Dla kogo jazdy doszkalające z rodzicem?

Jazdy doszkalające pod okiem rodziców

W artykule przeczytasz

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło zmiany, które powinny zainteresować młodych adeptów nauki jazdy i przyszłych kierowców. Wiemy przynajmniej częściowo, jak wyglądać mają tzw. jazdy doszkalające. Resort uważa, że po nowelizacji będzie łatwiej uzyskać uprawnienia na prawo jazdy kategorii B. Żeby lepiej przygotować się do egzaminu, między innymi będzie można jeździć z rodzicem, oczywiście pod pewnymi warunkami. Sprawdzamy, jak wyglądać mają jazdy doszkalające pod okiem opiekunów.

Jazdy doszkalające tylko pod okiem opiekuna

Same jazdy doszkalające mają umożliwić umiejętność prowadzenia pojazdu przed podejściem do egzaminu. Nie jest to jedyna zmiana szykowana w prawie, ale z pewnością najważniejsza w tym obszarze.

Tak więc dodatkowe lekcje będą dostępne dla osób, które ukończyły 17. rok życia. Co jest kluczowe, jazda doszkalająca będzie możliwe tylko pod okiem opiekuna prawnego, oczywiście z ważnym prawem jazdy i najpewniej określonym stażem za kierownicą. Osobą towarzyszącą młodemu adeptowi nauki jazdy, który chce podszkolić się przed egzaminem, zwykle będzie więc rodzic.

Jazda doszkalająca tylko po kursach wewnętrznych w ośrodku jazdy

Podkreślmy jednak, że z tego przywileju będą mogły skorzystać tylko te osoby, które ukończyły szkolenie podstawowe w ośrodku szkolenia kierowców. Przypomnijmy, że obejmuje ono 60 godzin zajęć:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych,
  • 30 godzin zajęć praktycznych.

Z jazdy doszkalającej skorzystają przyszli kierowcy, którzy zaliczyli w szkole jazdy kurs praktyczny i teoretyczny. To zmiana o tyle istotna, że obecnie kursant może wybrać sam kurs praktyczny, a teorii uczyć się samodzielnie we własnym zakresie. Żeby skorzystać z jazdy doszkalającej, nie będzie takiej możliwości.

Oprócz tego auto, w którym odbywa się jazda doszkalająca pod okiem rodzica, będzie musiało być dodatkowo oznaczone. Jakie będzie to oznaczenie, tego na razie nie wiadomo. Jako że jazdy doszkalające będą odbywać się samochodami prywatnymi, muszą to być oznaczenia, które łatwo usunąć. Najprawdopodobniej będą mieć więc formę jakichś naklejek lub tabliczek, na przykład przyklejanych lub mocowanych do szyby.

Nie jest wykluczone, że będzie to zielony listek. To znak, który miał już dawno pojawić się na samochodach prowadzonych przez młodych kierowców z prawem jazdy do 8 miesięcy. Przepis nie wszedł jednak w życie. Być może zielony listek będzie informował o tym, że samochodem porusza się osoba w ramach tzw. jazdy doszkalającej.

Jazdy doszkalające – potrzebne czy nie?

Opinie co do jazd doszkalających są mocno podzielone. Najbardziej zadowoleni są oczywiście młodzi adepci nauki jazdy, którzy mogą liczyć na dodatkowe lekcje. Zwłaszcza że w Polsce uzyskanie prawa jazdy jest trudniejsze niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Dla wielu młodych ludzi przygotowujących się do egzaminu, 30 godzin praktycznych podczas zajęć w szkole jazdy to zdecydowanie zbyt mało. Nie każdy potrafi w tym czasie przyswoić obsługę samochodu, czy nauczyć się interpretować i reagować na sytuacje drogowe. Jako że dodatkowe lekcje w ośrodku nauki jazdy są płatne, doszkalanie się dla takich osób w tej formie może być pomocne.

Innego zdania jest wielu instruktorów szkoły nauki jazdy. Poruszanie się autem pod okiem opiekuna może pomóc młodej osobie. Z drugiej strony na dodatkowych lekcjach u rodzica może ona uczyć się złych nawyków i wzorców. Wielu nawet doświadczonych kierowców nie ma odpowiedniej wiedzy, aby przekazywać ją młodym kierowcom. Szczególnie jeżeli sami nie przestrzegają oni przepisów za kółkiem, a więc przekraczają prędkość, wyprzedzają w niedozwolonych miejscach, czy nie szanują innych uczestników ruchu. Tak więc jazda doszkalająca na pewno może być przydatna, aczkolwiek tylko wówczas, kiedy obok młodej osoby zasiądzie świadomy kierowca, który zna przepisy i się do nich stosuje.

