Fotoradary Fotorapid CM przejdą do historii. Nowe urządzenia na drogach

Nowe fotoradary zamiast urządzeń Fotorapid CM

W artykule przeczytasz

Aż 100 nowoczesnych fotoradarów ma wkrótce pojawić się przy polskich drogach. Natomiast docelowo ich liczba ma być przeszło dwukrotnie większa. Przede wszystkim staną one w miejscu zasłużonych już fotoradarów Fotorapid CM. To najpopularniejsze tego typu urządzenia, ale dość wiekowe. Tak więc Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) zapowiada wymianę najstarszych fotoradarów.

Dlaczego GITD wymienia fotoradary Fotorapid CM?

Fakt, że fotoradary Fotorapid CM są najczęściej spotykanymi tego typu urządzeniami na polskich drogach, nie podlega dyskusji. Co więcej, jest to sprzęt całkiem skuteczny. Jednak niektóre aparaty pracują już od ponad 10 lat. Tym samym są dość wysłużone i wyeksploatowane. W związku z tym doskwiera im rosnąca awaryjność.

Dlatego Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce zacząć wymieniać najstarsze tego typu fotoradary i zastąpić je nowoczesnymi urządzeniami. Wiemy, że początkowo takich fotoradarów będzie 100. W sumie mają to być aż 247 urządzeń.

Nowoczesne fotoradary na polskich drogach

Obecnie nie wiemy jeszcze, jaki to będzie sprzęt, ponieważ przetarg jest w trakcie. GITD zapowiada jednak, że nowe fotoradary będą na tyle efektywne, że odczytają tylną tablicę motocykla. Wszystko dzięki możliwości sprzężenia ich z dodatkowymi akcesoriami, w tym przypadku specjalną kamerą. Oprócz tego mają rozróżniać typ pojazdu, wykonywać pomiary prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie i robić zdjęcia o wysokiej rozdzielczości nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Po wybraniu wykonawcy będzie on mieć 52 tygodnie na montaż nowych urządzeń. Łączna wartość zamówienia to blisko 25 mln zł.

Nowe fotoradary – lista lokalizacji

Nowe urządzenia w miejsce fotoradarów Fotorapid CM  pojawią się w następujących miejscowościach: Wilkowo, Czechowice-Dziedzice (przy skrzyżowaniu z ul. Ligocką), Częstochowa (Wojska Polskiego), Orzesze (Klonowa z DK81), Marki (Piłsudskiego), Jeleniec, Ełk (Grajewska), Suchowola (Białostocka), Domaradz, Ruska Wieś, Pniewo, Radziszewo, Poczesna, Przasnysz (Makowska), Skępe, Baldram, Kozy (Krakowska z ul.Przecznia), Ponin (Kościańska), Grodziec (Częstochowska), Horbów, Tarnowskie Góry (Zagórska), Kraków (Andersa), Proniewicze, Nowy Sącz (Piłsudskiego), Warszawa (Stanów Zjednoczonych), Dywity (Olsztyńska), Myszyniec, Modliborzyce, Nowa Wieś, Łąg, Pradła (Wyzwolenia), Plecka Dąbrowa, Samborowo (Ostródzka), Suwałki (Piłsudskiego), Łomnica (Oleska), Kostrzyn, Łódź (Włókniarzy/Lewa), Zgłobice, Lutol Suchy, Ojrzeń, Zawiercie (Jurajska), Suchowola (Augustowska), Trzemeszno, Swarzędz, Piaski, Kłobuczyno, Kaliska, Chorzele (Grunwaldzka), Nekla, Strzebielino, Kostrzyn, Żukowo, Chełmno (Łunawska), Trzeciewnica (Powstańców Wielkopolskich), Rogoźniczka, Sztabin (Augustowska), Kębłowo, Gościcino, Siewierz (z ul. Targową), Bartoszyce (Warszawska), Żabikowo, Ryki, Sarnów, Koszalin (Gnieźnieńska), Łódź (Pabianicka), Łucka Kolonia, Węglew (Węglew-Kolonia), Bukowa, Zamysłowo (Wrocławska), Koło (Michała Rawity-Witanowskiego), Miszewo, Grabówno, Rychnowy, Jastków (Warszawska), Koszalin (Gdańska), Żarnowo Drugie, Frabowiec, Witaszyce (al. Wolności), Żarnów (Piotrkowska), Dobrołęka, Góralice, Zduny, Suchowola (Świętokrzyska), Paniówki, Kietlin, Sulejów, Rakoniewice, Częstochowa (Przejazdowa), Koszalin (Krakusa i Wandy), Kwieciszewo, Koziegłowy, Toruń (Lubicka), Szczecin (Ku Słońcu 67/ Piękna), Słomków Mokry, Wola Zaradzyńska, Bolesła, Klimontów (Słoneczna), Nietulisko Duże, Krzyszkowice, Rudzienko.

8 tys. zł za krycie sprawcy wykroczenia

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2022 roku w życie weszła nowelizacja przepisów drogowych. Po zmianach za niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej samochód lub motocykl w momencie popełnienia wykroczenia za przekroczenie prędkości w ruchu drogowym grozi mandat karny w wysokości aż 8 tys. zł. Szerzej piszemy o tym w artykule “Zdjęcie z fotoradaru. Nawet 8000 zł za niewskazanie kierowcy“.

Ma to być bat na kierowców, którzy złamali przepisy i otrzymali mandat z fotoradaru, ale nie przyznają się do winy. Często zasłaniają się oni tym, że nie pamiętali, kto prowadził pojazd przy przekroczeniu prędkości. Do zmiany prawa mandat za takie wykroczenie wynosił 500 złotych, kierowca nie był też karany punktami karnymi. Teraz kara jest 16-krotnie wyższa.

Podsumowując, nowe fotoradary, które pojawią się w miejsce urządzeń Fotorapid CM, z pewnością będą efektywniejsze i dokładniejsze. Wydaje się, że po zmianach karanie piratów drogowych będzie znacznie skuteczniejsze. Wpłynie na to wzrost kar za nieujawnienie sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradadar i nowe urządzenia na drogach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Nowoczesne fotoradary na przejazdach kolejowych

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) informuje, że w Polsce pojawią się nowe, nowoczesne fotoradary. Jednak nowe fotoradary w Polsce nie będą tylko odpowiedzialne za kontrolę prędkości na drodze, ale w niektórych przypadkach także za nieodpowiednie zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych. Na razie będzie tylko pięć takich urządzeń, aczkolwiek ich liczba na pewno wzrośnie. Nowe fotoradary mają monitorować ruch na przejazdach kolejowo-drogowych. Będą rejestrować pojazdy, które pokonują przejazdy na czerwonym świetle i omijają zapory kolejowe.

Fotoradary na polskich drogach

Fotoradary na polskich drogach według statystyk Yanosika

Nie ulega wątpliwości, że fotoradary na polskich drogach są coraz liczniejsze, choć nie są to liczby rzucające na kolana i daleko nam do najlepszych pod tym względem w Europie. Sprawdzamy, jak zmienia się liczba fotoradarów w Polsce na podstawie danych, jakie udostępniają eksperci Yanosika. 

Fotoradary w Polsce

Fotoradary w Polsce. Ile ich jest?

Wielu kierowcom wydaje się, że fotoradary w Polsce są liczne. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Poza tym Polska to jeden z niewielu krajów, który informuje o obecności tego urządzenia tablicą D-51. Sprawdzamy, jak wypadamy w liczbie fotoradarów na tle innych państw Europy.