Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

ile kosztuje wymiana oleju silnikowego

W artykule przeczytasz

Nie ulega wątpliwości, że wymiana oleju to konieczność, która pozwala na dłuższe użytkowanie samochodu. Chroni również przed poważnymi awariami i zapewnia bezpieczeństwo w trakcie podróży. Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego i jak często należy go wymieniać?

Co ile km wymiana oleju?

Nie ma reguł, które mówią o tym, jak często wymieniać taki olej. Na pewno nie można ufać nadmiernie jego producentom. Ci twierdzą, że dobry olej wytrzyma nawet do 50 tysięcy przejechanych kilometrów. To jednak duża przesada, bo już przejechanych 30 tys km  to zdecydowanie zbyt wile. Olej wymieniać należy co 15-20 tysięcy kilometrów, bez względu na zalecenia producentów. To dobre interwały wymiany dla samochodów, które poruszają się po mało wymagających trasach. Jeżeli silnik jest eksploatowany intensywnie, olej wymieniać warto nawet co 10 tys. km. lub co rok. Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Jaki olej samochodowy wybrać?

Oczywiście, przy wyborze oleju nie należy szczególnie kombinować. Wybór tak naprawdę nie jest zbyt szeroki, a ograniczają go możliwości jednostki napędowej i wymagania producenta. Najważniejsze kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze to:

* poziom lepkości

Poziom lepkości oleju silnikowego określają dwa parametry. Pierwszy z nich definiuje lepkość zimową (0W-25W), drugi z kolei letnią (W8-W60). Oleje, które mają zbyt niską lepkość, są stosowane sporadycznie, często są zbyt wodniste dla silnika. Z kolei oleje o średniej lepkości są najpowszechniejsze i stosowane w większości użytkowanych silników. Oleje o wysokiej lepkości przeznaczone są z kolei dla obciążonych silników sportowych oraz aut starszych.

* norma jakości

Oznaczanie norm jakości oleju API opracował Amerykański Instytut Nafty. Dla silników Diesla jest to norma C, dla jednostek benzynowych – norma S. Ważna jest tu również druga litera w oznaczeniu normy. Im jest ona wyższa, tym jakość takiego oleju jest lepsza.

Normy wypracowało także Europejskie Zrzeszenie Producentów Pojazdów Samochodowych (ACEA). W tym przypadku są to:

– A/B – podstawowe oleje do silników benzynowych i Diesla
– C – oleje niskopopiołowe dla nowych silników benzynowych i Diesla, które przystosowane są do nowych norm czystości spalin
– E – oleje do silników Diesla w samochodach ciężarowych

* klasa jakości

Ten parametr jest różny w zależności od producenta samochodu.

Przed zakupem oleju silnikowego trzeba upewnić się, jaki typ oleju najlepiej pasuje do silnika samochodu. Pomóc w tym może książka serwisowa auta.

Ile kosztuje olej silnikowy?

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztuje wymiana oleju silnikowego, skupić się również trzeba na cenie takich produktów. Największe różnice cenowe zachodzą pomiędzy olejami syntetycznymi i mineralnymi. Oleje syntetyczne są lepsze jakościowo, ale nawet dwukrotnie droższe od olejów mineralnych. Litr takiej cieczy kosztuje średnio 35 zł. Litr oleju mineralnego nabyć można już za 15 zł. Różnica jest więc dość znaczna. Oleje mineralne najlepiej stosować w autach starszych, które mają duże przebiegi. Jeżeli pojazd pobiera duże ilości oleju, pozwala to nieco zaoszczędzić. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ oleje mineralne o pewnym poziomie lepkości, dla niektórych silników są niedostępne. Problemem może być również nadmierne zużycie oleju. O powodach pobierania przez silnik większej ilości oleju pisano w artykule pt. “Nadmierne zużycie oleju silnikowego. Jakie są tego przyczyny?“.

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Najczęściej olej wymienia się w warsztacie. Jest to i wygodne, i nie tak drogie, aby z tego typu serwisu rezygnować. Mechanik pomaga też wybrać olej i odpowiednie filtry. Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

To zależy. Między innymi od pojemności silnika. Należy się upewnić, ile oleju można wlać do silnika. W większości przypadków wystarczyć powinno 4-5 litrów oleju, na co wystarczy 100-200 zł. Najtaniej będzie zajechać do warsztatu z własnym olejem, ale nie jest to żaden wymóg. Ważne są też ceny filtrów. Razem z wymianą oleju wymienia się bowiem również filtr. To koszt rzędu 20-40 zł, choć niekiedy filtr kosztuje nawet powyżej 100 zł.

Poza ceną filtra i samego oleju liczy się też robocizna. Tu rozstrzał jest już większy. Raz to jedynie 30 zł, innym nawet 100 zł. Najdroższej taka usługa kosztuje w serwisie dilerskim, zdecydowanie taniej w niezależnym warsztacie samochodowym. Tak więc ile kosztuje wymiana oleju silnikowego? Widać wyraźnie, że ceny są różne, od 150 do nawet 500 zł.

