Jak sprawdzić punkty karne?

jak sprawdzić punkty karne

W artykule przeczytasz

Wielu kierowców wciąż nie wie, że może korzystać z e-usług. Dzięki nim mogą na przykład sprawdzić liczbę punktów karnych, co jest szybkie i proste. Jak sprawdzić punkty karne, nie wychodząc z zacisza własnego mieszkania?

Co jest potrzebne do sprawdzenia punktów karnych?

Sprawdzenie punktów karnych przez Internet to jedna z najpopularniejszych e-usług. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku kierowcy skorzystali z niej blisko 280 tysięcy razy. Nic dziwnego, bo to usługa szybka, prosta i wygodna. Aby sprawdzić punkty karne przez Internet, konieczny jest dostęp do sieci i posiadanie Profilu Zaufanego. Jak sprawdzić punkty karne krok po kroku?

Jak sprawdzić punkty karne za pomocą Profilu Zaufanego?

Usługa jest dostępna na stronie www.obywatel.gov.pl. Po wejściu na stronę wystarczy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  1. Wybrać ramkę Kierowcy i pojazdy”.
  2. Kliknąć link Sprawdź swoje punkty karne”.
  3. Wybrać opcję Przez Internet”.
  4. Kliknąć przycisk Sprawdź swoje punkty karne”.

Jeżeli procedura zostanie wykonana poprawnie, kierowca zostanie przeniesiony na stronę logowania własnego Profilu Zaufanego. Warto podkreślić, że zalogować się do niego można nawet wówczas, kiedy użytkownik nie pamięta loginu i hasła. Do Profilu Zaufanego zalogować się on może przez bankowość elektroniczną. Wystarczy kliknąć ikonę banku, w którym ma się konto i wykonać proces logowania. Jeżeli Profil Zaufany jest aktywny i autoryzowany tzw. podpisem zaufanym, po zalogowaniu się na koncie banku użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony do serwisu obywatel.gov.pl.

Po chwili oczekiwania wyświetla się informacja o punktach karnych użytkownika, którą można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Należy jedynie pamiętać, że wydruk ma charakter informacyjny. Jeżeli któryś z kierowców potrzebuje urzędowego zaświadczenia o stanie punktów karnych, musi udać się na komisariat policji.

Poza tym na swoim koncie kierowca znajdzie jeszcze historię mandatów wraz z datą poszczególnych wykroczeń drogowych, włącznie z podstawowymi danymi prowadzonego pojazdu.

Dłużej trwa wcześniejsza autoryzacja Profilu Zaufanego. Jeżeli użytkownik korzysta z bankowości elektronicznej, to na rozpatrzenie wniosku będzie musiał poczekać do kilku godzin.

Utrata prawa jazdy za punkty – co zrobić?

Skoro wiecie już, jak sprawdzić punkty karne, cała procedura nikomu nie powinna sprawić większego problemu. Co natomiast, kiedy kierowca utracił prawo jazdy za punkty?

Wówczas jest on kierowany na egzamin kontrolny, który wygląda tak samo, jak każdy inny egzamin na prawo jazdy. Jeżeli zakończy się on wynikiem pozytywnym, punkty karne zostają wyzerowane.

Jeżeli egzamin nie zakończył się wynikiem pozytywnym, problem jest większy. Wówczas kierowcy tracą uprawnienia do kierowania pojazdem i chcąc prowadzić samochód lub inny pojazd zgodnie z prawem, muszą raz jeszcze zapisać się na kurs prawa jazdy, będąc traktowanym jak zwykli kursanci na kurs zapisujący się po raz pierwszy. Wyjaśnia to poniższy przepis:

W przypadku osoby, która przystępowała do egzaminu państwowego w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 102 ust. 2 ustawy lub art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym i uzyskała negatywny wynik egzaminu państwowego, w przypadku podejścia do egzaminu w związku z odzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami uznaje się ją za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Więcej o zmianach na tej płaszczyźnie przeczytać można w artykule pt. Utraciłeś prawo jazdy za punkty? Masz problem!“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Redukcja punktów karnych. Jak wygląda kurs redukujący punkty?

Wiele wskazuje na to, że już niebawem – najprawdopodobniej od 1 grudnia 2021 r. zmienią się przepisy kodeksu drogowego. Zmiany dotyczą też punktów karnych. Przede wszystkim zniknie możliwość zredukowania ich liczby przez specjalne szkolenia. Jeżeli więc interesuje nas redukcja punktów karnych, warto zainteresować się tym już dzisiaj. Sprawdzamy, jak zapisać się na taki kurs krok po kroku i ile punktów ubędzie nam z konta po jego zakończeniu.

Automatyczne prawo jazdy z kodem 78

Czym jest automatyczne prawo jazdy z kodem 78?

Automatyczne prawo jazdy jest czymś rzadkim, ale warto mieć na uwadze, że możemy podejść do takiego egzaminu. Wprawdzie ogólnie jest ono nieco droższe, ale sam egzamin sporo prostszy niż w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Sprawdzamy, czym jest egzamin na prawo jazdy z kodem 78 i jakie ma on konsekwencje dla świeżo upieczonych kierowców.

Mandat za brak prawa jazdy

Jaki mandat za brak prawa jazdy – 50, 500 czy 5000 zł?

Od 5 grudnia 2020 roku nie grozi nam mandat za brak prawa jazdy, jeżeli dokument zostawiliśmy w domu. Należy jednak odróżnić taką sytuację od jazdy bez uprawnień. Wówczas możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, aczkolwiek niekiedy może się to skończyć aż 10-krotnie wyższą grzywną.

Nowy taryfikator punktów karnych

Taryfikator punktów karnych po nowemu. Lista największych wykroczeń

Zapowiadana zmiana w prawie drogowym przewiduje podwyższenie mandatów i grzywien. Zmieni się także taryfikator punktów karnych. Za poszczególne wykroczenia będzie można otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. O wiele łatwiej będzie też stracić prawo jazdy z powodu przekroczenia ich dopuszczalnej liczby.