Kurs po ukończeniu 17. roku życia?

Ewentualne jazdy doszkalające to nie wszystko, co zmieni się w obszarze osób, które zamierzają uzyskać uprawnienia na prawo jazdy kat. B. Zmienia się też wiek, w którym mogą zacząć uczęszczać na kurs. Obecnie mogą rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem 18. roku życia. Po zmianach będą mogli to zrobić po ukończeniu 17 lat.

Zniknie również zapis, że w okresie 4-8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy, młody kierowca będzie musiał przejść kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Być może takie szkolenie będzie obowiązkowe wyłącznie dla świeżo upieczonych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili przynajmniej dwa wykroczenia.

W końcu Ministerstwo chciałoby podnieść wymagania dla egzaminatorów, wykładowców i instruktorów jazdy, którzy mają przechodzić okresowe szkolenia. Specjalny przedmiot pojawi się też w szkole podstawowej, a dokładnie w czwartej klasie. Przedmiotem tym będzie wychowanie komunikacyjne. Jego zaliczenie odbywałoby się podczas egzaminu na kartę rowerową.

Podsumowując, jazdy doszkalające mogą, ale nie muszą sprawić, że młodemu kierowcy będzie łatwiej uzyskać uprawnienia na kategorię B prawa jazdy. Wiele zależy od tego, kto zasiądzie obok takiej osoby na miejscu pasażera. Z drugiej strony pamiętajmy, że być może wkrótce trudniej będzie zdać egzamin teoretyczny. Pytania mają bowiem zostać utajnione.

Przeczytaj też: “Egzamin teoretyczny – nowe pytania na prawo jazdy

Na razie nie wiemy, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Rząd ma przyjąć projekt nowelizacji w czwartym kwartale 2022 roku. Tak więc być może zaczną one obowiązywać od początku 2023 roku, ale nie jest to nic pewnego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Pytania na egzamin na prawo jazdy

Pytania na egzamin na prawo jazdy będą tajne?

Nadchodzą duże zmiany dla osób ubiegających się o uprawnienia na kierowanie pojazdami. Zmiany najprawdopodobniej dotkną bowiem egzaminy na prawko. Wprawdzie łatwiej będzie z częścią praktyczną, ale trudniej z teorią. Okazuje się, że pytania na egzamin na prawo jazdy mają być utajnione.

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Prawo jazdy kat. B – nowe uprawnienia na cięższe auta na prąd

Nowelizacja Ustawy o elektromobilności została podpisana przez prezydenta. Co kluczowe dla prawa jazdy kat. B, nowe uprawnienia zyskają wszyscy kierowcy z prawkiem przynajmniej od 2 lat. Będziemy mogli prowadzić cięższe samochody, ale tylko te zasilane paliwami alternatywnymi. Sprawdzamy, jakimi pojazdami elektrycznymi pojedziemy po zmianach i kiedy to nastąpi.

Nowe pytania na prawo jazdy w egzaminie teoretycznym

Egzamin teoretyczny – nowe pytania na prawo jazdy

Z pewnością nie takiego prezentu na Mikołajki spodziewali się przyszli zmotoryzowani, którzy od 6 grudnia 2021 roku muszą zdawać egzamin na prawko. O nowe pytania na prawo jazdy znacznie poszerzona została bowiem część teoretyczna. Wiąże się to z niedawną zmianą przepisów. Nowe zagadnienia dotyczą m.in. obszarów hulajnóg elektrycznych oraz pieszych.

Automatyczne prawo jazdy z kodem 78

Czym jest automatyczne prawo jazdy z kodem 78?

Automatyczne prawo jazdy jest czymś rzadkim, ale warto mieć na uwadze, że możemy podejść do takiego egzaminu. Wprawdzie ogólnie jest ono nieco droższe, ale sam egzamin sporo prostszy niż w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Sprawdzamy, czym jest egzamin na prawo jazdy z kodem 78 i jakie ma on konsekwencje dla świeżo upieczonych kierowców.