Czy warto samodzielnie wymieniać olej?

Wiedząc, ile kosztuje wymiana oleju silnikowego, za taką czynność zabrać się też można osobiście. Nie jest to proces szczególnie skomplikowany. Sprawni majsterkowicze poradzą sobie z tym w godzinę, oszczędzając przy tym pieniądze wydane na wymianę oleju w warsztacie. Są też tacy, którzy nie mają przekonania do warsztatów, mając wątpliwości, czy olej rzeczywiście został wymieniony. Jak zabrać się za osobistą wymianę oleju?

Pierwszą trudnością jest potrzeba posiadania garażu z kanałem. W innym wypadku potrzebne będzie stanowisko w warsztacie kanałowym, ale to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Ewentualnie skorzystać można z podnośnika.

Potrzebne są też narzędzia, a w tym odpowiedni zestaw kluczy oraz miski na olej, do której spuszcza się starą ciecz. Poza tym przyda się specjalny zmywacz. To wszystko to wydatek rzędu co najmniej 150 zł.

Co istotne, zużytego oleju nie można też nigdzie wylać. Musi on zostać zutylizowany. W tym celu dostarcza się go do punktu selektywnej utylizacji lub na stacje benzynowe, choć nie wszystkie przyjmują taki olej.

Czy warto robić więc to samodzielnie? Patrząc na to, ile kosztuje wymiana oleju silnikowego i że trzeba spełnić tu pewne warunki oraz mieć właściwy sprzęt, niekoniecznie. Lepiej postawić tu na dobry i niedrogi warsztat w okolicy.

Mity na temat wymiany oleju

Oczywiście, przy temacie wymiany oleju powstaje również wiele mitów. Jednym z nich jest ten dotyczący tego, że oleju silnikowego nie trzeba wymieniać. To mit, który trzeba obalać. Oleju można rzecz jasna nie wymieniać, ale prędzej czy później, skończy się to tylko w jeden sposób. Niezbędna będzie wymiana silnika.

Tyczy się to wszystkich samochodów, również tych użytkowanych w sposób mniej intensywny. Taka jazda może wydłużyć okres użytkowania oleju, ale nie oznacza to, iż można go nie wymieniać w ogóle. Podczas użytkowania wchodzi on w reakcje chemiczne z powietrzem i traci swoje właściwości. Dla dobrej pracy silnika olej najlepiej wymieniać co 10 tys. km lub co rok, dwa lata to w tym przypadku maksimum.

W tym miejscu warto też wspomnieć o olejach “long life”. Wielu twierdzi, że taki olej pozwala na przejechanie nawet 30 tys. zł. To mit, gdyż zużycie oleju miejsce ma zdecydowanie szybciej.

Braki oleju najlepiej uzupełniać tym rodzajem cieczy, która znajduje się już w silniku. Oleje są jednak mieszalne. Wybrać można więc również produkt zbliżony jakością i lepkością do tego, który jest obecnie używany.

Nie jest również prawdą, że olej w czarnym kolorze jest zużyty. Barwę na czarno zmienia on już po przejechaniu nawet kilkuset kilometrów, co wynika ze zmieszania oleju z drobinkami sadzy. Nie oznacza to, że olej musi zostać ponownie wymieniony.

Wyjaśniliśmy, ile kosztuje wymiana oleju silnikowego. Nie jest to na tyle drogi zabieg, aby na nim oszczędzać. Zwłaszcza że nadmierne skłonności do oszczędzania mogą doprowadzić do awarii silnika, co pociągnie za sobą o wiele wyższe koszty. Pamiętajmy, że producenci aut czy producent oleju będą zachwalać swoje produkty i twierdzić, że są one niezniszczalne. Nie wierzmy im jednak za bardzo i pamiętajmy o regularnej wymianie oleju.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 18 Średnio: 3.7]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

4 komentarze

  1. Wymieniam olej i filtr w serwisie (Auto Serwis Wadowicka w Krakowie) i płacę jedynie za olej, bo wymiana jest gratis, nie wychodzi więc wcale dużo, a praca zrobiona fachowo i szybko, nie muszę się przy tym brudzić.

  2. TEż właśnie wymieniłem olej z filtrem wyszło mi ok 200 zł w jednej z sieciówek warsztatowych dla porównania w ASO 3 razy tyle…

  3. u mojego mechanika to 200 zł plus koszt oleju – kupowałem HYUNDAI XTeer 4 litry za kolejna stówkę. dobry olej trochę kosztuje ale wystarczy na długo bo silnik go nie spala podczas jazdy

  4. ekonomicznie wychodzi syntetyk z Hyundai xteer – spoko olej, silnik na nim ma bardzo dobrą kondycje. opłaca sie w niego zainwestowac!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: