Egzamin teoretyczny – nowe pytania na prawo jazdy

Nowe pytania na prawo jazdy w egzaminie teoretycznym

W artykule przeczytasz

Z pewnością nie takiego prezentu na Mikołajki spodziewali się przyszli zmotoryzowani, którzy od 6 grudnia 2021 roku muszą zdawać egzamin na prawko. O nowe pytania na prawo jazdy znacznie poszerzona została bowiem część teoretyczna. Wiąże się to z niedawną zmianą przepisów. Nowe zagadnienia dotyczą m.in. obszarów hulajnóg elektrycznych oraz pieszych.

Skąd nowe pytania w egzaminie na prawo jazdy?

Wszystkie nowe pytania na prawo jazdy to efekt zmian w prawie drogowym, jakie weszły w życie w ostatnich kilku miesiącach, zwłaszcza od 1 czerwca 2021 roku. Pisaliśmy o nich m.in. w artykule “Uwaga! Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego“. Mowa m.in. o następujących zmianach:

 • ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę;
 • zakaz jazdy na tzw. zderzaku na drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe);
 • bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach;
 • zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię i torowisko.

W związku z tym lista oficjalnych pytań na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy została poszerzona o ok. 200 nowych pozycji. Co oczywiste, już wcześniej usunięto z bazy pytania, które były niezgodne z przepisami po nowelizacji Kodeksu drogowego.

Kategorie nowych pytań na prawo jazdy:

 • nowe pojazdy (status hulajnogi elektrycznej; status urządzeń transportu osobistego; hulajnoga a karta rowerowa);
 • piesi (pierwszeństwo pieszych wchodzących i znajdujących się na przejściu; piesi oczekujący przed przejściem; korzystanie z telefonu przez pieszych na przejściach);
 • inne (urządzenia wspomagające ruch; pierwszeństwo w rejonie torowisk; dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym i pora dnia; bezpieczna odległość między pojazdami podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową).

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Przypomnijmy, że egzamin teoretyczny składa się z pytań do zdjęć i filmów. Łącznie kandydat na przyszłego kierowcę musi udzielić odpowiedzi na 32 pytania egzaminacyjne: na prawo jazdy

 • 20 pytań z wiedzy podstawowej (odpowiedź TAK lub NIE; 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty, 4 pytania za 1 punkt);
 • 12 pytań z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii prawa jazdy (odpowiedź A, B lub C; 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty, 2 pytania za 1 punkt).

Łącznie maksymalna liczba punktów, jakie może zdobyć egzaminowany to 74 “oczka”. Żeby zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) z wynikiem pozytywnym, nie trzeba mieć kompletu punktów. Wymaganych jest przynajmniej 68 punktów, a więc 92 proc. Oczywiście przy testach stosuje się też ograniczenia czasowe. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut, tj.:

 • pytania z wiedzy podstawowej – 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na odpowiedź;
 • pytania w części specjalistycznej – 50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na odpowiedź.

Punkty można stracić za udzielenie błędnej odpowiedzi oraz za jej nieudzielenie w wyznaczonym czasie. W przypadku kat. B wszystkich pytań jest już nieco ponad dwa tysiące. Państwowy egzamin teoretyczny na kategorie AM, A1, A, B, B1, C1, D1, T, C i D kosztuje 30 złotych. Nie jest jednak wykluczone, że niebawem cena egzaminów na prawo jazdy wzrośnie. W przypadku kat. B w propozycjach jest bowiem podniesienie opłaty za testy na prawo jazdy (egzamin teoretyczny) do 43 zł (dziś 30 zł), a praktyczny do ok. 200 zł (dziś 140 zł).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Jazdy doszkalające pod okiem rodziców

Dla kogo jazdy doszkalające z rodzicem?

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło zmiany, które powinny zainteresować młodych adeptów nauki jazdy i przyszłych kierowców. Wiemy przynajmniej częściowo, jak wyglądać mają tzw. jazdy doszkalające. Resort uważa, że po nowelizacji będzie łatwiej uzyskać uprawnienia na prawo jazdy kategorii B. Żeby lepiej przygotować się do egzaminu, między innymi będzie można jeździć z rodzicem, oczywiście pod pewnymi warunkami. Sprawdzamy, jak wyglądać mają jazdy doszkalające pod okiem opiekunów.

Pytania na egzamin na prawo jazdy

Pytania na egzamin na prawo jazdy będą tajne?

Nadchodzą duże zmiany dla osób ubiegających się o uprawnienia na kierowanie pojazdami. Zmiany najprawdopodobniej dotkną bowiem egzaminy na prawko. Wprawdzie łatwiej będzie z częścią praktyczną, ale trudniej z teorią. Okazuje się, że pytania na egzamin na prawo jazdy mają być utajnione.

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Nowelizacja Ustawy o elektromobilności została podpisana przez prezydenta. Co kluczowe dla prawa jazdy kat. B, nowe uprawnienia zyskają wszyscy kierowcy z prawkiem przynajmniej od 2 lat. Będziemy mogli prowadzić cięższe samochody, ale tylko te zasilane paliwami alternatywnymi. Sprawdzamy, jakimi pojazdami elektrycznymi pojedziemy po zmianach i kiedy to nastąpi.