Jaki mandat za brak przeglądu?

Jaki mandat za brak przeglądu?

W artykule przeczytasz

Samochód bez ważnego badania technicznego nie powinien wyjeżdżać na drogę. Jeżeli nawet jest to stosunkowo nowe auto w dobrym stanie technicznym, przynajmniej teoretycznie stanowi zagrożenie w ruchu. Sprawdzamy, ile wynosi mandat za brak przeglądu, a w zasadzie badania technicznego, bo mimo iż oba terminy są używane zamiennie, oznaczają coś innego.

Brak ważnych badań a zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zanim wyjaśnimy, ile wynosi mandat za brak przeglądu, a właściwie badania technicznego, musimy podkreślić, że brak ważnego badania oznacza zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji podczas kontroli funkcjonariusze niemal na pewno zatrzymają dowód rejestracyjny naszego pojazdu.

Przeczytaj też: “Przegląd okresowy i badanie techniczne pojazdu. Co je różni?

Przypomnijmy, że obecnie dowodu rejestracyjnego nie zabiera się fizycznie. Głownie dlatego, że nie ma obowiązku wożenia go ze sobą w aucie, podobnie zresztą jak polisy OC. Zatrzymanie tego dokumentu odbywa się elektronicznie przez wprowadzenie odpowiedniej adnotacji do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Żeby go odzyskać, musimy udać się do stacji diagnostycznej, gdzie samochód przejdzie badanie techniczne. Jeżeli podczas badania diagnosta wykryje usterki, oczywiście trzeba je usunąć. Po zakończeniu go z wynikiem pozytywnym dowód rejestracyjny zostaje elektronicznie zwrócony kierowcy, również poprzez adnotację w systemie CEP.

Ile wynosi mandat za brak przeglądu auta?

Oprócz tego, że brak ważnego badania oznacza odebranie dowodu rejestracyjnego, dodatkowo możemy zostać ukarani mandatem. Otóż mandat za brak przeglądu może wynosić od 20 do 500 złotych. Wydaje się jednak, że mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie najgorsze, co może nas spotkać w takiej sytuacji.

Otóż o ile policja podczas kontroli ma podejrzenia, że auto zagraża innym uczestnikom ruchu, może je z niego wycofać. Nie możemy wówczas kontynuować jazdy i potrzebna jest laweta. Nie można też zapomnieć, że jazda bez ważnego badania technicznego może mocno obciążyć nasz portfel w przypadku ewentualnej kolizji. Towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem zmniejszyć wysokość odszkodowania OC. W przypadku AC ubezpieczyciel może nawet odmówić jakiegokolwiek ubezpieczenia.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Podsumowując, mandat za brak przeglądu samochodu nie jest szczególnie wysoki. Maksymalna grzywna w wysokości 500 złotych nie obciąży mocno naszego portfela. Jednak brak ważnego przeglądu może nieść w sobie też inne, znacznie poważniejsze konsekwencje, włącznie z niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. Problem pojawi się też w sytuacji, jeżeli jesteśmy bez ważnego przeglądu technicznego, a jesteśmy uczestnikami kolizji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Stawka za badanie auta mocno w górę?

Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów

Nie jest wykluczone, że niebawem stawka za badanie auta pójdzie mocno w górę. Zresztą o podwyżkach cen badań technicznych mówi się od dawna. Co oczywiste, domagają się ich właściciele stacji kontroli pojazdów. Zmian nie wyklucza też Ministerstwo Infrastruktury. Znamy nawet stawki, jakie proponują diagności.

Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Badanie techniczne pojazdów definiuje ustawa “Prawo o Ruchu Drogowym”. Mimo iż wszystko wydaje się jasne, zdarza się, że przed badaniem technicznym szukamy odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań. Często jest też ono błędnie mylone z przeglądem. Dlatego postanowiliśmy skupić w jednym miejscu najczęstsze pytania dotyczące badań technicznych.