Fotoradary w Polsce. Ile ich jest?

Fotoradary w Polsce

W artykule przeczytasz

Wielu kierowcom wydaje się, że fotoradary w Polsce są liczne. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Poza tym Polska to jeden z niewielu krajów, który informuje o obecności tego urządzenia tablicą D-51. Sprawdzamy, jak wypadamy w liczbie fotoradarów na tle innych państw Europy.

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Fotoradary w Polsce są nieliczne, jeśli porównamy ich liczbę z tym, co oferują w zakresie tej infrastruktury inne państwa Europy. W naszym kraju to niespełna dwa urządzenia do pomiaru prędkości na 1000 km2. Najlepiej pod tym względem wypada Belgia, gdzie na 1000 km2 jest ich aż 30.

Łączna liczba fotoradarów w Polsce to 520 takich urządzeń. Oczywiście sama ilość fotoradarów jest słabym wyznacznikiem, dlatego o wiele bardziej miarodajny jest wynik w podziale na 1000 km2. Tutaj jesteśmy w końcówce całego zestawienia. Na 30. państw Polska znalazła się dopiero na 22. miejscu.

Jednak problemem w Polsce jest nie tylko stosunkowo niewielka liczba fotoradarów. Uwagę należy także zwrócić na warunki organizacyjne i prawne niezbędne do ich funkcjonowania. Jak podaje Instytut Transportu Samochodowego, nawet co piąty fotoradar (21 proc.) nie działa prawidłowo.

Niestety, polskie drogi nadal nie są bezpieczne. Z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków to aż 76 osób w przeliczeniu na milion mieszkańców. Dla porównania średnia w całej Unii Europejskiej to 49 ofiar śmiertelnych. Dlatego w najbliższym czasie infrastruktura ma zostać rozbudowana. Nowe fotoradary w Polsce są więc tylko kwestią czasu. Dodatkowo pojawiają się też nowe rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

Przeczytaj też: “Mandat z fotoradaru — co z nim zrobić?

Fotoradary w Europie. Gdzie jest ich najwięcej?

Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę fotoradarów na polskich drogach, z 520 takimi urządzeniami jesteśmy na 12. miejscu w zestawieniu. Przed nami są Rosja (11145), Włochy (8107), Wielka Brytania (4013), Niemcy (3820), Francja (2685), Szwecja (2135), Hiszpania (1394), Austria (1180), Finlandia (1008), Belgia (919) i Białoruś (559).

Jak jednak wspominaliśmy, bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest liczba fotoradarów na 1000 km2, gdzie zajmujemy dopiero 22. miejsce z wynikiem 1,66. Tutaj czołówka wygląda następująco:

  1. Belgia – 30,13 fotoradarów na 1000 km2.
  2. Włochy – 26,91.
  3. Wielka Brytania – 16,55.
  4. Austria – 14,06.
  5. Cypr – 11,40.
  6. Niemcy – 10,70.
  7. Luksemburg – 9,23.
  8. Szwajcaria – 6,92.
  9. Holandia – 6,61.
  10. Chorwacja – 5,46.

Nie ulega więc wątpliwości, że Polska będzie rozbudowywać infrastrukturę w nowe fotoradary, choć wątpliwe, abyśmy w najbliższych latach doścignęli pod tym względem europejską czołówkę. Z drugiej strony jesteśmy ciekawi Waszego zdania na temat tabliczek D-51, które informują o pomiarze prędkości. Czy ustawianie ich przed fotoradarami ma sens, czy może jest absurdalne? Swoim zdaniem możecie podzielić się w komentarzach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowe fotoradary zamiast urządzeń Fotorapid CM

Fotoradary Fotorapid CM przejdą do historii. Nowe urządzenia na drogach

Aż 100 nowoczesnych fotoradarów ma wkrótce pojawić się przy polskich drogach. Natomiast docelowo ich liczba ma być przeszło dwukrotnie większa. Przede wszystkim staną one w miejscu zasłużonych już fotoradarów Fotorapid CM. To najpopularniejsze tego typu urządzenia, ale dość wiekowe. Tak więc Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) zapowiada wymianę najstarszych fotoradarów.

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) informuje, że w Polsce pojawią się nowe, nowoczesne fotoradary. Jednak nowe fotoradary w Polsce nie będą tylko odpowiedzialne za kontrolę prędkości na drodze, ale w niektórych przypadkach także za nieodpowiednie zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych. Na razie będzie tylko pięć takich urządzeń, aczkolwiek ich liczba na pewno wzrośnie. Nowe fotoradary mają monitorować ruch na przejazdach kolejowo-drogowych. Będą rejestrować pojazdy, które pokonują przejazdy na czerwonym świetle i omijają zapory kolejowe.

Fotoradary na polskich drogach

Fotoradary na polskich drogach według statystyk Yanosika

Nie ulega wątpliwości, że fotoradary na polskich drogach są coraz liczniejsze, choć nie są to liczby rzucające na kolana i daleko nam do najlepszych pod tym względem w Europie. Sprawdzamy, jak zmienia się liczba fotoradarów w Polsce na podstawie danych, jakie udostępniają eksperci Yanosika.