Import auta. Niemcy sprzedają nieswoje samochody

Import auta. Niemcy sprzedają nieswoje samochody?

W artykule przeczytasz

Przy zakupie czy zmianie samochodu wielu Polaków bierze pod uwagę jego sprowadzenie z zagranicy. W przypadku importu auta Niemcy są najpopularniejszym rynkiem motoryzacyjnym, skąd ściągamy pojazdy do Polski. Okazuje się, że samochody używane z Niemiec... wcale nie muszą pochodzić z tego kraju, ale na przykład z Włoch czy Francji.

Duża popularność samochodów z Niemiec wśród Polaków

Nie jest tajemnicą, że dla Polaków, którzy celują w używane auta, Niemcy są najatrakcyjniejszym rynkiem motoryzacyjnym. Jak podają eksperci AAA AUTO, czyli największego sprzedawcy samochodów używanych w Europie Środkowej, wielokrotnie samochody z rynku niemieckiego mają inne pochodzenie.

Skoro tak, szczególnie uważać muszą właśnie zmotoryzowani w Polsce, którzy cenią sobie samochody używane z Niemiec. Jeśli wziąć pod uwagę takie auta, Niemcy mają nawet blisko 60 proc. udziału w rynku całego importu samochodów do Polski. W 2020 r. do naszego kraju ściągnięto blisko 850 tys. aut osobowych i małych dostawczych (dmc do 3,5 t). Niemal 490 tys. z nich to auta z Niemiec. Wynika to z sąsiedztwa obu krajów. Poza tym to największy rynek motoryzacyjny. W końcu wśród Polaków panuje przekonanie, że samochody z Niemiec są lepszym wyborem niż auta z innych krajów. Zauważyli to handlarze. Dlatego coraz częściej sprzedają oni samochody używane sprowadzone z Niemiec, które wcześniej były importowane do kraju naszych zachodnich sąsiadów na przykład z Włoch.

Tak działają handlarze sprzedający auta, Niemcy też ściągają samochody!

Sam proceder, na jaki wpadli handlarze, wcale nie jest trudny w realizacji. Jako że zaobserwowali oni, że Polacy chętniej wybierają samochody używane z Niemiec, najpierw sprowadzają je właśnie tam, po czym rejestrują i dopiero importują do Polski. Wówczas dla konsumenta taki samochód ma pochodzenie niemieckie, a nie włoskie czy francuskie.

To kraje o znacznie gorszej reputacji, aczkolwiek bez trudu możemy znaleźć za granicą auta lepsze niż samochody w Niemczech. Oczywiście fakt, że handlarze decydują się na takie oszustwa, nie bierze się z niczego. Dzięki temu mogą podnieść wartość pojazdu. Łatwiej też ukryć wszelkie nieprawidłowości.

Na przykład w Niemczech kary za cofanie licznika są bardzo wysokie. Grozi za to nawet kara pozbawienia wolności. Jednak w innych państwach prawo jest bardziej liberalne. Dlatego na przykład samochód może mieć cofnięty licznik jeszcze we Włoszech. Sprowadzony do Niemiec i zarejestrowany ma w ten sposób zalegalizowany stan licznika przebiegu. Szacuje się, że nawet 8 na 10 samochodów sprowadzonych do Polski ma zaniżony przebieg. Jeśli nawet w rzeczywistości nie jest tak źle, problem jest poważny.

Wszystko dlatego, że wiele państw stworzyło systemy walki z tą patologią, ale tylko na terenie kraju pierwszej rejestracji. Jeśli pojazd zostanie sprzedany za granicę, manipulacja jest na porządku dziennym. O tym, jak poważny jest to problem, najlepiej świadczą statystyki. Ten łatwy w realizacji proceder może podnieść wartość jednego samochodu o kilka tysięcy euro. Rocznie Unia Europejska traci na tym nawet blisko 10 mld euro.

Przekręcenie licznika nie jest jedynym zagrożeniem dla takiego auta. Handlarze sprowadzają do Niemiec także pojazdy zalane i popowodziowe. Najczęściej stan techniczny samochodów jest wówczas fatalny i nie nadają się one do dalszej eksploatacji i w niedalekiej przyszłości narażają nabywcę na ogromne koszty. W końcu taki pojazd może być przedmiotem oszustwa VAT. Nie ulega też wątpliwości, że mocno komplikuje to możliwość sprawdzenia historii pojazdu.

Jak bezpiecznie kupić samochód z zagranicy?

Oczywiście, jeśli kupujesz auto, Niemcy nadal są ciekawym rynkiem. Jednak pod warunkiem, że dobrze zweryfikujesz stan takiego pojazdu. Pamiętaj, że często sprzedawca nie ma kompletu dokumentów, które poświadczają prawdziwą historię auta. Co więcej, możliwe jest fałszowanie dokumentów. Na pewno ważne jest sprawdzenie auta podczas oględzin i jazdy próbnej. Pomoże to w ocenie stanu technicznego samochodu z zagranicy.

Przeczytaj też: “Jak sprawdzić historię auta sprowadzonego z zagranicy?

Przy samochodach z Niemiec pomaga pisemne potwierdzenie wykonania badania technicznego (HU). Powinno ono być dołączone do dokumentów przy sprzedaży auta z Niemiec. Bezsprzecznie, podobnie jak przy każdym aucie używanym za granicą i w Polsce, wiele o jego przeszłości powie raport VIN. Jeśli nawet z jakiegoś powodu nie znajdziesz tam wskazań licznika zagranicznego samochodu, bezcenne będą inne informacje (np. ostrzeżenia o ogłoszonych dla egzemplarza akcjach serwisowych, fabryczne wyposażenie, miejsce montażu, informacje o szkodach i kolizjach).

Informacje te pochodzą z agencji rządowych, organizacji non-profit, partnerów branżowych, informacji publicznych oraz innych internetowych źródeł. W Systemie Eksperckim Autoiso za każdym razem generowane są nowe raporty. Wszystko dlatego, aby dostarczyć najświeższych informacji, które w największym stopniu pomogą w zakupie samochodu z rynku wtórnego. Dzięki temu możesz uniknąć niepotrzebnych kosztów, rezygnując z oferty zakupu samochodu, którego historia odbiega od tego, o czym zapewnia sprzedawca.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Auto z Niemiec – jak znaleźć, sprawdzić i sprowadzić do Polski?

Auto z Niemiec – jak znaleźć, sprawdzić i sprowadzić do Polski?

Auto z Niemiec możemy sprowadzić osobiście lub skorzystać z usług pośrednika. Nie jest też tajemnicą, że jest to najpopularniejszy rynek importu samochodów do Polski. Skoro tak, sprawdzamy, jak znaleźć auto za naszą zachodnią granicą, w jaki sposób je sprawdzić oraz przetransportować do kraju, a później zarejestrować w polskim wydziale komunikacji.

Historia pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

Historia Pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

Każdego roku do Polski trafia przynajmniej kilkaset tysięcy aut w procesie importu. Lwia część z nich to samochody z Niemiec. Wbrew temu, co może wydawać się wielu kierowcom, również za zachodnią granicą nie brakuje aut, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, a przynajmniej mają mocno zawyżoną cenę i ukryte przykre niespodzianki. Stąd obowiązkowa jest ich dokładna weryfikacja. Obok oględzin, przeglądu i jazdy próbnej pomaga usługa, jaką jest Historia Pojazdu z Niemiec.

Strony z samochodami z Niemiec

Strony z samochodami z Niemiec. TOP 5 niemieckich serwisów z autami!

Jeśli szukasz samochodu za granicą, bardzo możliwe, że w pierwszej kolejności swój wzrok kierujesz na rynek niemiecki. To zrozumiałe, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najlepsze według nas strony z samochodami z Niemiec. Sprawdź, na jakich portalach internetowych szukać sobie auta na największym rynku motoryzacyjnym w Europie.