Doszkalająca jazda z rodzicem przed egzaminem coraz bliżej

Doszkalająca jazda z rodzicem przed egzaminem coraz bliżej

W artykule przeczytasz

Dla wielu młodych adeptów nauki jazdy samochodem, 30 godzin praktyki pod okiem instruktora to zdecydowanie za mało, aby przystąpić do egzaminu. Wprawdzie możemy wykupić jazdy doszkalające, ale być może niebawem nie będzie takiej potrzeby. Pomysł Ministerstwo Infrastruktury to m.in. możliwa jazda z rodzicem jeszcze przed egzaminem. Oczywiście uczenie dziecka jazdy autem będzie możliwe pod pewnymi warunkami.

Jazda z rodzicem alternatywą dla jazd doszkalających

Jazda z rodzicem to pomysł, który w głowach polityków zrodził się jakiś czas temu. Po raz pierwszy pisaliśmy o tym w maju 2018 roku, ale długo nikt nie podjął tematu. Zamiast tego planowano dla młodych kierowców wprowadzić zielone listki, zmniejszyć im limity prędkości, czy wprowadzić obowiązkowe szkolenia w wyspecjalizowanych Ośrodkach Doskonalenia Technik Jazdy.

Uczenie dziecka jazdy samochodem jeszcze bez dokumentu, który do tego uprawnia, ma w planach zastąpić tzw. jazdy doszkalające pod okiem instruktorów. Te kosztują bowiem nawet 120 złotych za godzinę. Oczywiście takie rozwiązanie nie będzie dla każdego. Z jazdy pod okiem rodzica będzie mogła skorzystać osoba, która ukończyła kurs na prawo jazdy, przejeździła przynajmniej 30 godzin z instruktorem i oczekuje na egzamin państwowy. Poza tym jazda z rodzicem ma być możliwa specjalnie oznakowanym samochodem.

Na pewno wymagania w zakresie doświadczenia będą także względem rodzica lub opiekuna prawnego, który będzie asystował młodemu kierowcy przy prowadzeniu pojazdu. Jak pisaliśmy w artykule z 2018 roku “Jazda doszkalająca pod okiem rodzica?“, taka osoba powinna mieć prawo jazdy przynajmniej od 5 lat. Nie wiemy, jak będzie w obecnym projekcie, ale 5-letni okres posiadania prawa jazdy jest bardzo możliwy.

Zmiany dla Ośrodków Szkolenia Kierowców

Zmiany miałyby dotyczyć również systemu szkolenia kierowców z małym doświadczeniem. W projekcie Ministerstwa Infrastruktury pojawia się pomysł, aby szkoły jazdy mogły szkolić kierowców z uprawnieniami, ale małym doświadczeniem za kierownicą, na przykład tych, którzy przez kilka lat nie jeździli autem. Obecnie oficjalnie nie mogą tego robić. Zamiast tego oferują inne w formie i zakresie programowym kursy doszkalające.

Jednak w projekcie są też zmiany, z których szkoły jazdy nie będą zadowolone. Wprowadzony ma zostać poziom wymagań dla Ośrodków Szkolenia Kierowców. Każdy OSK ma mieć odpowiednią infrastrukturę. Obowiązkowe będą więc sale wykładowe czy własne place manewrowe, tylko dla kursantów z danego ośrodka. Dla szkół, które korzystają ze współdzielenia placów, może to być duży problem, zwłaszcza finansowy.

Najprawdopodobniej zmienią się też wymagania względem instruktorów. Po nowelizacji mają oni mieć minimum wykształcenie średnie i uprawnienia przynajmniej od 5 lat, a nie od 2 lat, jak ma to miejsce obecnie. Poza tym egzaminy kandydatów na instruktorów będą odbywać się w Instytucie Transportu Samochodowego. Z kolei sami instruktorzy co 2 lata będą musieli odbywać szkolenia w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy.

Oczywiście nie znamy daty wprowadzenia w życie pomysłów Ministerstwa Infrastruktury. Poza tym przepisy mogą się jeszcze zmienić. Na razie projekt będzie analizowany. Wydaje się jednak, że wiele młodych osób przygotowujących się do egzaminu, chciałoby prowadzić samochód pod okiem rodzica.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.7]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: