczy motorowerów i zaprzęgów. Dlatego warto wiedzieć, kiedy można wjechać do lasu, a w jakiej sytuacji obowiązuje zakaz wjazdu.

Oczywiście najczęściej na mandat narażamy się latem i jesienią, chociażby podczas wycieczki do lasu na grzybobranie. Sezon grzybowy w Polsce zaczyna się w czerwcu i trwa do listopada. Wówczas możemy zbierać podgrzybki (czerwiec-listopad), maślaki (czerwiec-październik), kurki (czerwiec-listopad), kanie (czerwiec-listopad), borowiki (lipiec-październik), gąski (lipiec-listopad), koźlarze (lipiec-październik) czy opieńki (wrzesień-listopad). Niestety, nieuprawniony wjazd do lasu może skończyć się kilkusetzłotowym mandatem.

Ile wynosi mandat za wjazd samochodem do lasu?

Co ciekawe, taryfikator mandatów nie przewiduje mandatu bezpośrednio za wjazd do lasu. Dlatego wiele zależy od decyzji funkcjonariusza. Jeżeli mundurowy już się na to decyduje, maksymalnie za parkowanie lub jazdę po drogach leśnych mandat za wjazd do lasu może wynieść nawet 500 zł. Właśnie na takie kary za wjazd narażeni się grzybiarze, spacerowicze czy turyści, którzy pozostawili auto w nieodpowiednim miejscu.

Mandat możemy opłacić na przykład przez Internet. Jednak jest on nakładany w trybie uproszczonym, dlatego możemy się od niego odwołać. Wówczas sprawa zostaje skierowana do sądu. Jeżeli przepisy nie mówią inaczej, zgodnie z art. 24. par. 1. Kodeksu wykroczeń grzywna wynosi od 20 do 5000 złotych. Tak więc konsekwencje finansowe mogą być znacznie poważniejsze.

Przeczytaj też: “Jak zapłacić mandat przez Internet?

Uważać powinni również kierowcy poruszający się samochodami terenowymi, quadami oraz motocyklami. Takie osoby do lasu wjeżdżają zwykle nie po to, aby zbierać grzyby lub pospacerować, ale uprawiać off-road. Nic dziwnego, że są oni na cenzurowanym wśród policjantów i strażników leśnych. Zwłaszcza jeżeli zostaną przyłapani na dynamicznej jeździe, uniknięcie wysokiej grzywny może być trudne.

Zdarza się to rzadko, ponieważ muszą ku temu wystąpić pewne okoliczności, ale możliwa jest też grzywna na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń. Mówi on m.in. o zanieczyszczaniu drogi publicznej, co może spowodować zagrożenie w ruchu lub sprzyjać jego utrudnieniu.

Stanie się tak, jeżeli podczas jazdy po lesie auto zostało mocno ubrudzone, zwłaszcza oblepione błotem, które następnie jest zostawiane na drodze. Jeżeli napotkamy w takiej sytuacji patrol policji, grozi nam grzywna do 1500 zł. Tak więc niekiedy mandat za wjazd do lasu jest najniższym wymiarem kary.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: